Mini interview: Bibiana Ondrejková

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

Odštartovala ranné vysielanie odľahčeného spravodajského formátu Ranné noviny na TV JOJ, predtým dlhodobo pôsobila ako moderátorka relácie Família na obrazovkách STV (súčasnej RTVS), ale vídať ju môžete aj na doskách viacerých divadiel.

V neposlednom rade je však aj neoddeliteľnou súčasťou MFF Bratislava, s ktorým spolupracuje od jeho vzniku.

 

 

Bibiana, začnime takou dvojúrovňovou otázkou. Ste herečka, ktorá si už (okrem iného) zahrala vo viacerých filmoch, no zároveň ste aj divák. Skúste nám obsiahnuť, čo pre Vás znamená film.

 

Film vnímam stále ako niečo magické. To,  ako sa pri dobrom filme v priebehu pár minút necháme vtiahnuť do rôznych svetov a príbehov, ma stále fascinuje. Smejeme sa, plačeme, oddychujeme, nachádzame svoje možnosti, sme odhodlaní prekonať svoje hranice, stotožňujeme sa s hrdinami.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší… Viac vieme, viac cítime, viac rozumieme. Aspoň na chvíľu. 

 

 

Ako vnímate filmové festivaly ako napr. MFF Bratislava – aký majú podľa Vás význam pre spoločnosť?

 

Milujem filmové festivaly. Absolvovať sériu filmov jeden za druhým.  Medzi tým stihnúť kávu, podebatovať s tvorcami aj fajnšmekrami. Vyberať si. Stretávať sa s ľuďmi.  Obdivovať filmárov.  To ma baví.  Na MFF už 20 rokov. Filmové festivaly nám dávajú možnosť vidieť to, čo v kinách len tak nevidíme.  Máme šancu spoznať a skúsiť pochopiť aj vzdialené kultúry, krajiny, pohľady. 

 

 

S MFF Bratislava spolupracujete od jeho vzniku – slávite teda spoločné 20. výročie. Ako si spomínate na túto spoluprácu – čo Vám do života priniesla/prináša?

 

MFF Bratislava už považujem za svoj festival.  Toľko krásnych filmov a ľudí som tu videla a stretla. Veľa som spoznala, naučila som sa, pochopila, precítila…

 

Nerozumiem tomu, že zo slovenských umelcov a tvorcov tu rok čo rok stretávam stále tie isté tváre.  Nechápem, prečo tu nie sú všetci. Neviem, prečo tu nie sú napríklad všetci študenti herectva.  Našťastie je tu plno iných zaujímavých ľudí, hoci študujú niečo iné.  

 

Bratislavský filmový festival má svoje miesto.  Nemusí už nič dokazovať.  Verím,  že si to všimnú aj tí, ktorí by ho mali podporiť. 

 

 

Ak ste si už prezreli program, mohli by ste sa s našimi divákmi podeliť o Vaše tipy. Ktoré snímky by si nemali nechať ujsť?

 

Zopár filmov som už videla. Napríklad Všetko bude je film,  ktorý sa bude uchádzať o účasť v súťaži o Oscara.  Teším sa na film o van Goghovi Pri bráne večnosti.  Veľmi sa teším na sekciu Lexikón : Ženský pohľad a na Súťaž hraných filmov. Z toho by som chcela vidieť čo najviac. Chystám sa na film Dievča, Pauza, Sofia… Dúfam, že si to aj tento rok užijem. 

 

 

Ďakujem za rozhovor.

A dovidenia v kine!

 

 

Anna Kačincová Predmerská

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.