Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Nebolo ľahké takéto rozhodnutie prijať a to nehovoríme o odhodlaní naozaj ho aj realizovať a oznámiť ho. Veď s MFF Bratislava sme životne spätí. Dobre si uvedomujeme a zároveň sa tešíme z jeho významnej pozície, ktorú si vybudoval medzi domácimi filmovými prehliadkami a festivalmi zanedlho po svojom vzniku v roku 1999. Napĺňa nás hrdosťou, že ambícia prinášať kvalitný program a tak kultivovať filmové publikum a obohatiť domácu filmovú kultúru o medzinárodný kontext našla odozvu v podobe stabilnej diváckej základne festivalu. Za čo tisíckam našich návštevníkov a fanúšikom úprimne ďakujeme.

Dospeli sme však do štádia, v ktorom naša úcta a záväzok voči úspešnej dvadsaťročnej tradícii MFF Bratislava a čoraz náročnejšie finančné zabezpečenie podujatia sa dostávali do protiľahlých pozícií, čo nepriaznivo vplývalo na ďalší rast podujatia.

Nechceme sa dostať situácie, že protichodnosť ambícií a poslania festivalu na jednej strane a možností na strane druhej nás unaví a vyčerpá natoľko, že sa sami a nechcene staneme brzdou rozvoja nášho festivalu. Nechceme pokračovať ďalej len zo zotrvačnosti. Cítime, že ako každý človek neraz v živote, tak aj my spolu s MFF Bratislava stojíme pred križovatkou.

Zároveň cítime, že stále horíme vášňou pre film a spoločné zdielanie zážitkov v prítmí kinosál. Horíme rovnakou emóciou, s ktorou prichádzajú diváci na festivaly filmového umenia, rovnakou vášňou, ktorou tieto sviatky filmu pripravujú mnohí naši kolegovia. Radi sa budeme naďalej s druhmi z brandže stretávať a spoločne našu filmovú vášeň zdieľať a prežívať nadšenie z kvalitných diel, ktoré svojim divákom predstavia ostatné filmové festivaly a prehliadky na Slovensku.

Veríme, že nebude trvať dlho a znova vás budeme môcť privítať na skvelej oslave filmového umenia, ktorá bude nielen hrdo nadväzovať na dvadsaťročnú tradíciu Medzinárodného filmového festivalu Bratislava, ale bude ju aj ďalej rozvíjať v podobe zmysluplného a  moderného medzinárodného podujatia v hlavnom meste Slovenska. No skôr, než vykročíme ďalej, sa potrebujeme na okamih zastaviť a nadýchnuť sa…

Veríme, že naše rozhodnutie prijmete s pochopením a budete nám priať, aby 21. ročník podujatia, ktoré máme všetci radi, sa do premietacích siení našej metropoly vrátil tak, ako zvyknú hlásať trailery nových filmov: „coming soon“.

Dovidenia v kine, priatelia!

Tím MFF Bratislava

V Bratislave 15.októbra 2019

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.