17. MFF Bratislava začína

17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava otvorí vo štvrtok slovenská premiéra životopisného filmu Steve Jobs s  Michaelom Fassbenderom v hlavnej úlohe. Okrem množstva kvalitných filmov, diskusií s tvorcami a unikátnej „warm-up“ projekcie si festivaloví návštevníci budú môcť vychutnať aj rôznorodé sprievodné podujatia – od nostalgických premietaní z videokaziet, cez program pre najmladších priaznivcov filmu, koncerty, až po obľúbenú Papučovú noc. MFF Bratislava sa uskutoční od 12. do 17. novembra v obľúbených mestských kinách – v troch sálach Kina Lumière, v Kine Mladosť a v Kine Nostalgia.

  1. ročník MFF Bratislava slávnostne otvorí očakávaný film Steve Jobs (2015) úspešného britského režiséra Dannyho Boyla. Snímka nás zavedie do zákulisia digitálnej revolúcie a ukáže intímny portrét najväčšieho počítačového vizionára našej doby. Okrem veľkej témy zaujmú i kvalitné herecké výkony – Michael Fassbender sa už teraz radí medzi favoritov na Oscara. Vo vedľajších úlohách mu sekundujú rovnako výborní Jeff Daniels a Kate Winsletová. Otvorenie festivalu je prvýkrát prístupné aj širokej verejnosti. Uskutoční sa v kine Nostalgia vo štvrtok večer o 19:00 hod.

Hviezdne mená ako Michael Keaton, Mark Ruffalo, John Slattery, alebo Rachel McAdams prinesie aj nová snímka Thomasa McCarthyho Sledovačka (Spotlight, 2015) zo sekcie Cinema Now. McCarthyho môžu diváci poznať ako scenáristu filmu Hore (Up, 2009), režiséra filmov Win Win (Ako vyhrať a nezblázniť sa, 2011), alebo The Visitor (Návštevník, 2008), či ako herca, napríklad, zo seriálu The Wire (Špina Baltimoru). Sledovačka nám predkladá príbeh investigatívnych novinárov z denníka The Boston Globe, ktorí odhaľujú škandál katolíckej cirkvi v spojitosti so zneužívaním detí. Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami spomínaného denníka, ktorý v roku 2003 získal za spracovanie tejto témy Pulitzerovu cenu.

Deň pred oficiálnym začiatkom, v  stredu 11. novembra 2015, sa v bratislavskom kine Mladosť uskutoční festivalový „warm-up“. Medzi najpálčivejšie témy ostatného obdobia patrí problematika migrácie. Autenticky ju zobrazuje celovečerný debut režiséra Jonasa Carpignana Mediterranea, ktorá dokumentárnym spôsobom vťahuje divákov do života dvoch priateľov Ayiva a Abasa. Tí sa so skupinou migrantov preplavia z africkej Burkiny Faso do talianskeho Rosarna, no namiesto očakávaných príležitostí a priaznivých životných zmien musia čeliť nepriateľskej atmosfére a pracovnému vykorisťovaniu. Film sa bude súbežne premietať vo viacerých európskych kinách. Po jeho projekcii budú môcť diváci klásť režisérovi otázky cez Twitter. Odpovie na ne z bruselského kina Bozar, ktoré bude zdrojovým filmom celého podujatia. Premietanie začína o 19:30 hod a vstup je voľný.

 

V stredu prebehne na Fakulte dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici aj prvý z Masterclassov Miša Suchého. Slovensko-americký filmár, známy portrétmi vlastnej rodiny, sa vo svojich filmoch zaoberá problematikou domova, identity, ale i života v emigrácii. Svoju tvorbu predstaví bratislavským divákom v rámci retrospektívnej sekcie. Vo svetovej premiére bude taktiež prezentovať svoj najnovší krátky film Paraskina záhrada (Prysia’s Garden) v jeho pracovnej verzii.

 

Ďalším miestom festivalových premietaní a oficiálnou festivalovou kaviarňou bude tento rok Gorila.sk Urban Space, kde bude okrem vybraných filmových projekcií prebiehať tiež sprievodný program. Návštevníci sa môžu tešiť na afterparties, na ktorých Bulp zahrá inteligentnú tanečnú elektroniku, Gramophon Brothers foxtrot, swing alebo tango, a dobre známy Stroon svoj eklektický

 

DJ-set. So svojím stand-up kabaretom pod názvom Filmový striptease tu vystúpi Peter Gärtner, ktorý spája hlboké filmové znalosti s neraz až ťažko stráviteľným nadhľadom. Z  filmových premietaní si budú môcť diváci pozrieť dva filmy zo sekcie Nostalgia: Príbehy z videokaziet: Ninjova nadvláda (Ninja III: The Domination, 1984) a Brejkuj (Breakin, 1984). V tomto príjemnom kaviarenskom priestore sa uskutoční aj súťaž improvizovanom dabovaní béčkových filmov z 80. rokov VHS Karaoke Battle.

 

V sobotu 14. novembra sa minútu pred polnocou začne obľúbená Papučová noc. Aj tá bude tento rok venovaná sekcii Nostalgia. Celonočné premietanie odštartuje dokumentom Elektrické boogaloo: Divoký, nevypovedaný príbeh štúdia Cannon Films (Electric Boogaloo: The Wild, Untold Story of Cannon Films, 2014) a pokračovať bude dvoma filmami z produkcie tohto štúdia: Delta Force (The Delta Force, 1986) a Brejkuj, ktoré sa budú premietať z VHS.

Po druhýkrát sa uskutoční charitatívna projekcia MFF Bratislava na podporu občianskeho združenia Červený nos Clowndoctors, ktorí formou humoru a osobného prístupu podporujú psychickú pohodu hospitalizovaných detí a seniorov, čím pomáhajú k zlepšeniu ich celkového zdravotného stavu. Premietať sa bude film Dal mi meno Malala (He Named Me Malala, 2015), amerického režiséra a držiteľa Oscara Davisa Guggenheima. Zobrazuje v ňom silný, životný príbeh pakistanskej tínedžerky Malály Júsufzajovej, najmladšej nositeľky Nobelovej ceny za mier.

Bratislavský filmový festival prinesie bohatú nádielku najlepších filmov tohtoročnej sezóny. Tak ako každý rok, aj tentokrát budú môcť diváci hlasovať o najlepšom filme festivalu a udeliť tak svoju Cenu divákov.

 

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.