Omerzu, Šafránek, Bojar a Červenka uvedú v Bratislave svoje novinky

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

 

Všetko bude (Všechno bude, 2018) je dielom jedného z najtalentovanejších súčasných slovinsko-českých režisérov Olma Omerzu, ktorý slovenskú premiéru svojho filmu na festivale osobne uvedie. Prináša road movie o priateľstve tínedžerov Máry a Heduša. Napriek svojmu veku (14 a 12) ukradnú auto a vydajú sa na dobrodružnú jazdu. Keď Máru chytí polícia, cesta za slobodou sa rozplýva. Divák však môže rozmýšľať, ktoré z príbehov na policajnej stanici sú realitou a ktoré sú len šikovne vyfabulovanými chlapčenskými predstavami. Budúci rok bude tento film reprezentovať Českú republiku v súťaži o Oscara. Pred tromi rokmi MFF Bratislava uviedol v rámci súťažnej sekcie autorovu snímku Rodinný film, za ktorú v získal ako spoluautor scenára aj Cenu českej filmovej kritiky.

 

King Skate (2018) je prvý dlhometrážny dokument o vzniku skateboardingu v socialistickom Československu. Režisér filmu Šimon Šafránek je novinár, inklinujúci aj k tvorbe hudobných dokumentov a videoklipov, čo sa výrazne prejavuje aj v spomínanej snímke. Autori predstavujú subkultúru rozmáhajúcu sa v 70. a 80. rokoch, mladých ľudí snažiacich sa dosiahnuť slobodu a nestratiť životný elán napriek prevládajúcej neslobode, ktorú prináša totalitný režim. Autenticitu filmu dodáva striedanie neraz čiernobielych záberov z archívov amatérskych tvorcov s aktuálnymi výpoveďami aktérov a šikovne zvolený, úderný soundtrack. Film mal premiéru v Karlových Varoch – v jednom z hlavných centier predrevolučného skateboardingu. Režisér filmu príde do Bratislavy a predstaví svoj film osobne.

 

Na festival zavíta aj český režisér Tomáš Bojar s filmom Mimoriadna správa (Mimořádná zpráva, 2018). V dokumentárnej snímke zachytáva jeden hektický deň v dvoch odlišných spravodajských redakciách, ktoré očakávajú vyhlásenie prezidenta Miloša Zemana, či bude znovu kandidovať na svoju funkciu. Ponúka pohľad do zákulisia práce v newsroomoch Českej televízie a Hospodárskych novín a problematizuje objektivitu spravodajstva. Vyobrazenie totožnej udalosti totiž nemusí byť totožné. V roku 2012 sa Bojar (ako spoluscenárista) predstavil na MFF Bratislava s filmom Dva nula.

 

Do sekcie českých a slovenských filmov bola zaradená aj komorná snímka Hovory s TGM (Jakub Červenka, 2018). Historický dlhometrážny film vychádza z rovnomennej publikácie Karla Čapka, kde predstavil život prvého československého prezidenta, jeho politické, náboženské a filozofické názory. Film zachytáva stretnutie dvoch velikánov našich spoločných dejín, ich prechádzku v topoľčianskom parku. Politik je nalomený nevydať už hotovú knihu, ktorá ho zobrazuje v príliš intímnom svetle, spisovateľ ho presviedča, že aj prezident je len človek z mäsa a kostí a ľud má právo spoznať ho lepšie. Postavu Masaryka stvárňuje renomovaný slovenský herec Martin Huba, laureát ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľ pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava, ktorý si ocenenie prevzal na záverečnom ceremoniáli 18. ročníka MFF Bratislava. Úlohy Karla Čapka sa zhostil český herec, režisér, scenárista a hudobník Jan Budař, držiteľ štyroch sošiek Českých levov, známy hlavne z filmu Nuda v Brne.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.