Aký bol festivalový warm-up

V stredu večer sa v kine Mladosť premietal prvý festivalový film – ešte pred oficiálnym začiatkom festivalu. Celovečerný debut mladého taliansko-amerického režiséra Jonasa Carpignana s názvom Mideterranea sa odohráva na juhu Talianska a rozpráva príbeh cesty dvoch afrických migrantov.

 

Autor si zvolil perspektívu migrantov. Z anonymných čísel v spravodajstve sa stávajú reálni a konkrétni mladíci so svojimi dobrými i zlými vlastnosťami, so záväzkami z minulosti, ale i nádejou a očakávaniami do budúcnosti.

 

Hlavné postavy Ayiva a Abas reprezentujú dva rôzne prístupy. Kým jeden sa chce silou vôle uplatniť a nestráca nadhľad a optimizmus, druhý, Abas, prestavuje negatívny postoj k novému a odmieta sa asimilovať.

 

Film je presvedčivý, nakrútený kamerou z ruky, preto sa neraz stane, že zábery sú neostré, chaotické a tmavé. Avšak to vôbec neprekáža – dokumentárna estetika iba podporuje dojem autentickosti. Dôležitý je aj kasting, drvivá väčšina protagonistov sú v skutočnosti neherci, ktorí vo filme viac či menej hrajú samých seba. Aj preto sa potom v snímke prepletajú viaceré jazyky a dialekty. Režisér Carpignano vysvetľuje, že jednou z najdôležitejších vecí počas nakrúcania bolo vytvoriť príjemnú atmosféru, aby sa (ne)herci správali prirodzene a spontánne hovorili jazykom, ktorý je im blízky.

 

Carpignano sa nám príbehom dvoch migrantov nesnaží zdeliť rýchlo kvasené múdrosti, ani rady ako sa ku kríze postaviť. Ponúka citlivý pohľad na jeden príbeh z mnohých, poľudšťuje to, na čo mnohí zabudli. Na ploche niečo viac než sto minút dovolí divákovi vcítiť sa do situácie, myšlienkových pochodov, pocitov afrických migrantov.

 

Film bol simultánne premietaný v Bratislave a ďalších šiestich európskych mestách, po projekcii nasledovala streamovaná živá diskusia s režisérom.

 

Mediterranea sa bude premietať taktiež v sobotu 14. novembra o 13.15 v Kine Lumière.

 

Pavla Rachelová

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.