Víťazi svetových festivalov zakrátko v Bratislave

Bratislavský festival opäť ponúka príležitosť na bilancovanie uplynulej filmovej sezóny. Predurčuje ho k tomu jesenný termín, vďaka ktorému môžu diváci počas MFF Bratislava spoznať filmové tituly z významných svetových festivalov prvej polovice roka a zároveň čerpať z benátskych či torontských noviniek, prípadne premiér z Locarna, Sarajeva a ďalších festivalov zo sklonku leta a začiatku jesene.

Okrem už všeobecne známych mien filmových tvorcov bratislavský festival predstaví diela začínajúcich filmárov zo sveta hraného, dokumentárneho ale aj animovaného filmu. Naliehavosť, invencia, pálčivé témy, netradičný pohľad – na to všetko sa môžete tešiť od 12. do 17. novembra 2015 v bratislavských mestských a klubových kinách.

 

Popri režiséroch a režisérkach na začiatku tvorivej kariéry sa v programe MFF Bratislava so svojimi novinkami predstavia aj klasici, etablovaní autori a víťazi najprestížnejších festivalov, ktorých domáce publikum dôverne pozná a každý ich ďalší počin netrpezlivo očakáva.

 

Po svojom prvom celovečernom debute Volcano nám islandský režisér Rúnar Rúnarsson predstavuje život dospievajúceho Ariho. 16-ročný chlapec musí opustiť svoj usporiadaný a šťastný veľkomestský život v Reykjaviku, odsťahovať sa od matky a vrátiť sa do svojho rodiska – odľahlého vidieckeho sídla k otcovi, ktorý oň nejaví záujem a sám sa správa ako teenager. Vrabce (Sparrows), lyrický príbeh o dospievaní, nechcených životných zmenách, ale aj o nude, stereotype a frustrácii zvíťazil na 63. ročníku festivalu v San Sebastiane. Bratislavskí diváci budú mať možnosť spoznať aj režiséra filmu, ktorý potvrdil svoju účasť na festivale.

 

Meno Charlie Kaufman sa väčšine filmových nadšencov spája so snímkami ako napr. V koži Johna Malkovicha či Večný svit nepoškvrnenej mysle. Renomovaný americký scenárista a držiteľ Oscara si na konto pripísal ďalšie pozoruhodné dielo, stop-motion tragikomédiu Anomalisa. Vyše trojročné prípravy boli odmenené prestížnym ocenením – Veľkou cenou poroty, ktorú si Charlie Kaufman spolu s Dukom Johnsonom odniesli z  festivalu v  Benátkach. Anomalisa rozpráva príbeh motivačného spíkra  Michaela Stonea, ktorý aj napriek úspechu, obdivu a uznaniu nie je spokojný. Nedokáže sa vyrovnať s pocitom, že všetko a všetci sú monotónni, rovnakí, všední. Zlom nastáva počas služobnej cesty do Cincinnati, kde stretáva Lisu. A prichádza vytúžená anomália. Vytrhnutie zo stereotypu. Napriek tomu, že ide o animovaný film, diváci sa dokážu plne stotožniť s figúrkami, smiať sa na vyobrazení najrôznejších bežných nepríjemností spojených so služobnými cestami, hotelmi, ale aj tŕpnuť a prežívať silné momenty uvedomovania si vlastnej identity, sexuality a osamelosti.

 

Medzi ďašími ocenenými filmami v programe MFF Bratislava si diváci môžu pozrieť aj víťaza Veľkej ceny poroty pre dokumentárny film na festivale Sundance Vlčia svorka (The Wolfpack) debutujúcej režisérky Crystal Moselle. Ide o portrét šestice bratov, ktorí vyrastali uprostred New Yorku a predsa v sociálnej izolácii; či minuloročného víťaza jihlavského festivalu a jeden z najúspešnejších dokumentárnych filmov roka Ja som ľud (Je suis le peuple, I Am the People) debutujúcej režisérky Anny Roussillon. Autorka sa venuje egyptskej revolúcii z roku 2011, no nesleduje ju na námestiach, ale v odľahlej dedine prostredníctvom rodiny a ich televízora. Zaujíma sa o to, ako je revolúcia vnímaná „na diaľku“ a aký ma dopad na miesta, ktoré ňou priamo nežijú.

 

A nechýba ani debut kolumbijského tvorcu Césara Augusta Aceveda Zem a tieň (La tierra y la sombra, Land and Shade), za ktorý v Cannes získal Zlatú kameru. Predstavuje nám v ňom príbeh staršieho farmára Alfonsa (Haimer Leal). Po rokoch sa vracia na svoj statok, k živoriacej rodine, ktorá už ani nedúfala, že ho ešte niekedy uvidí. Nič už však nie je ako predtým. Vážny zdravotný stav jeho syna, ťažké mužské práce, ktoré ostali v rukách žien. Vďaka podmanivej práci kameramana divák aj napriek náročnej téme naplno vníma krásu obrazov, ktoré neraz hovoria viac, než samotné postavy.

 

Počas 17. ročníka MFF Bratislava sa bude premietať v troch kinosálach Kina Lumière, v Kine Mladosť a Kine Nostalgia. Oficiálnou festivalovou kaviarňou bude tento rok Gorila.sk Urban Space. Návštevníci si tu okrem príjemnej atmosféry budú môcť pozrieť mimoriadne projekcie a sprievodný program festivalu.

 

Aktuálne informácie o programe Medzinárodného filmového festivalu Bratislava budú postupne zverejňované na internetovej stránke bratislavaiff.sk a na www.facebook.com/bratislavaiff.

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.