MFF Bratislava predstavuje súťažné filmy

Súťažný výber 18. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava opäť ponúka rozmanitú škálu tém a formálnych prístupov začínajúcich režisérov. Tí o ocenenia zabojujú v súťažných kategóriách prvých a druhých hraných filmov, prvých a druhých dokumentárnych filmov a krátkych filmov. Cieľom festivalu aj naďalej ostáva upriamiť pozornosť na mladý film a najvýraznejšie talenty súčasnej svetovej kinematografie.

 

V trojici medzinárodných súťaží sa predstavia tvorcovia, ktorí majú za sebou úspešnú festivalovú bilanciu a významné ocenenia, ale i tí, čo svoju medzinárodnú púť ešte len začínajú.

 

Súťaž hraných filmov predstaví dovedna osem filmov podľa výberu programového dramaturga, srbského filmového kritika Nenada Dukića. Jednou z tém, ktoré v súčasnosti azda najviac zamestnávajú celosvetovú verejnú mienku, je problém náboženského extrémizmu. Otvára ju aj viacero titulov z tohtoročného výberu.

 

V slovenskej premiére bude na MFF Bratislava za účasti tvorcu uvedený film Lastovička (Die Schwalbe, The Swallow, 2016) – hraná prvotina kurdsko-sýrskeho režiséra Mana Khalila. V domácom kontexte je jeho životopis zaujímavý aj tým, že po emigrácii z rodného Kurdistanu absolvoval štúdium filmovej réžie na FAMU aj na bratislavskej VŠMU. Doma sa mnoho jeho priateľov chcelo pridať k bojovníkom za oslobodenie vlasti, Khalil cítil potrebu bojovať inými prostriedkami – skrz film. Po tom, ako sa presťahoval do Švajčiarska, začal sa výrobe filmov venovať profesionálne. Založil vlastnú produkčnú spoločnosť Frame Film, ktorá zastrešuje aj jeho hraný debut. Lastovička sleduje príbeh mladej hrdinky Miry, ktorá sa z rodného Švajčiarska vydáva do irackého Kurdistanu po stopách svojho strateného otca, ktorý opustil rodinu kvôli boju proti režimu Saddáma Husajna. Mira je na svojej ceste konfrontovaná s terorizmom, zločinmi, nečakanými zvratmi v rodinnom príbehu, ale aj s láskou. Khalil filmom reaguje na súčasnú politickú situáciu v rodnom Kurdistane, ale i hľadanie identity na križovatke mnohých kultúr. Lastovička bola dokončená pár dní pred tým, ako Islamský štát dobyl mesto Mosul.

 

MFF Bratislava v rovnakej súťaži uvedie aj film Svetácke dievča (La Ragazza del Mondo, Wordly Girl, 2016), prvý dlhometrážny film mladého talianskeho filmára Marca Danieliho, ktorý bol súčasťou selekcie benátského festivalu a rozpráva príbeh mladej ženy pod tlakom prísneho náboženského presvedčenia. Jedným z dlho očakávaných filmov v súťažnom výbere, ktorý azda najlepšie vystihuje umelecký potenciál svojho tvorcu, je prvotina Bogdana Miricu s názvom Psy (Câini, Dogs, 2016). Film mal premiéru v rámci sekcie Un Certain Regard na festivale v Cannes a získal cenu FIPRESCI, čo iba dokazuje silnú kontinuitu filmárov rumunskej novej vlny. Zo zástupu mladých filmárskych talentov z Balkánu si špeciálnu pozornosť zaslúži svieži a nápaditý režijný štýl Hany Jušić, ktorej snímka Nezízaj mi do taniera (Ne gledaj mi u pijať, Quit staring at my Plate, 2016) získala ocenenie v programe Venice Days. Rozpráva príbeh mladého dievčaťa pod vplyvom prísneho patriarchálneho zriadenia rodiny, z ktorého zdanlivo niet úniku.

 

V súťaži dokumentárnych filmov, ktorú zostavuje programový riaditeľ festivalu Pavel Smejkal, tento rok rezonuje silné zastúpenie režisérok. Ich filmy patria k tomu najlepšiemu, čo aktuálna sezóna ponúka: Kirsten Johnson je vyťaženou kameramankou a spolupracovníčkou zvučných mien, akými sú Michael Moore alebo Laura Poitras. Vo svojom najnovšom režijnom počine Kameramanka (Cameraperson, 2016) využíva Johnson nepoužité odrezky materiálu, ktorý v minulosti nakrútila pre najrôznejšie filmové projekty. Ide o hlbokú sebareflexiu o pohľade spoza kamery, otvárajúcu tému filmárskej etiky. Film doposiaľ získal hlavné ceny na festivaloch v Sundance, San Franciscu a v Sheffielde. V rovnakej súťaži sa predstavia aj víťazka karlovarskej dokumentárnej sekcie,

 

Izraelčanka Alma Har’el, so snovým filmom o skutočnej láske LoveTrue (2016) a poľská režisérka Anna Zamecka, ktorej film Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) o predčasne dospelej 14-ročnej Ole, hrdinsky zastupujúcej úlohy rodičov v disfunkčnej rodine, získal ceny v Locarne a nedávno aj vo Varšave.

 

Trojicu medzinárodných súťaží uzatvára program krátkometrážnych filmov podľa výberu holandského kurátora Erwina Houtenbrinka. O ocenenie sa budú uchádzať tituly, uvedené na renomovaných filmových festivaloch v Berlíne, Cannes, Rotterdame či Oberhausene. Jedným z najnovších titulov v súťaži je Gerontofóbia (Gerontophobia, 2016) filmára Borisa Sverlowa, ktorý mal medzinárodnú premiéru pred niekoľkými týždňami na MFF v kórejskom Pusane. Sverlow, kombinujúci výrazové prostriedky filmov nemej éry s animáciou, sprostredkúva náhľad do utopickej budúcnosti, kde sa v snahe vynájsť liek proti starnutiu stane presný opak – krajinou sa začne šíriť plyn urýchľujúci starnutie. Významnou udalosťou bude na MFF Bratislava uvedenie nového filmu Limbo (2016) minuloročnej víťazky Súťaže krátkych filmov, gréckej režisérky Konstantiny Kotzamani. Tohtoročná súťaž zahrnie aj troch ďalších režisérov, ktorí už na MFF Bratislava v minulosti boli uvedení. Christoph Girardet a Matthias Müller tvoria duo nemeckých filmárov, pracujúcich metódou found-footage a tento rok uvedú svoj najnovší film Osoba (Personne, 2016). Tretím comebackom je novinka belgicko-kurdského režiséra Bülenta Öztürka – Tieň (Sî , Shadow, 2016), ktorý sa v Bratislave prvýkrát predstavil pred rokmi s filmom Domy s malými oknami (Houses with Small Windows, 2013). Súťaž krátkych filmov opäť predostiera pestrú škálu štýlov, pokračujúcich v najlepších tradíciách dokumentárneho, animovaného, hraného, abstraktného i esejistického filmu.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.