Recenzia: Paula

V najznámejšej francúzskej umeleckej štvrti Montparnasse Bienvenue sa neodohrávajú len príbehy o maliaroch, básnikoch a filmároch. Je to štvrť, v ktorej žijú svoje životy aj úplne bežní ľudia. Debutová snímka francúzskej režisérky Leonor Serraille zachytáva práve takýto obyčajný príbeh ženy bojujúcej s nepriazňou osudu.

 

Mladá slobodomyseľná Paula sa potĺka životom v slepých uličkách. Najlepšie ju charakterizuje jej bezcieľnosť a nerozhodnosť. Paula sa túla ulicami priemyselného Paríža. Prespáva takmer na ulici. Nešťastná láska so sebeckým mužom, takmer žiadne životné skúsenosti, naštrbené rodinné zázemie, utopické hľadanie práce, vytváranie zdanlivých priateľstiev… Paula nemá peniaze, nemá prácu, domov, ani žiadne životné plány. Jej život spočiatku dobre funguje iba na báze akejsi improvizácie. Tá jej pomáha prežiť akurát tak nasledujúci deň. Improvizácia postavy je expresívnou jazzovou skladbou v pozadí filmu.

 

Jej činy však odhaľujú aj jej skutočné túžby a sklamania. Postupne prichádzame na to, že pod maskou neustále rebelujúcej ženy je ukrytá čistá ľudská duša. Prežíva viaceré peripetie, no iba jedna konkrétna ju dokáže ovplyvniť to takej miery, že mení svoje chaotické správanie. Zvrat prichádza vtedy, keď sa už všetko začína zlepšovať. Paula nachádza strechu nad hlavou, nájde si prácu, vytvorí si skutočné priateľstvo. To, paradoxne, nachádza v postave malého dievčatka.

 

Tento vzťah dokonale vystihuje dualitnú povahu hlavnej protagonistky, pretože aj ona sama v niektorých situáciách pôsobí ako dieťa. Dieťa konfrontované s povinnosťami dospelej ženy. Paula je značne rozpoltená osobnosť. Osciluje medzi plachosťou a výbušnosťou, citlivosťou a odmeranosťou. Je sebavedomá v otázkach vzťahov, no v momente, kedy by malo dôjsť ku kontaktu s mužom, sa stáva zdržanlivou. Podarí sa jej napokon vymaniť z tejto dlhotrvajúcej mizérie alebo sa poddá drsnému osudu?

 

Film hráme o 17:45 v kinosále K1 Kina Lumiére.

 

Mária Demečková

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.