Sprievodné podujatia

29. november

 

„Išla som len po mandarínky… ale v Bohéme bola párty s diskusiou“

 

20:00 – Bohéma Bar, Námestie SNP 30, Bratislava

 

20. ročník MFF Bratislava a zároveň programovú sekciu Lexikón venovanú téme Ženský pohľad otvorí redakcia webového portálu Kinečko. Jeho šéfredaktorka Eva Križková do diskusie pozvala filmové profesionálky Janu Vlčkovú (strihačka), Radku Šišulákovú (kameramanka) a Barboru Námerovú (scenáristka), aby jej pomohli zistiť či ešte stále platí, že mužský a ženský pohľad stoja vo svete filmu na rozdielnych brehoch.

Diskusia vyústi do praktickej časti – multigenderovej párty pod taktovkou DJane Nadi El.

 

Udalosť na Facebooku: „Išla som len po mandarínky… ale v Bohéme bola párty s diskusiou“

 

 

30. november

 

Green Screen – ekologizácia audiovizuálneho priemyslu

 

Hotel Park Inn by Radisson Danube, Rybná 1, Bratislava

 

Slovenská filmová agentúra (SFA) v spolupráci s MFF Bratislava organizujú panel prednášok a diskusií na tému ekologizácia audiovizuálneho priemyslu.
SFA je novým partnerom európskeho projektu Green Screen, ktorého cieľom je zlepšenie pravidiel a praxe pre audiovizuálny priemysel. Projekt chce pomôcť zmeniť zaužívanú prax, zaviesť ekologické postupy do produkcie audiovizuálnych diel, presvedčiť miestne filmové a televízne produkcie o ekonomickej výhodnosti využívania tohto prístupu a vytvoriť tak dobrý príklad aj pre iné odvetvia kreatívneho priemyslu.
Partnermi projektu sú: Film London (Veľká Británia), Samospráva mesta Ystad (Švédsko), Regionálna rozvojová agentúra Malaga (Španielsko), Regionálna rozvojová agentúra Bukurešť (Rumunsko), Flámsky filmový fond (Belgicko), Filmová komisia Ile de France (Francúzsko), Regionálna rozvojová agentúra Rzeszow (Poľsko) a Slovenská filmová agentúra, ktorá je organizačnou zložkou Audiovizuálneho fondu.

 

9:00 – 12:00 – Prednášky s diskusiou pre filmových profesionálov

 

O ekologicky udržateľnom nakrúcaní z ekonomického pohľadu bude prednášať Tim Wagendorp, koordinátor trvalej udržateľnosti Flámskeho audiovizuálneho fondu (VAF). Tim Wagendorp je vzdelaním poľnohospodársky inžinier, podieľal sa na príprave pravidiel cirkulárnej ekonomiky, riadil európsky projekt opätovného využitia a zodpovedal za sektorové spravodajstvo. „Povzbudzujem všetky filmové a mediálne produkcie, aby vyrábali udržateľne. Ciele trvalo udržateľného rozvoja nám slúžia ako morálny kompas, inšpirujeme k zelenšiemu filmovému prostrediu scenáristov, študentov, filmových tvorcov a kiná vo Flámsku aj v zahraničí.“
Uvedieme príklady lokálnych spoločností, ktoré aplikujú zásady trvalej udržateľnosti.

 

13:00 – 16:00 – Prednášky s diskusiou pre filmových profesionálov, študentov filmových škôl, filmových amatérov a držiteľov festivalovej akreditácie

 

Komu patrí obloha v Tatrách?

(Ing. Pavel Ballo, TANAP)

Pavel Ballo je fenomén medzi slovenskými zoológmi, aj vďaka nemu sú znovu svište tam, kde už neboli. Okrem toho, že je zoológom ochrancom prírody je sám aj dokumentaristom. Má za sebou 20 rokov práce s kamerou, počas ktorých vytvoril 26 dokumentov o flóre a faune, o jaskyniarstve, o kalamitách a lavínach. O ňom a jeho práci bol nakrútený film Mercúň (2012).

 

Využitie dronov pre filmové účely

(Jopy Hečko, SKYEYE: legislatíva, filmovanie v prírode a možnosti použitia dronov, drone on set work flow s ukážkami)

Skyeye sa špecializuje na vytvára nie dynamických filmových záberov z vtáčej perspektívy a zo zeme.
Spoločnosť Skyeye sa podieľala na výrobe mnohých filmov (Tenkrát v ráji, Čiara, Kandidát, Anjel Pána, Tlmočník atd.), seriálov (Tajné životy, Marco Polo, Búrlivé víno a ďalšie) a reklamných spotov.

 

 

2. december

 

Charitatívna projekcia MFF Bratislava

 

13:30 – Kino Mladosť, Hviezdoslavovo nám. 17, Bratislava

 

Snaha pomáhať ľudí spája.

Medzinárodný filmový festival Bratislava vás pozýva na charitatívne premietanie animovaného filmu (nielen) pre deti Mimi a Líza: Záhada vianočného svetla od slovenských režisérok Ivany Šebestovej a Kataríny Kerekesovej. Novú 26-minútovú rozprávku uvidíte spoločne so šiestimi obľúbenými epizódami zo seriálu Mimi a Líza.

Dve veselé kamarátky zažili už množstvo zábavy v tajomstvách fantazijných svetov. Tentoraz zažijú čosi nezvyčajné. Budú cestovať v čase. Podľa slov producentky Kataríny Kerekesovej: „Príbeh by sa nemusel odohrávať len na Vianoce, je univerzálny, ale vďaka vianočnému času je zázračnejší.“ Sviatky ozdobené obrovským množstvom svetiel sa zrazu ocitnú v tme. To je výzva pre Mimi a Lízu, ktoré chcú mať žiarivý stromček.
Vstupným podporíte verejnú zbierku Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska s názvom Biela pastelka, ktorá zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je zvýšiť povedomie o živote so zrakovým postihnutím a získať finančné prostriedky na dofinancovanie služieb ÚNSS.

 

 

Počas celého festivalu

 

Po projekciách vybraných filmov bude možné zúčastniť sa na diskusiách s prítomnými tvorcami.

 

Festivalová kaviareň: Ginger Cafe Gallery
Vychutnajte si príjemnú atmosféru a doprajte si oddych medzi filmovými pred staveniami vo festivalovej kaviarni Ginger Cafe Gallery (oproti Kinu Lumière).

 

Festivalová reštaurácia LE PAPILLON
Rybárska brána 2, Bratislava
Festivalová reštaurácia LE PAPILLON pre držiteľov akreditačných kariet a Festival Passov pripravila 10% zľavu, po preukázaní sa v reštaurácii alebo vo vianočnom stánku pred reštauráciou (na ceste medzi Kinom Mladosť a Kinom Lumière).