Tipy na pondelok

Sychravé počasie je ako stvorené na návštevu kina, kde sa môžete ukryť pred chladom a dažďom a žiť chvíľku radosťami a problémami filmových protagonistov.

 

O 13:45 odporúčame jeden zo súťažných hraných filmov, ktorý je zaradený do sekcie Europa. Vrabčiaci (Sparrows, 2015) islandského režiséra Rúnara Rúnarssona je vizuálne podmanivé dielo o dospievaní a problémoch, ktoré s ním súvisia. Mladý Ari, hlavný hrdina príbehu, sa sťahuje od matky naspäť k otcovi, ktorý oň nejaví záujem. Opúšťa Reykjavík, svoj usporiadaný a šťastný veľkomestský život a nechcene ho mení za odľahlú oblasť Westfjords. Režisér podčiarkuje motív lásky v mladom veku a pretrhnutý vzťah otca a syna. Film zvíťazil na 63. ročníku festivalu v San Sebastiane. Vy si ho môžete pozrieť už dnes v Kine Lumière.

 

sparrows

 

O 16:00 v Kine Mladosť začne filmová projekcia snímky Tri dni v septembri (Tri dena vo septemvri, 2015) macedónskeho režiséra Darijana Pejovskeho, ktorý na festival zavítal aj osobne. Ponúka príbeh dvoch diametrálne odlišných žien, ktorým osud pretne cesty. Marika, prostitútka, v sebaobrane zabije muža a nastupuje do vlaku, kde stretáva Janu, ktorá sa chystá na chatu do hôr. Skvelá možnosť úkrytu pre Mariku. Aspoň sa to tak javí…

 

three_days_in_september

 

V Nostalgii si o 19:00 môžete pozrieť silný príbeh rumunského režiséra Radu Munteana O poschodie nižšie (Un etaj mai jos , 2015). Tvorca je známy hlavne svojou reklamnou tvorbou, za ktorú získal vyše 40 národných i medzinárodných festivalových ocenení. Za svoj celovečerný debut Zúrivosť (2003) získal v roku 2003 cenu pre Najlepší debutový film na Transylvánskom filmovom festivale. Dnes môžete spoznať jeho príbeh o frustrácii a dezorientácii muža v strednom veku, ktorý bojuje so svojim svedomím. Žije obyčajným životom – pracuje, stará sa o syna, veľa času trávi so psom… Až do momentu, kedy sa stane svedkom konfliktu jeho susedov, po ktorom nájdu mŕtvu ženu.

 

one_floor_below

 

 

Ak budete chcieť pookriať a užiť si príjemnej atmosféry, zastavte sa aj v našej festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space. V rámci sekcie Príbehy z videokaziet si tu od 21:00 budete môcť pozrieť film Joela Silberga Brejkuj (Breakin‘, 1984). Zavedie vás do 80. rokov a vtedajšieho nového druhu pouličného tanca, ktorý vám priblíži cez hlavnú hrdinku Kelly – študentku tanečnej školy hľadajúcu ten správny tanečný štýl. A od 22:30 si budete môcť vypočuť DJ set známeho Stroona.

 

stroon

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.