Festivalový sprievodca 15.11. (streda)

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

Pre držiteľov akreditácie je pripravený prehľadný systém rezervácií cez internet. Nezabudnite prísť najneskôr 5 minút pred začiatkom programu, aby vám rezervácia neprepadla. V prípade, že máte záujem o jednorazovú vstupenku zakúpite ju na všetkých projekčných miestach festivalu alebo v Akreditačnom centre v Kine Lumiére

 

Filmové tipy dňa

 

Záhradníctvo: Nápadník (2017, Záhradnictví: Nápadník) – 15:30, Kino Mladosť

Ďalším premiérovým titulom bude tretia časť trilógie Jana Hřebejka a Petra Jarchovského s názvom Záhradníctvo: Nápadník (Zahradnictví: Nápadník, Garden Store: Suitor, 2017). Trilógia rozpráva o troch rodinách, ktorých hlavami sú letecký rádiotelegrafista, majiteľ kaderníckého salónu a majiteľ záhradníctva. Obsiahne 20 rokov zo života postáv, ktoré museli v týchto pohnutých časoch prežiť svoje najlepšie roky.Tentokrát ide o príbeh mileneckej lásky, ktorý hovorí o tichej vojne medzi rodičmi a ich deťmi, poznamenanými vojnou a komunistickým prevratom. Nápadník s tragikomickým nadhľadom vykresľuje ostrú zlomovú líniu medzi predvojnovou a povojnovou generáciou. Obe majú svoju vlastnú predstavu o šťastí, cestu k nemu si preto hľadajú osve.

 

Trailer na film

 

 

120 tepov za minútu (2017, 120 BPM) – 19:00, Kino Mier Modra

Francúzska dráma 120 tepov za minútu sa odohráva v Paríži začiatkom 90. rokov minulého storočia, v čase, keď si AIDS už vyžiadal tisícky obetí. Nathan, hlavný hrdina filmu, sa pridá k aktivistickému hnutiu ACT UP, ktoré zvyšuje povedomie o tejto chorobe a bojuje s nezáujmom verejnosti, neschopnosťou vlády a machináciami farmaceutických firiem. Tu sa zoznámi s radikálnym vodcom hnutia Seanom, ktorého politický boj je zároveň bojom o vlastný život. Francúzsky scenárista a režisér Robin Campillo vo svojej najnovšej snímke citlivo rozvíja gay príbeh na pozadí politického súboja. Názvom filmu odkazuje na priemernú tepovú frekvenciu ako symbol života a blížiacej sa smrti, a tiež k dobovému houseovému rytmu tanečných klubov, v ktorých sa jeho hrdinovia často pohybujú.

 

Trailer na film

 

Sprievodný program

 

Master Class: Studio 727 – 13:00, Kino Lumière K2
Studio 727 je špičková slovenská postprodukčná spoločnosť, ktorá sa od svojho vzniku v roku 1997 podieľala na množstve filmových a reklamných projektov. Masterclass jej zakladateľa Ladislava Dedíka a jeho tímu sa sústredí na problematiku digitálneho herca a interaktívnu prezentáciu technológie motion-capture a full body scan, s ktorými je spojená budúcnosť filmového herectva v ére počítačovo generovaných a trikových filmov a videohier

 

Divácka súťaž

 

Nezabudnite hlasovať po projekciách za svojho favorita. Po sčítaní hlasov tak rozhodnete o udelení Ceny divákov.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.