MFF Bratislava predstavuje súťažné filmy

Súťažný výber 18. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava opäť ponúka rozmanitú škálu tém a formálnych prístupov začínajúcich režisérov. Tí o ocenenia zabojujú v súťažných kategóriách prvých a druhých hraných filmov, prvých a druhých dokumentárnych filmov a krátkych filmov. Cieľom festivalu aj naďalej ostáva upriamiť pozornosť na mladý film a najvýraznejšie talenty súčasnej svetovej kinematografie.

 

V trojici medzinárodných súťaží sa predstavia tvorcovia, ktorí majú za sebou úspešnú festivalovú bilanciu a významné ocenenia, ale i tí, čo svoju medzinárodnú púť ešte len začínajú.

 

Súťaž hraných filmov predstaví dovedna osem filmov podľa výberu programového dramaturga, srbského filmového kritika Nenada Dukića. Jednou z tém, ktoré v súčasnosti azda najviac zamestnávajú celosvetovú verejnú mienku, je problém náboženského extrémizmu. Otvára ju aj viacero titulov z tohtoročného výberu.

 

V slovenskej premiére bude na MFF Bratislava za účasti tvorcu uvedený film Lastovička (Die Schwalbe, The Swallow, 2016) – hraná prvotina kurdsko-sýrskeho režiséra Mana Khalila. V domácom kontexte je jeho životopis zaujímavý aj tým, že po emigrácii z rodného Kurdistanu absolvoval štúdium filmovej réžie na FAMU aj na bratislavskej VŠMU. Doma sa mnoho jeho priateľov chcelo pridať k bojovníkom za oslobodenie vlasti, Khalil cítil potrebu bojovať inými prostriedkami – skrz film. Po tom, ako sa presťahoval do Švajčiarska, začal sa výrobe filmov venovať profesionálne. Založil vlastnú produkčnú spoločnosť Frame Film, ktorá zastrešuje aj jeho hraný debut. Lastovička sleduje príbeh mladej hrdinky Miry, ktorá sa z rodného Švajčiarska vydáva do irackého Kurdistanu po stopách svojho strateného otca, ktorý opustil rodinu kvôli boju proti režimu Saddáma Husajna. Mira je na svojej ceste konfrontovaná s terorizmom, zločinmi, nečakanými zvratmi v rodinnom príbehu, ale aj s láskou. Khalil filmom reaguje na súčasnú politickú situáciu v rodnom Kurdistane, ale i hľadanie identity na križovatke mnohých kultúr. Lastovička bola dokončená pár dní pred tým, ako Islamský štát dobyl mesto Mosul.

 

MFF Bratislava v rovnakej súťaži uvedie aj film Svetácke dievča (La Ragazza del Mondo, Wordly Girl, 2016), prvý dlhometrážny film mladého talianskeho filmára Marca Danieliho, ktorý bol súčasťou selekcie benátského festivalu a rozpráva príbeh mladej ženy pod tlakom prísneho náboženského presvedčenia. Jedným z dlho očakávaných filmov v súťažnom výbere, ktorý azda najlepšie vystihuje umelecký potenciál svojho tvorcu, je prvotina Bogdana Miricu s názvom Psy (Câini, Dogs, 2016). Film mal premiéru v rámci sekcie Un Certain Regard na festivale v Cannes a získal cenu FIPRESCI, čo iba dokazuje silnú kontinuitu filmárov rumunskej novej vlny. Zo zástupu mladých filmárskych talentov z Balkánu si špeciálnu pozornosť zaslúži svieži a nápaditý režijný štýl Hany Jušić, ktorej snímka Nezízaj mi do taniera (Ne gledaj mi u pijať, Quit staring at my Plate, 2016) získala ocenenie v programe Venice Days. Rozpráva príbeh mladého dievčaťa pod vplyvom prísneho patriarchálneho zriadenia rodiny, z ktorého zdanlivo niet úniku.

 

V súťaži dokumentárnych filmov, ktorú zostavuje programový riaditeľ festivalu Pavel Smejkal, tento rok rezonuje silné zastúpenie režisérok. Ich filmy patria k tomu najlepšiemu, čo aktuálna sezóna ponúka: Kirsten Johnson je vyťaženou kameramankou a spolupracovníčkou zvučných mien, akými sú Michael Moore alebo Laura Poitras. Vo svojom najnovšom režijnom počine Kameramanka (Cameraperson, 2016) využíva Johnson nepoužité odrezky materiálu, ktorý v minulosti nakrútila pre najrôznejšie filmové projekty. Ide o hlbokú sebareflexiu o pohľade spoza kamery, otvárajúcu tému filmárskej etiky. Film doposiaľ získal hlavné ceny na festivaloch v Sundance, San Franciscu a v Sheffielde. V rovnakej súťaži sa predstavia aj víťazka karlovarskej dokumentárnej sekcie,

 

Izraelčanka Alma Har’el, so snovým filmom o skutočnej láske LoveTrue (2016) a poľská režisérka Anna Zamecka, ktorej film Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) o predčasne dospelej 14-ročnej Ole, hrdinsky zastupujúcej úlohy rodičov v disfunkčnej rodine, získal ceny v Locarne a nedávno aj vo Varšave.

 

Trojicu medzinárodných súťaží uzatvára program krátkometrážnych filmov podľa výberu holandského kurátora Erwina Houtenbrinka. O ocenenie sa budú uchádzať tituly, uvedené na renomovaných filmových festivaloch v Berlíne, Cannes, Rotterdame či Oberhausene. Jedným z najnovších titulov v súťaži je Gerontofóbia (Gerontophobia, 2016) filmára Borisa Sverlowa, ktorý mal medzinárodnú premiéru pred niekoľkými týždňami na MFF v kórejskom Pusane. Sverlow, kombinujúci výrazové prostriedky filmov nemej éry s animáciou, sprostredkúva náhľad do utopickej budúcnosti, kde sa v snahe vynájsť liek proti starnutiu stane presný opak – krajinou sa začne šíriť plyn urýchľujúci starnutie. Významnou udalosťou bude na MFF Bratislava uvedenie nového filmu Limbo (2016) minuloročnej víťazky Súťaže krátkych filmov, gréckej režisérky Konstantiny Kotzamani. Tohtoročná súťaž zahrnie aj troch ďalších režisérov, ktorí už na MFF Bratislava v minulosti boli uvedení. Christoph Girardet a Matthias Müller tvoria duo nemeckých filmárov, pracujúcich metódou found-footage a tento rok uvedú svoj najnovší film Osoba (Personne, 2016). Tretím comebackom je novinka belgicko-kurdského režiséra Bülenta Öztürka – Tieň (Sî , Shadow, 2016), ktorý sa v Bratislave prvýkrát predstavil pred rokmi s filmom Domy s malými oknami (Houses with Small Windows, 2013). Súťaž krátkych filmov opäť predostiera pestrú škálu štýlov, pokračujúcich v najlepších tradíciách dokumentárneho, animovaného, hraného, abstraktného i esejistického filmu.

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.