Tipy na pondelok

Sychravé počasie je ako stvorené na návštevu kina, kde sa môžete ukryť pred chladom a dažďom a žiť chvíľku radosťami a problémami filmových protagonistov.

 

O 13:45 odporúčame jeden zo súťažných hraných filmov, ktorý je zaradený do sekcie Europa. Vrabčiaci (Sparrows, 2015) islandského režiséra Rúnara Rúnarssona je vizuálne podmanivé dielo o dospievaní a problémoch, ktoré s ním súvisia. Mladý Ari, hlavný hrdina príbehu, sa sťahuje od matky naspäť k otcovi, ktorý oň nejaví záujem. Opúšťa Reykjavík, svoj usporiadaný a šťastný veľkomestský život a nechcene ho mení za odľahlú oblasť Westfjords. Režisér podčiarkuje motív lásky v mladom veku a pretrhnutý vzťah otca a syna. Film zvíťazil na 63. ročníku festivalu v San Sebastiane. Vy si ho môžete pozrieť už dnes v Kine Lumière.

 

sparrows

 

O 16:00 v Kine Mladosť začne filmová projekcia snímky Tri dni v septembri (Tri dena vo septemvri, 2015) macedónskeho režiséra Darijana Pejovskeho, ktorý na festival zavítal aj osobne. Ponúka príbeh dvoch diametrálne odlišných žien, ktorým osud pretne cesty. Marika, prostitútka, v sebaobrane zabije muža a nastupuje do vlaku, kde stretáva Janu, ktorá sa chystá na chatu do hôr. Skvelá možnosť úkrytu pre Mariku. Aspoň sa to tak javí…

 

three_days_in_september

 

V Nostalgii si o 19:00 môžete pozrieť silný príbeh rumunského režiséra Radu Munteana O poschodie nižšie (Un etaj mai jos , 2015). Tvorca je známy hlavne svojou reklamnou tvorbou, za ktorú získal vyše 40 národných i medzinárodných festivalových ocenení. Za svoj celovečerný debut Zúrivosť (2003) získal v roku 2003 cenu pre Najlepší debutový film na Transylvánskom filmovom festivale. Dnes môžete spoznať jeho príbeh o frustrácii a dezorientácii muža v strednom veku, ktorý bojuje so svojim svedomím. Žije obyčajným životom – pracuje, stará sa o syna, veľa času trávi so psom… Až do momentu, kedy sa stane svedkom konfliktu jeho susedov, po ktorom nájdu mŕtvu ženu.

 

one_floor_below

 

 

Ak budete chcieť pookriať a užiť si príjemnej atmosféry, zastavte sa aj v našej festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space. V rámci sekcie Príbehy z videokaziet si tu od 21:00 budete môcť pozrieť film Joela Silberga Brejkuj (Breakin’, 1984). Zavedie vás do 80. rokov a vtedajšieho nového druhu pouličného tanca, ktorý vám priblíži cez hlavnú hrdinku Kelly – študentku tanečnej školy hľadajúcu ten správny tanečný štýl. A od 22:30 si budete môcť vypočuť DJ set známeho Stroona.

 

stroon

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.