17. MFF Bratislava uvedie najlepšie európske filmy

17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava uvedie v novembri najlepšie a najpozoruhodnejšie európske filmy tohto roka. Mustang, Zvizdan, Mediterranea, Flotel Europa, O pochodie nižšie – to je len niekoľko filmových titulov, ktoré prinesie samostatná programová sekcia Europa. MFF Bratislava sa uskutoční v  termíne od 12. do 17. novembra v bratislavských mestských a klubových kinách.

17. ročník MFF Bratislava so sebou prináša niekoľko programových zmien. Jednou z nich je vyčlenenie samostatnej sekcie Europa, ktorá bude každoročne venovaná výberu toho najlepšieho zo súčasnej európskej produkcie. V takomto rámci bude možné sledovať po akých témach tvorcovia siahajú a ako sa európska myšlienka prenáša do filmov, ktoré v tomto priestore vznikajú. Audiovizuálna politika Európskej únie je okrem iného založená na podpore koprodukčných spoluprác, aj preto má čoraz väčší zmysel uvažovať o európskom filme ako o celku, v ktorom sa hranice medzi jednotlivými národnými kinematografiami čiastočne stierajú.

 

Návštevníci festivalu tak budú mať možnosť zhliadnuť najzaujímavejšie európske  filmy tohto roka. Medzi ne jednoznačne patrí festivalový hit – dokumentárna snímka Flotel Europa režiséra Vladimira Tomića. Ten svoju životnú skúsenosť utečenca vložil do filmu, ktorý je vyskladaný z fragmentov dobových domácich videí. Brilantne vystavané rozprávanie o odlúčení a hľadaní domova má charakter odzbrojujúco otvoreného, intímneho denníka. Vďaka nadčasovému prístupu k téme migrácie môže byť snímka Flotel Europa vnímaná ako príspevok k aktuálnej spoločenskej diskusii o údele utečencov.

 

Sekcia Europa prinesie aj najnovší film jedného z  najvýraznejších predstaviteľov tvz. rumunskej novej vlny režiséra Radua Munteana, ktorého snímku V utorok po VianociachMarţi, după Crăciun / Tuesday, after Christmas) uviedol bratislavský filmový festival v roku 2010. Minimalistická dráma O poschodie nižšie (Un etaj mai jos / One Floor Below) je príbehom o obyčajnom človeku, ktorý má morálnu dilemu. Pedantný a obetavý otec rodiny sa musí rozhodnúť medzi pohodlím a vlastným svedomím. Film mal premiéru na tohtoročnom festivale v Cannes v súťažnej sekcii Un Certain Regard.

 

Do Bratislavy sa vráti tiež chorvátsky režisér a scenárista Dalibor Matanić, ktorý tu osobne uviedol v roku 2011 svoju snímku Mezanín (Mezanin / Mezzanine) v Súťaži krátkych filmov. Jeho nový film Zvizdan (The High Sun) patrí k najoceňovanejším snímkam roka. Z festivalu v Cannes si odniesol Cenu poroty Un Certain Regard, čo odštartovalo mimoriadne úspešné putovanie filmu po festivalovom okruhu. Strhujúci príbeh lásky navzdory nábožensky a národnostne motivovaným predsudkom a nenávisti sa odvíja v troch častiach naprieč troma dekádami. Odohráva sa na pozadí tragickej histórie regiónu od začiatku 90. rokov až po súčasnosť. Snímka Zvizdan figuruje medzi nomináciami na Európsku filmovú cenu a dostala sa tiež do desiatky filmov, nominovaných na Cenu LUX 2015.

 

V sekcii Europa MFF Bratislava predstaví aj trojicu tohtoročných finalistov Ceny LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament s úmyslom prispieť ku kultúrnej výmene distribúciou vybraných filmov v členských krajinách EÚ. Do najužšieho výberu sa dostala turecká režisérka Deniz Gamze Ergüven s filmom Mustang, ktorá si z canneskej nezávislej sekcie Quinzaine des Réalisateurs odniesla hneď dve ocenenia. Snímka je v rámci Európskych filmových cien nominovaná na ocenenie Discovery a Francúzsko bude reprezentovať aj v zápolení o Oscara.

 

Ďalšími finalistami Ceny LUX 2015 sú bulharská režisérska dvojica Kristina Grozeva a Petar Valčanov s drámou Lekcia (Urok, The Lesson), ktorá už má na svojom konte niekoľko festivalových ocenení a americký rodák pochádzajúci zo zmiešanej rodiny Jonas Carpignano so svojím celovečeným debutom Mediterranea. Práve tento film odštartuje 17. ročník MFF Bratislava jedinečným festivalovým warm up podujatím. Už v stredu 11. novembra prebehne v Kine Mladosť projekcia filmu, ktorá v jednom čase virtuálne prepojí kiná vo viacerých európskych mestách. Diváci naprieč Európou budú následne môcť interaktívne cez Twitter stenu klásť režisérovi Jonasovi Carpignanovi svoje otázky priamo do bruselského kina Bozar, ktoré bude zdrojovým kinom celého podujatia.

 

Aktuálne informácie o programe Medzinárodného filmového festivalu Bratislava budú postupne zverejňované na internetovej stránke www.iffbratislava.sk a na www.facebook.com/bratislavaiff.

                                                            

17. Medzinárodný filmový festival Bratislava

12. – 17. november 2015

Kino Lumière, Kino Mladosť, Kino Nostalgia

 

Hlavní organizátori  
Občianske združenie Ars Nova
Partners Production
Festival finančne podporili

Audiovizuálny fond  a Bratislavský samosprávny kraj

Ak neprídeš, nezažiješ!

 

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.