Finalisti Ceny LUX opäť v Bratislave

17.ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava uvedie v programe troch finalistov filmovej Ceny LUX. Do finálneho výberu na filmovú cenu Európskeho parlamentu sa dostali debutové snímky mladých európskych tvorcov, ktorých témy výrazne rezonujú v súčasnej Európe.

Kvalitná európska produkcia má v programe bratislavského filmového festivalu svoje pevné miesto. Aj tento rok MFF Bratislava odpremieta filmy nominované na Cenu LUX 2015, ktorú udeľuje Európsky parlament. Cena LUX bola založená v r. 2007 Európskym parlamentom, ktorý sa rozhodol podporovať európsku kinematografiu a zasadzuje sa tak za rozmanitosť európskej kultúry, sprístupnenie filmov naprieč Európou a za diskusiu o témach, ktoré vybrané filmy otvárajú. Tento rok boli do finálneho výberu zaradené tri európske snímky, ktoré reflektujú aktuálne problémy a  témy súčasnej Európy akými sú migrácia, ekonomická kríza či napätie medzi tradíciami a modernitou.

 

Jednou z najpálčivejších a najvážnejších tém dnešných dní je problém migrácie. Tú autenticky zobrazuje celovečený debut Mediterranea režiséra Jonasa Carpignana, ktorý sám pochádza zo zmiešanej rodiny, otec je Talian a matka Afroameričanka. Realistickou atmosférou a dokumentárnym štýlom nás vťahuje do príbehu dvoch černošských kamarátov Ayiva a Abasa, ktorí sa so skupinou migrantov z Afriky dostali strastiplnou cestou cez more do Talianska za vidinou lepšieho života.

 

Ďalšiou finalistkou Ceny LUX je turecká režisérka Deniz Gamze Ergüven, ktorá nakrútila silnú debutovú snímku Mustang. Film vychádzajúci z vlastných skúseností mladej režisérky bol na festivale v Cannes uvedený v nezávislej sekcii Quinzaine des Réalisateurs, kde získal dve ocenenia. Vykresľuje dospievanie piatich sestier, žijúcich na tureckom vidieku, ktoré sa musia podriadiť autoritatívnej a tradicionalistickej výchove, ktorá určuje úlohu ženy v muslimskej spoločnosti.

 

Trojicu finalistov na filmovú cenu Európskeho parlamentu uzatvára režisérska dvojica Kristina Grozeva a Petar Valčanov s drámou Lekcia (Urok, The Lesson). Ide o civilne nakrútený príbeh mladej bulharskej učiteľky, ktorá sa ocitla v zúfalej ekonomickej situácii. V snahe vymaniť sa z dlhov a zachrániť svoju rodinu je schopná svojím konaním zájsť až do extrému. Snímka veľmi otvorene rieši morálnu dilemu a poukazuje na to, ako môžu ekonomické problémy zničiť ľudskú dôstojnosť a existenciu.

 

Nominované filmy uvedie 17. ročník MFF Bratislava v programovej sekcii Made in Europe, ktorá festivalovým návštevníkom sprostredkuje silné divácke zážitky s európskym filmom.

 

Pri príležitosti zverejnenia nominácií na filmovú Cenu LUX 2015 bol vyhlásený tiež najobľúbenejší divácky film z minulého roka. Najviac diváckych hlasov získala aj u nás známa a úspešná snímka Triedny nepriateľ (Razredni sovražnik, Class Enemy) mladého slovinského režiséra Roka Bičeka, ktorá v roku 2013 na MFF Bratislava získala Grand Prix za najlepší film, Cenu pre najlepšieho herca (Igor Samobor), Cenu divákov a Cenu FIPRESCI.

____________________________________________________________________                                             

 

17. Medzinárodný filmový festival Bratislava

12. – 17. november 2015

Hlavní organizátori

Občianske združenie Ars Nova

Partners Production

Festival finančne podporil Audiovizuálny fond.

Ak neprídeš, nezažiješ!

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.