Aký bol festivalový warm-up

V stredu večer sa v kine Mladosť premietal prvý festivalový film – ešte pred oficiálnym začiatkom festivalu. Celovečerný debut mladého taliansko-amerického režiséra Jonasa Carpignana s názvom Mideterranea sa odohráva na juhu Talianska a rozpráva príbeh cesty dvoch afrických migrantov.

 

Autor si zvolil perspektívu migrantov. Z anonymných čísel v spravodajstve sa stávajú reálni a konkrétni mladíci so svojimi dobrými i zlými vlastnosťami, so záväzkami z minulosti, ale i nádejou a očakávaniami do budúcnosti.

 

Hlavné postavy Ayiva a Abas reprezentujú dva rôzne prístupy. Kým jeden sa chce silou vôle uplatniť a nestráca nadhľad a optimizmus, druhý, Abas, prestavuje negatívny postoj k novému a odmieta sa asimilovať.

 

Film je presvedčivý, nakrútený kamerou z ruky, preto sa neraz stane, že zábery sú neostré, chaotické a tmavé. Avšak to vôbec neprekáža – dokumentárna estetika iba podporuje dojem autentickosti. Dôležitý je aj kasting, drvivá väčšina protagonistov sú v skutočnosti neherci, ktorí vo filme viac či menej hrajú samých seba. Aj preto sa potom v snímke prepletajú viaceré jazyky a dialekty. Režisér Carpignano vysvetľuje, že jednou z najdôležitejších vecí počas nakrúcania bolo vytvoriť príjemnú atmosféru, aby sa (ne)herci správali prirodzene a spontánne hovorili jazykom, ktorý je im blízky.

 

Carpignano sa nám príbehom dvoch migrantov nesnaží zdeliť rýchlo kvasené múdrosti, ani rady ako sa ku kríze postaviť. Ponúka citlivý pohľad na jeden príbeh z mnohých, poľudšťuje to, na čo mnohí zabudli. Na ploche niečo viac než sto minút dovolí divákovi vcítiť sa do situácie, myšlienkových pochodov, pocitov afrických migrantov.

 

Film bol simultánne premietaný v Bratislave a ďalších šiestich európskych mestách, po projekcii nasledovala streamovaná živá diskusia s režisérom.

 

Mediterranea sa bude premietať taktiež v sobotu 14. novembra o 13.15 v Kine Lumière.

 

Pavla Rachelová

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.