17. MFF Bratislava uvedie najlepšie európske filmy

17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava uvedie v novembri najlepšie a najpozoruhodnejšie európske filmy tohto roka. Mustang, Zvizdan, Mediterranea, Flotel Europa, O pochodie nižšie – to je len niekoľko filmových titulov, ktoré prinesie samostatná programová sekcia Europa. MFF Bratislava sa uskutoční v  termíne od 12. do 17. novembra v bratislavských mestských a klubových kinách.

17. ročník MFF Bratislava so sebou prináša niekoľko programových zmien. Jednou z nich je vyčlenenie samostatnej sekcie Europa, ktorá bude každoročne venovaná výberu toho najlepšieho zo súčasnej európskej produkcie. V takomto rámci bude možné sledovať po akých témach tvorcovia siahajú a ako sa európska myšlienka prenáša do filmov, ktoré v tomto priestore vznikajú. Audiovizuálna politika Európskej únie je okrem iného založená na podpore koprodukčných spoluprác, aj preto má čoraz väčší zmysel uvažovať o európskom filme ako o celku, v ktorom sa hranice medzi jednotlivými národnými kinematografiami čiastočne stierajú.

 

Návštevníci festivalu tak budú mať možnosť zhliadnuť najzaujímavejšie európske  filmy tohto roka. Medzi ne jednoznačne patrí festivalový hit – dokumentárna snímka Flotel Europa režiséra Vladimira Tomića. Ten svoju životnú skúsenosť utečenca vložil do filmu, ktorý je vyskladaný z fragmentov dobových domácich videí. Brilantne vystavané rozprávanie o odlúčení a hľadaní domova má charakter odzbrojujúco otvoreného, intímneho denníka. Vďaka nadčasovému prístupu k téme migrácie môže byť snímka Flotel Europa vnímaná ako príspevok k aktuálnej spoločenskej diskusii o údele utečencov.

 

Sekcia Europa prinesie aj najnovší film jedného z  najvýraznejších predstaviteľov tvz. rumunskej novej vlny režiséra Radua Munteana, ktorého snímku V utorok po VianociachMarţi, după Crăciun / Tuesday, after Christmas) uviedol bratislavský filmový festival v roku 2010. Minimalistická dráma O poschodie nižšie (Un etaj mai jos / One Floor Below) je príbehom o obyčajnom človeku, ktorý má morálnu dilemu. Pedantný a obetavý otec rodiny sa musí rozhodnúť medzi pohodlím a vlastným svedomím. Film mal premiéru na tohtoročnom festivale v Cannes v súťažnej sekcii Un Certain Regard.

 

Do Bratislavy sa vráti tiež chorvátsky režisér a scenárista Dalibor Matanić, ktorý tu osobne uviedol v roku 2011 svoju snímku Mezanín (Mezanin / Mezzanine) v Súťaži krátkych filmov. Jeho nový film Zvizdan (The High Sun) patrí k najoceňovanejším snímkam roka. Z festivalu v Cannes si odniesol Cenu poroty Un Certain Regard, čo odštartovalo mimoriadne úspešné putovanie filmu po festivalovom okruhu. Strhujúci príbeh lásky navzdory nábožensky a národnostne motivovaným predsudkom a nenávisti sa odvíja v troch častiach naprieč troma dekádami. Odohráva sa na pozadí tragickej histórie regiónu od začiatku 90. rokov až po súčasnosť. Snímka Zvizdan figuruje medzi nomináciami na Európsku filmovú cenu a dostala sa tiež do desiatky filmov, nominovaných na Cenu LUX 2015.

 

V sekcii Europa MFF Bratislava predstaví aj trojicu tohtoročných finalistov Ceny LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament s úmyslom prispieť ku kultúrnej výmene distribúciou vybraných filmov v členských krajinách EÚ. Do najužšieho výberu sa dostala turecká režisérka Deniz Gamze Ergüven s filmom Mustang, ktorá si z canneskej nezávislej sekcie Quinzaine des Réalisateurs odniesla hneď dve ocenenia. Snímka je v rámci Európskych filmových cien nominovaná na ocenenie Discovery a Francúzsko bude reprezentovať aj v zápolení o Oscara.

 

Ďalšími finalistami Ceny LUX 2015 sú bulharská režisérska dvojica Kristina Grozeva a Petar Valčanov s drámou Lekcia (Urok, The Lesson), ktorá už má na svojom konte niekoľko festivalových ocenení a americký rodák pochádzajúci zo zmiešanej rodiny Jonas Carpignano so svojím celovečeným debutom Mediterranea. Práve tento film odštartuje 17. ročník MFF Bratislava jedinečným festivalovým warm up podujatím. Už v stredu 11. novembra prebehne v Kine Mladosť projekcia filmu, ktorá v jednom čase virtuálne prepojí kiná vo viacerých európskych mestách. Diváci naprieč Európou budú následne môcť interaktívne cez Twitter stenu klásť režisérovi Jonasovi Carpignanovi svoje otázky priamo do bruselského kina Bozar, ktoré bude zdrojovým kinom celého podujatia.

 

Aktuálne informácie o programe Medzinárodného filmového festivalu Bratislava budú postupne zverejňované na internetovej stránke www.iffbratislava.sk a na www.facebook.com/bratislavaiff.

                                                            

17. Medzinárodný filmový festival Bratislava

12. – 17. november 2015

Kino Lumière, Kino Mladosť, Kino Nostalgia

 

Hlavní organizátori  
Občianske združenie Ars Nova
Partners Production
Festival finančne podporili

Audiovizuálny fond  a Bratislavský samosprávny kraj

Ak neprídeš, nezažiješ!

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.