17. MFF Bratislava uvedie najlepšie európske filmy

17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava uvedie v novembri najlepšie a najpozoruhodnejšie európske filmy tohto roka. Mustang, Zvizdan, Mediterranea, Flotel Europa, O pochodie nižšie – to je len niekoľko filmových titulov, ktoré prinesie samostatná programová sekcia Europa. MFF Bratislava sa uskutoční v  termíne od 12. do 17. novembra v bratislavských mestských a klubových kinách.

17. ročník MFF Bratislava so sebou prináša niekoľko programových zmien. Jednou z nich je vyčlenenie samostatnej sekcie Europa, ktorá bude každoročne venovaná výberu toho najlepšieho zo súčasnej európskej produkcie. V takomto rámci bude možné sledovať po akých témach tvorcovia siahajú a ako sa európska myšlienka prenáša do filmov, ktoré v tomto priestore vznikajú. Audiovizuálna politika Európskej únie je okrem iného založená na podpore koprodukčných spoluprác, aj preto má čoraz väčší zmysel uvažovať o európskom filme ako o celku, v ktorom sa hranice medzi jednotlivými národnými kinematografiami čiastočne stierajú.

 

Návštevníci festivalu tak budú mať možnosť zhliadnuť najzaujímavejšie európske  filmy tohto roka. Medzi ne jednoznačne patrí festivalový hit – dokumentárna snímka Flotel Europa režiséra Vladimira Tomića. Ten svoju životnú skúsenosť utečenca vložil do filmu, ktorý je vyskladaný z fragmentov dobových domácich videí. Brilantne vystavané rozprávanie o odlúčení a hľadaní domova má charakter odzbrojujúco otvoreného, intímneho denníka. Vďaka nadčasovému prístupu k téme migrácie môže byť snímka Flotel Europa vnímaná ako príspevok k aktuálnej spoločenskej diskusii o údele utečencov.

 

Sekcia Europa prinesie aj najnovší film jedného z  najvýraznejších predstaviteľov tvz. rumunskej novej vlny režiséra Radua Munteana, ktorého snímku V utorok po VianociachMarţi, după Crăciun / Tuesday, after Christmas) uviedol bratislavský filmový festival v roku 2010. Minimalistická dráma O poschodie nižšie (Un etaj mai jos / One Floor Below) je príbehom o obyčajnom človeku, ktorý má morálnu dilemu. Pedantný a obetavý otec rodiny sa musí rozhodnúť medzi pohodlím a vlastným svedomím. Film mal premiéru na tohtoročnom festivale v Cannes v súťažnej sekcii Un Certain Regard.

 

Do Bratislavy sa vráti tiež chorvátsky režisér a scenárista Dalibor Matanić, ktorý tu osobne uviedol v roku 2011 svoju snímku Mezanín (Mezanin / Mezzanine) v Súťaži krátkych filmov. Jeho nový film Zvizdan (The High Sun) patrí k najoceňovanejším snímkam roka. Z festivalu v Cannes si odniesol Cenu poroty Un Certain Regard, čo odštartovalo mimoriadne úspešné putovanie filmu po festivalovom okruhu. Strhujúci príbeh lásky navzdory nábožensky a národnostne motivovaným predsudkom a nenávisti sa odvíja v troch častiach naprieč troma dekádami. Odohráva sa na pozadí tragickej histórie regiónu od začiatku 90. rokov až po súčasnosť. Snímka Zvizdan figuruje medzi nomináciami na Európsku filmovú cenu a dostala sa tiež do desiatky filmov, nominovaných na Cenu LUX 2015.

 

V sekcii Europa MFF Bratislava predstaví aj trojicu tohtoročných finalistov Ceny LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament s úmyslom prispieť ku kultúrnej výmene distribúciou vybraných filmov v členských krajinách EÚ. Do najužšieho výberu sa dostala turecká režisérka Deniz Gamze Ergüven s filmom Mustang, ktorá si z canneskej nezávislej sekcie Quinzaine des Réalisateurs odniesla hneď dve ocenenia. Snímka je v rámci Európskych filmových cien nominovaná na ocenenie Discovery a Francúzsko bude reprezentovať aj v zápolení o Oscara.

 

Ďalšími finalistami Ceny LUX 2015 sú bulharská režisérska dvojica Kristina Grozeva a Petar Valčanov s drámou Lekcia (Urok, The Lesson), ktorá už má na svojom konte niekoľko festivalových ocenení a americký rodák pochádzajúci zo zmiešanej rodiny Jonas Carpignano so svojím celovečeným debutom Mediterranea. Práve tento film odštartuje 17. ročník MFF Bratislava jedinečným festivalovým warm up podujatím. Už v stredu 11. novembra prebehne v Kine Mladosť projekcia filmu, ktorá v jednom čase virtuálne prepojí kiná vo viacerých európskych mestách. Diváci naprieč Európou budú následne môcť interaktívne cez Twitter stenu klásť režisérovi Jonasovi Carpignanovi svoje otázky priamo do bruselského kina Bozar, ktoré bude zdrojovým kinom celého podujatia.

 

Aktuálne informácie o programe Medzinárodného filmového festivalu Bratislava budú postupne zverejňované na internetovej stránke www.iffbratislava.sk a na www.facebook.com/bratislavaiff.

                                                            

17. Medzinárodný filmový festival Bratislava

12. – 17. november 2015

Kino Lumière, Kino Mladosť, Kino Nostalgia

 

Hlavní organizátori  
Občianske združenie Ars Nova
Partners Production
Festival finančne podporili

Audiovizuálny fond  a Bratislavský samosprávny kraj

Ak neprídeš, nezažiješ!

 

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.