Recenzia: Sexy Durga

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

Mladý muž Kabeer a jeho priateľka Durga sa snažia stopom dostať na vlakové nádražie, čo však môže byť ešte väčší problém, ako sa dostať bratislavskou MHD v dopravnej špičke na hlavnú stanicu. Stretávajú tam ale rovnako nepríjemných a podozrievavých ľudí ako našinec v autobuse.

 

 

Film však začína dlhou sekvenciou indickej folklórnej rituálnej slávnosti v dedine Kerala, s hlavnou naratívnou líniou priamo nesúvisiacou, ale dotvárajúcou celkovú atmosféru diela. Sasidharana člení takmer deväťdesiatminútovú stopáž na niekoľko dlhších, väčšinou statickou kamerou snímaných scén. Tie sa odohrávajú prevažne v stiesnenom priestore starého auta, ktoré sa páru podarí na začiatku cesty stopnúť. V tejto oblasti je však každý akosi podozrivý a nedôveryhodný a postavy si to začnú rýchlo uvedomovať. Zažívajú krušné chvíľky s miestnymi drobnými gangstermi, nepríjemnými náhodnými okoloidúcimi a arogantnými policajtmi s pomerne nejasnými motiváciami správania sa voči hlavným hrdinom.

 

Divák sa spoločne s nimi cíti po takmer celú stopáž v tmavom a stiesnenom prostredí značne diskomfortne a spoločne s Kabeerom a Durgou sa chce čo najrýchlejšie dostať do cieľa. Sasidharana im ale neustále kladie do cesty nové a nové prekážky. Sexy Durga pôsobí ako výrazný protiklad tradičnej mainstreamovej bollywoodskej produkcie a melodické muzikálové kúsky vymenil za metalový rámus. Sexy Durga je netradičnou exotickou road movie s relatívne rozvoľneným dejom, s účasťou nehercov, ale vyznačuje sa zomknutou a pohlcujúcou atmosférou.

 

Film hráme o 18:15 v Kine Mladosť.

 

Erik Binder

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.