Ocenenia

MFF Bratislava od svojho začiatku cieľavedomo rozvíja identitu festivalu mladéhu filmu – podujatia, ktoré si kladie za cieľ objavovať nové mená súčasnej kinematografie, ktoré sú na najlepšej ceste stať sa jej budúcimi hviezdami. Trojica medzinárodných súťaží upozorňuje práve na takýchto tvorcov, ktorí svojimi krátkymi filmami, hranými a dokumentárnymi celovečernými debutmi a druhými filmami do kinematografie vstupujú s naliehavosťou a invenciou.

 

Súťaž hraných filmov

 

Nové mená a možno budúce hviezdy svetového filmu. Naša tradičná medzinárodná súťaž prvých a druhých hraných filmov vychádza z ambície objavovať a venovať priestor režisérom a režisérkam na začiatku kariéry. Do súťažného výberu nominujeme pozoruhodne zrelé a niekedy zas mladícky radikálne diela, predznamenávajúce nástup výnimočných talentov, ktoré sa oplatí ďalej sledovať.

 

Súťažné filmy posudzuje porota Súťaže hraných filmov, ktorá má právo udeliť tieto ceny:

 

Cena za najlepší hraný film

Cena pre najlepšieho režiséra

Cena za najlepší ženský herecký výkon

Cena za najlepší mužský herecký výkon

 

Súťaž dokumentárnych filmov

 

Invenčný filmový jazyk, naliehavé témy, skutoční ľudia a príbehy, ktoré nikoho nenechajú ľahostajným. Dokumentárna súťaž bratislavského festivalu ponúka príležitosť zoznámiť sa so súčasným kreatívnym dokumentom v jeho pestrosti. Od angažovaných filmov, cez uhrančivé portréty až po eseje a diela na pomedzí non-fiction a experimentálneho filmu – súťažný výber prvých a druhých dokumentárnych filmov je každoročne zostavovaný tak, aby túto žánrovú rôznosť reprezentoval.

 

Súťažné filmy posudzuje porota Súťaže dokumentárnych filmov, ktorá má právo udeliť cenu:

 

Cena za najlepší dokumentárny film

 

Súťaž krátkych filmov

 

Skratka, redukcia, umenie miniatúry. Tie najlepšie krátke filmy spája schopnosť bezozvyšku využiť malú plochu na rozpovedanie príbehu, vyvolanie emócií alebo myšlienok, ktoré sa v nás ďalej rozpínajú. Pre niektorých filmárov sú dôležitým stupienkom na začiatku kariéry, sú však aj takí, čo po krátkometrážnom formáte siahajú cielene, vedomí si jeho daností. Súťaž krátkych filmov dáva priestor autorom, ktorí v zdanlivom obmedzení našli tvorivú slobodu a naplno ju využili

 

Súťažné filmy posudzuje porota Súťaže krátkych filmov, ktorá má právo udeliť cenu:

 

Cena za najlepší krátky film

 

MFF Bratislava udeľuje aj mimoriadne ceny. Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii v minulosti získali Vanessa Redgrave, Jan Tříska, Ulrich Seidl, István Szabó, Juraj Herz, Jan Švankmajer, Zdeňek a Jan Svěrákovci, Goran Paskaljević, Jiří Krejčík, Bille August a Theodor Pištěk.

 

Už od prvého ročníka MFF Bratislava získavajú tvorcovia za ocenené filmy sklenené sošky od jediného výrobcu. Je ním spoločnosť RONA, a.s. z Lednických Rovní, skláreň s viac ako storočnou tradíciou, ktorá svoje výrobky vyváža do celého sveta. V histórii spoločnosti RONA sú sklo a film prepojené: Syn zakladateľa firmy v roku 1910 nakrútil v miestnom parku prvý slovenský hraný film Únos.

 

Cena má podobu odlievaných, brúsených, lepených a pieskovaných sošiek. Jej autormi sú Rastislav Uličný, kreatívny riaditeľ agentúry MUW Saatchi & Saatchi a oceňovaný designer Mgr.Art.Patrik Illo.