MFF Bratislava predstavuje súťažné filmy

Súťažný výber 18. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava opäť ponúka rozmanitú škálu tém a formálnych prístupov začínajúcich režisérov. Tí o ocenenia zabojujú v súťažných kategóriách prvých a druhých hraných filmov, prvých a druhých dokumentárnych filmov a krátkych filmov. Cieľom festivalu aj naďalej ostáva upriamiť pozornosť na mladý film a najvýraznejšie talenty súčasnej svetovej kinematografie.

 

V trojici medzinárodných súťaží sa predstavia tvorcovia, ktorí majú za sebou úspešnú festivalovú bilanciu a významné ocenenia, ale i tí, čo svoju medzinárodnú púť ešte len začínajú.

 

Súťaž hraných filmov predstaví dovedna osem filmov podľa výberu programového dramaturga, srbského filmového kritika Nenada Dukića. Jednou z tém, ktoré v súčasnosti azda najviac zamestnávajú celosvetovú verejnú mienku, je problém náboženského extrémizmu. Otvára ju aj viacero titulov z tohtoročného výberu.

 

V slovenskej premiére bude na MFF Bratislava za účasti tvorcu uvedený film Lastovička (Die Schwalbe, The Swallow, 2016) – hraná prvotina kurdsko-sýrskeho režiséra Mana Khalila. V domácom kontexte je jeho životopis zaujímavý aj tým, že po emigrácii z rodného Kurdistanu absolvoval štúdium filmovej réžie na FAMU aj na bratislavskej VŠMU. Doma sa mnoho jeho priateľov chcelo pridať k bojovníkom za oslobodenie vlasti, Khalil cítil potrebu bojovať inými prostriedkami – skrz film. Po tom, ako sa presťahoval do Švajčiarska, začal sa výrobe filmov venovať profesionálne. Založil vlastnú produkčnú spoločnosť Frame Film, ktorá zastrešuje aj jeho hraný debut. Lastovička sleduje príbeh mladej hrdinky Miry, ktorá sa z rodného Švajčiarska vydáva do irackého Kurdistanu po stopách svojho strateného otca, ktorý opustil rodinu kvôli boju proti režimu Saddáma Husajna. Mira je na svojej ceste konfrontovaná s terorizmom, zločinmi, nečakanými zvratmi v rodinnom príbehu, ale aj s láskou. Khalil filmom reaguje na súčasnú politickú situáciu v rodnom Kurdistane, ale i hľadanie identity na križovatke mnohých kultúr. Lastovička bola dokončená pár dní pred tým, ako Islamský štát dobyl mesto Mosul.

 

MFF Bratislava v rovnakej súťaži uvedie aj film Svetácke dievča (La Ragazza del Mondo, Wordly Girl, 2016), prvý dlhometrážny film mladého talianskeho filmára Marca Danieliho, ktorý bol súčasťou selekcie benátského festivalu a rozpráva príbeh mladej ženy pod tlakom prísneho náboženského presvedčenia. Jedným z dlho očakávaných filmov v súťažnom výbere, ktorý azda najlepšie vystihuje umelecký potenciál svojho tvorcu, je prvotina Bogdana Miricu s názvom Psy (Câini, Dogs, 2016). Film mal premiéru v rámci sekcie Un Certain Regard na festivale v Cannes a získal cenu FIPRESCI, čo iba dokazuje silnú kontinuitu filmárov rumunskej novej vlny. Zo zástupu mladých filmárskych talentov z Balkánu si špeciálnu pozornosť zaslúži svieži a nápaditý režijný štýl Hany Jušić, ktorej snímka Nezízaj mi do taniera (Ne gledaj mi u pijať, Quit staring at my Plate, 2016) získala ocenenie v programe Venice Days. Rozpráva príbeh mladého dievčaťa pod vplyvom prísneho patriarchálneho zriadenia rodiny, z ktorého zdanlivo niet úniku.

 

V súťaži dokumentárnych filmov, ktorú zostavuje programový riaditeľ festivalu Pavel Smejkal, tento rok rezonuje silné zastúpenie režisérok. Ich filmy patria k tomu najlepšiemu, čo aktuálna sezóna ponúka: Kirsten Johnson je vyťaženou kameramankou a spolupracovníčkou zvučných mien, akými sú Michael Moore alebo Laura Poitras. Vo svojom najnovšom režijnom počine Kameramanka (Cameraperson, 2016) využíva Johnson nepoužité odrezky materiálu, ktorý v minulosti nakrútila pre najrôznejšie filmové projekty. Ide o hlbokú sebareflexiu o pohľade spoza kamery, otvárajúcu tému filmárskej etiky. Film doposiaľ získal hlavné ceny na festivaloch v Sundance, San Franciscu a v Sheffielde. V rovnakej súťaži sa predstavia aj víťazka karlovarskej dokumentárnej sekcie,

 

Izraelčanka Alma Har’el, so snovým filmom o skutočnej láske LoveTrue (2016) a poľská režisérka Anna Zamecka, ktorej film Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) o predčasne dospelej 14-ročnej Ole, hrdinsky zastupujúcej úlohy rodičov v disfunkčnej rodine, získal ceny v Locarne a nedávno aj vo Varšave.

 

Trojicu medzinárodných súťaží uzatvára program krátkometrážnych filmov podľa výberu holandského kurátora Erwina Houtenbrinka. O ocenenie sa budú uchádzať tituly, uvedené na renomovaných filmových festivaloch v Berlíne, Cannes, Rotterdame či Oberhausene. Jedným z najnovších titulov v súťaži je Gerontofóbia (Gerontophobia, 2016) filmára Borisa Sverlowa, ktorý mal medzinárodnú premiéru pred niekoľkými týždňami na MFF v kórejskom Pusane. Sverlow, kombinujúci výrazové prostriedky filmov nemej éry s animáciou, sprostredkúva náhľad do utopickej budúcnosti, kde sa v snahe vynájsť liek proti starnutiu stane presný opak – krajinou sa začne šíriť plyn urýchľujúci starnutie. Významnou udalosťou bude na MFF Bratislava uvedenie nového filmu Limbo (2016) minuloročnej víťazky Súťaže krátkych filmov, gréckej režisérky Konstantiny Kotzamani. Tohtoročná súťaž zahrnie aj troch ďalších režisérov, ktorí už na MFF Bratislava v minulosti boli uvedení. Christoph Girardet a Matthias Müller tvoria duo nemeckých filmárov, pracujúcich metódou found-footage a tento rok uvedú svoj najnovší film Osoba (Personne, 2016). Tretím comebackom je novinka belgicko-kurdského režiséra Bülenta Öztürka – Tieň (Sî , Shadow, 2016), ktorý sa v Bratislave prvýkrát predstavil pred rokmi s filmom Domy s malými oknami (Houses with Small Windows, 2013). Súťaž krátkych filmov opäť predostiera pestrú škálu štýlov, pokračujúcich v najlepších tradíciách dokumentárneho, animovaného, hraného, abstraktného i esejistického filmu.

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.