17. MFF Bratislava začína

17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava otvorí vo štvrtok slovenská premiéra životopisného filmu Steve Jobs s  Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe. Okrem množstva kvalitných filmov, diskusií s tvorcami a unikátnej „warm-up“ projekcie si festivaloví návštevníci budú môcť vychutnať aj rôznorodé sprievodné podujatia – od nostalgických premietaní z videokaziet, cez program pre najmladších priaznivcov filmu, koncerty, až po obľúbenú Papučovú noc. MFF Bratislava sa uskutoční od 12. do 17. novembra v obľúbených mestských kinách – v troch sálach Kina Lumière, v Kine Mladosť a v Kine Nostalgia.

  1. ročník MFF Bratislava slávnostne otvorí očakávaný film Steve Jobs (2015) úspešného britského režiséra Dannyho Boyla. Snímka nás zavedie do zákulisia digitálnej revolúcie a ukáže intímny portrét najväčšieho počítačového vizionára našej doby. Okrem veľkej témy zaujmú i kvalitné herecké výkony – Michael Fassbender sa už teraz radí medzi favoritov na Oscara. Vo vedľajších úlohách mu sekundujú rovnako výborní Jeff Daniels a Kate Winsletová. Otvorenie festivalu je prvýkrát prístupné aj širokej verejnosti. Uskutoční sa v kine Nostalgia vo štvrtok večer o 19:00 hod.

Hviezdne mená ako Michael Keaton, Mark Ruffalo, John Slattery, alebo Rachel McAdams prinesie aj nová snímka Thomasa McCarthyho Sledovačka (Spotlight, 2015) zo sekcie Cinema Now. McCarthyho môžu diváci poznať ako scenáristu filmu Hore (Up, 2009), režiséra filmov Win Win (Ako vyhrať a nezblázniť sa, 2011), alebo The Visitor (Návštevník, 2008), či ako herca, napríklad, zo seriálu The Wire (Špina Baltimoru). Sledovačka nám predkladá príbeh investigatívnych novinárov z denníka The Boston Globe, ktorí odhaľujú škandál katolíckej cirkvi v spojitosti so zneužívaním detí. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami spomínaného denníka, ktorý v roku 2003 získal za spracovanie tejto témy Pulitzerovu cenu.

Deň pred oficiálnym začiatkom, v  stredu 11. novembra 2015, sa v bratislavskom kine Mladosť uskutoční festivalový „warm-up“. Medzi najpálčivejšie témy ostatného obdobia patrí problematika migrácie. Autenticky ju zobrazuje celovečerný debut režiséra Jonasa Carpignana Mediterranea, ktorá dokumentárnym spôsobom vťahuje divákov do života dvoch priateľov Ayiva a Abasa. Tí sa so skupinou migrantov preplavia z africkej Burkiny Faso do talianskeho Rosarna, no namiesto očakávaných príležitostí a priaznivých životných zmien musia čeliť nepriateľskej atmosfére a pracovnému vykorisťovaniu. Film sa bude súbežne premietať vo viacerých európskych kinách. Po jeho projekcii budú môcť diváci klásť režisérovi otázky cez Twitter. Odpovie na ne z bruselského kina Bozar, ktoré bude zdrojovým filmom celého podujatia. Premietanie začína o 19:30 hod a vstup je voľný.

 

V stredu prebehne na Fakulte dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici aj prvý z Masterclassov Miša Suchého. Slovensko-americký filmár, známy portrétmi vlastnej rodiny, sa vo svojich filmoch zaoberá problematikou domova, identity, ale i života v emigrácii. Svoju tvorbu predstaví bratislavským divákom v rámci retrospektívnej sekcie. Vo svetovej premiére bude taktiež prezentovať svoj najnovší krátky film Paraskina záhrada (Prysia’s Garden) v jeho pracovnej verzii.

 

Ďalším miestom festivalových premietaní a oficiálnou festivalovou kaviarňou bude tento rok Gorila.sk Urban Space, kde bude okrem vybraných filmových projekcií prebiehať tiež sprievodný program. Návštevníci sa môžu tešiť na afterparties, na ktorých Bulp zahrá inteligentnú tanečnú elektroniku, Gramophon Brothers foxtrot, swing alebo tango, a dobre známy Stroon svoj eklektický

 

DJ-set. So svojím stand-up kabaretom pod názvom Filmový striptease tu vystúpi Peter Gärtner, ktorý spája hlboké filmové znalosti s neraz až ťažko stráviteľným nadhľadom. Z  filmových premietaní si budú môcť diváci pozrieť dva filmy zo sekcie Nostalgia: Príbehy z videokaziet: Ninjova nadvláda (Ninja III: The Domination, 1984) a Brejkuj (Breakin, 1984). V tomto príjemnom kaviarenskom priestore sa uskutoční aj súťaž improvizovanom dabovaní béčkových filmov z 80. rokov VHS Karaoke Battle.

 

V sobotu 14. novembra sa minútu pred polnocou začne obľúbená Papučová noc. Aj tá bude tento rok venovaná sekcii Nostalgia. Celonočné premietanie odštartuje dokumentom Elektrické boogaloo: Divoký, nevypovedaný príbeh štúdia Cannon Films (Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films, 2014) a pokračovať bude dvoma filmami z produkcie tohto štúdia: Delta Force (The Delta Force, 1986) a Brejkuj, ktoré sa budú premietať z VHS.

Po druhýkrát sa uskutoční charitatívna projekcia MFF Bratislava na podporu občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors, ktorí formou humoru a osobného prístupu podporujú psychickú pohodu hospitalizovaných detí a seniorov, čím pomáhajú k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu. Premietať sa bude film Dal mi meno Malala (He Named Me Malala, 2015), amerického režiséra a držiteľa Oscara Davisa Guggenheima. Zobrazuje v ňom silný, životný príbeh pakistanskej tínedžerky Malály Júsufzajovej, najmladšej nositeľky Nobelovej ceny za mier.

Bratislavský filmový festival prinesie bohatú nádielku najlepších filmov tohtoročnej sezóny. Tak ako každý rok, aj tentokrát budú môcť diváci hlasovať o najlepšom filme festivalu a udeliť tak svoju Cenu divákov.

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.