17. MFF Bratislava začína

17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava otvorí vo štvrtok slovenská premiéra životopisného filmu Steve Jobs s  Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe. Okrem množstva kvalitných filmov, diskusií s tvorcami a unikátnej „warm-up“ projekcie si festivaloví návštevníci budú môcť vychutnať aj rôznorodé sprievodné podujatia – od nostalgických premietaní z videokaziet, cez program pre najmladších priaznivcov filmu, koncerty, až po obľúbenú Papučovú noc. MFF Bratislava sa uskutoční od 12. do 17. novembra v obľúbených mestských kinách – v troch sálach Kina Lumière, v Kine Mladosť a v Kine Nostalgia.

  1. ročník MFF Bratislava slávnostne otvorí očakávaný film Steve Jobs (2015) úspešného britského režiséra Dannyho Boyla. Snímka nás zavedie do zákulisia digitálnej revolúcie a ukáže intímny portrét najväčšieho počítačového vizionára našej doby. Okrem veľkej témy zaujmú i kvalitné herecké výkony – Michael Fassbender sa už teraz radí medzi favoritov na Oscara. Vo vedľajších úlohách mu sekundujú rovnako výborní Jeff Daniels a Kate Winsletová. Otvorenie festivalu je prvýkrát prístupné aj širokej verejnosti. Uskutoční sa v kine Nostalgia vo štvrtok večer o 19:00 hod.

Hviezdne mená ako Michael Keaton, Mark Ruffalo, John Slattery, alebo Rachel McAdams prinesie aj nová snímka Thomasa McCarthyho Sledovačka (Spotlight, 2015) zo sekcie Cinema Now. McCarthyho môžu diváci poznať ako scenáristu filmu Hore (Up, 2009), režiséra filmov Win Win (Ako vyhrať a nezblázniť sa, 2011), alebo The Visitor (Návštevník, 2008), či ako herca, napríklad, zo seriálu The Wire (Špina Baltimoru). Sledovačka nám predkladá príbeh investigatívnych novinárov z denníka The Boston Globe, ktorí odhaľujú škandál katolíckej cirkvi v spojitosti so zneužívaním detí. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami spomínaného denníka, ktorý v roku 2003 získal za spracovanie tejto témy Pulitzerovu cenu.

Deň pred oficiálnym začiatkom, v  stredu 11. novembra 2015, sa v bratislavskom kine Mladosť uskutoční festivalový „warm-up“. Medzi najpálčivejšie témy ostatného obdobia patrí problematika migrácie. Autenticky ju zobrazuje celovečerný debut režiséra Jonasa Carpignana Mediterranea, ktorá dokumentárnym spôsobom vťahuje divákov do života dvoch priateľov Ayiva a Abasa. Tí sa so skupinou migrantov preplavia z africkej Burkiny Faso do talianskeho Rosarna, no namiesto očakávaných príležitostí a priaznivých životných zmien musia čeliť nepriateľskej atmosfére a pracovnému vykorisťovaniu. Film sa bude súbežne premietať vo viacerých európskych kinách. Po jeho projekcii budú môcť diváci klásť režisérovi otázky cez Twitter. Odpovie na ne z bruselského kina Bozar, ktoré bude zdrojovým filmom celého podujatia. Premietanie začína o 19:30 hod a vstup je voľný.

 

V stredu prebehne na Fakulte dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici aj prvý z Masterclassov Miša Suchého. Slovensko-americký filmár, známy portrétmi vlastnej rodiny, sa vo svojich filmoch zaoberá problematikou domova, identity, ale i života v emigrácii. Svoju tvorbu predstaví bratislavským divákom v rámci retrospektívnej sekcie. Vo svetovej premiére bude taktiež prezentovať svoj najnovší krátky film Paraskina záhrada (Prysia’s Garden) v jeho pracovnej verzii.

 

Ďalším miestom festivalových premietaní a oficiálnou festivalovou kaviarňou bude tento rok Gorila.sk Urban Space, kde bude okrem vybraných filmových projekcií prebiehať tiež sprievodný program. Návštevníci sa môžu tešiť na afterparties, na ktorých Bulp zahrá inteligentnú tanečnú elektroniku, Gramophon Brothers foxtrot, swing alebo tango, a dobre známy Stroon svoj eklektický

 

DJ-set. So svojím stand-up kabaretom pod názvom Filmový striptease tu vystúpi Peter Gärtner, ktorý spája hlboké filmové znalosti s neraz až ťažko stráviteľným nadhľadom. Z  filmových premietaní si budú môcť diváci pozrieť dva filmy zo sekcie Nostalgia: Príbehy z videokaziet: Ninjova nadvláda (Ninja III: The Domination, 1984) a Brejkuj (Breakin, 1984). V tomto príjemnom kaviarenskom priestore sa uskutoční aj súťaž improvizovanom dabovaní béčkových filmov z 80. rokov VHS Karaoke Battle.

 

V sobotu 14. novembra sa minútu pred polnocou začne obľúbená Papučová noc. Aj tá bude tento rok venovaná sekcii Nostalgia. Celonočné premietanie odštartuje dokumentom Elektrické boogaloo: Divoký, nevypovedaný príbeh štúdia Cannon Films (Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films, 2014) a pokračovať bude dvoma filmami z produkcie tohto štúdia: Delta Force (The Delta Force, 1986) a Brejkuj, ktoré sa budú premietať z VHS.

Po druhýkrát sa uskutoční charitatívna projekcia MFF Bratislava na podporu občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors, ktorí formou humoru a osobného prístupu podporujú psychickú pohodu hospitalizovaných detí a seniorov, čím pomáhajú k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu. Premietať sa bude film Dal mi meno Malala (He Named Me Malala, 2015), amerického režiséra a držiteľa Oscara Davisa Guggenheima. Zobrazuje v ňom silný, životný príbeh pakistanskej tínedžerky Malály Júsufzajovej, najmladšej nositeľky Nobelovej ceny za mier.

Bratislavský filmový festival prinesie bohatú nádielku najlepších filmov tohtoročnej sezóny. Tak ako každý rok, aj tentokrát budú môcť diváci hlasovať o najlepšom filme festivalu a udeliť tak svoju Cenu divákov.

 

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.