Sprievodné podujatia na pondelok zahŕňajú diskusiu, špeciálne premietanie a striptíz

 

Rôznorodý večerný sprievodný program ponúkne pestrú škálu možností, ako sa zabaviť.

 

 

Sekcia Flashback: Americké voľby reaguje na azda najsledovanejšiu politickú udalosť tohto roka, v rámci ktorého uvedie aj diskusiu na tému Voľby a médiá. Novinár Branislav Ondrášik a jeho hostia sa pokúsia uchopiť udalosti posledných mesiacov cez prizmu médií, ktoré konštruujú obraz politických kandidátov. Diskusia bude spojená s projekciou filmu Primárky (Primary, 1960), kanonickým dielom „direct cinema“.

Diskusia Voľby a médiá (19.30, Gorila.sk Urban Space)

Primárky (21.00, Gorila.sk Urban Space)

 

Primary

 

 

Divadlo Astorka v rámci akcie Slovensko-rakúske umelecké mosty zastreší multikultúrny zážitok. Vyrcholením večera filmu, poézie, hudby a literatúry, bude špeciálna projekcia rakúskeho titulu Vysnívaní (Die Geträumten, Dreamed Ones, 2016), ktorý bol uvedený aj na festivale Berlinale i v Toronte. Projekcia filmu je venovaná pamiatke filmového historika, publicistu a propagátora slovenskej kinematografie, Štefana Vraštiaka. 

(18.00, divadlo Astorka – Korzo 90)

 

 

201614170_2_IMG_FIX_700x700

 

 

Na záver festivalového dňa vás pozývame do klubu Fuga, kde vás uvíta Peter Gärtner a jeho Filmový striptíz. Veterán štúdia na VŠMU a svojhlavý samorast aktívny na bratislavskej aj vidieckej umeleckej scéne predstaví svoju nekompromisnú one-man-show na tému ako (ne)natočiť film. Po ňom bude nasledovať nepochybne raritný DJ set v podaní známych slovenských filmárov (Robert Kirchhoff, Darina Smržová, Juraj Johanides), teoretikov (Katarína Mišíková) a zahraničných hostí festivalu.

 

 

15032310_1496350667046876_2298886947782170898_n

 

 

 

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.

 

Rozhovor

 

V Súťaži hraných filmov zaujal príbeh Svetáckeho dievčaťa Giulie, ktorej nalinkovaný život a hodnotový svet náhle rozvráti stretnutie s mladým drogovým dílerom s príznačným menom, Libero. Režisér Marco Danieli, ktorý sa včera osobne zúčastnil na bratislavskom premietaní nám prezradil zopár informácií zo zákulisia tvorivého procesu na tomto filme.

 

Portugalský režisér Pedro Peralta, ktorý spolupracuje s produkčnou spoločnosťou Terratreme Films a na IFF Bratislava uviedol v Súťaži krátkych filmov snímku Záchrana nám prezradil, prečo vzniká v Portugalsku v posledných rokoch pomerne veľa úspešných krátkych filmov a akým spôsobom sa dostávajú k divákom.

 

MFF Bratislava v spolupráci s občianskym združením Červený nos (Clowndoctors) aj tento rok pripravili charitatívnu projekciu, ktorá sa uskutoční už dnes v Kine Mladosť.

 

Kto nestihol skvelú masterclass Alexa Rossa Perryho, má možnosť dozvedieť sa niečo o jeho tvorbe, vzťahu k nezávislému filmu ale aj komerčnej filmovej produkcii z tohto krátkeho videorozhovoru.

 

Aj predposledný deň festivalu je nabitý výnimočnými titulmi, ktoré sme pre vás opäť prehľadne zhrnuli.