Cinema Now je prierez súčasnou svetovou kinematografiou

Divácky obľúbená sekcia Cinema Now prináša prierez súčasnou kinematografickou tvorbou. Jej zostavovatelia, Nenad Dukid a Tomáš Hudák, vyberajú najzaujímavejšie filmy, ktoré zarezonovali na významných svetových festivaloch. MFF Bratislava už 20 rokov prináša slovenskej verejnosti mená, z ktorých sa často stávajú hviezdy svetového filmu.

 

Zakázanú lásku v Keni rozvíja režisérka Wanuri Kahiu v snímke Rafiki (2018). Homofóbia, coming-out, nepochopenie a neprijatie lásky ľudí rovnakého pohlavia, ale aj radosť, spoznávame na príbehu dvoch dcér vzájomne si konkurujúcich politikov. Kena je šikovná študentka s ambíciou stať sa sestričkou, hoci podľa známok by mohla ašpirovať na povolanie lekárky. Jej najlepší kamarát Blacksta, parťák z pouličných futbalov, hier a života, tajne verí, že si ho raz Kena vezme za muža. No ona má oči len pre extravagantnú, dredatú Ziki. Film v Keni zakázali, na festivale v Cannes ho však divácka obec vrúcne prijala.

 

Priaznivci Vanessy Paradis sa môžu tešiť na snímku Nôž v srdci (Un couteau dans la coeur, 2018). Stvárňuje hlavnú protagonistku Annu, lesbickú producentku gay porna koncom 70. rokov v Paríži, po rozchode s dlhoročnou partnerkou. Francúzsky režisér Yann Gonzalez jej existenciálnu krízu prehlbuje, keď sériový vrah postupne zabíja hercov z Anniných filmov. Pochmúrnosť striedaná s odľahčujúcim humorom, temná atmosféra a zábery, mix žánrov, neónové svetlá a podmanivý soundtrack skupiny M83, dodávajú filmu silu a tajomno.

 

Odvážny dokumentárny film Svedkovia Putinovi (Svideteli Putina, 2018) divákom ozrejmuje situáciu, ktorá nastala na prelome rokov 1999/2000. Novým ruským prezidentom sa stáva Vladimír Putin. V jeho najbližšom tíme pracuje aj dokumentarista Vitaly Mansky, ktorého úlohou je zaznamenávať prezidenta počas pracovnej doby. Vo svojom rozhorčenom filme režisér divákovi ponúka informácie z prvej ruky – svoje archívne zábery, autentické obrazy, svedectvá, výpovede približujúce osobu jedného z nosných svetových politických činiteľov, rané štádiá jeho tyranskej vlády. Film mal svetovú premiéru na festivale v Karlových Varoch, kde aj získal ocenenie pre najlepší dokument.

 

MFF Bratislava uvedie aj očakávaný biografický film režiséra a scenáristu Davida Loweryho. Gentleman s revolverom (The Old Man &The Gun, 2018) je totiž posledný film, v ktorom účinkuje Robert Redford. Po 60 rokoch herectva, vo svojich 82 rokoch, sa rozhodol svoju slávnu kariéru ukončiť snímkou, kde stvárňuje 70-ročného bankového lupiča Forresta Truckera, ktorému sa za svoj život podarilo 17-krát utiecť z väzenia. Teraz by si mohol užívať dôchodok, ale stále ho láka zorganizovať ešte jednu lúpež.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.