Cena LUX

Film je jedným z najvplyvnejších kultúrnych nástrojov. Pripomína nám ľudí, miesta, udalosti a okamihy z nášho života. Dojíma nás a inšpiruje nás. Obohacuje a dokonca podnecuje diskusiu. Vyvoláva v nás emócie a vedie nás k úvahám o sebe a našej identite. Väčšina európskych filmov sa premieta iba v krajine, v ktorej sa nakrútili, a len zriedkavo sa distribuuje za hranice. Tento paradox je ešte badateľnejší, keď si uvedomíme, že viac ako 60 % filmov, uvedených v európskych kinách, tvoria európske filmy, no tieto si pozrie len jedna tretina návštevníkov kín. Európsky parlament v tejto súvislosti zaviedol v roku 2007 filmovú CENU LUX.

 

Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu v krajinách EÚ. Každoročne sa do súťaže môžu prihlásiť filmy vyrobené v jednej z členských krajín EÚ ako aj v Nórsku, v Lichtenštajnsku, na Islande a vo Švajčiarsku. Odborná porota, ktorú tvoria významní európski filmoví profesionáli, vyberie do finále tri filmy. Tie sa premietajú v Európskom parlamente (EP). O víťaznej snímke rozhodujú poslanci EP. Tento film je následne otitulkovaný v 24 oficiálnych jazykoch Európskej únie a uvedie sa vo všetkých jej 28 členských štátoch. K európskemu divákovi sa tak dostali kvalitné filmy, akými boli napríklad Mlčanie Lorny, Shun Li a básnik, The Broken Circle Breakdown, Ida, Mustang, Toni Erdmann, či vlaňajší víťaz Sámska krv.

 

Na Slovensku sú tieto snímky od roku 2012 premietané počas Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ktorý ich uvádza v spolupráci s Európskym parlamentom. Diváci uvidia tri z desiatky filmov oficiálneho výberu, ktoré boli nominované na cenu LUX 2018 – snímky Dievča, Druhá strana všetkého a Styx.

 

     

 

 

Pozrieť filmy z tejto sekcie