Recenzia: Paula

V najznámejšej francúzskej umeleckej štvrti Montparnasse Bienvenue sa neodohrávajú len príbehy o maliaroch, básnikoch a filmároch. Je to štvrť, v ktorej žijú svoje životy aj úplne bežní ľudia. Debutová snímka francúzskej režisérky Leonor Serraille zachytáva práve takýto obyčajný príbeh ženy bojujúcej s nepriazňou osudu.

 

Mladá slobodomyseľná Paula sa potĺka životom v slepých uličkách. Najlepšie ju charakterizuje jej bezcieľnosť a nerozhodnosť. Paula sa túla ulicami priemyselného Paríža. Prespáva takmer na ulici. Nešťastná láska so sebeckým mužom, takmer žiadne životné skúsenosti, naštrbené rodinné zázemie, utopické hľadanie práce, vytváranie zdanlivých priateľstiev… Paula nemá peniaze, nemá prácu, domov, ani žiadne životné plány. Jej život spočiatku dobre funguje iba na báze akejsi improvizácie. Tá jej pomáha prežiť akurát tak nasledujúci deň. Improvizácia postavy je expresívnou jazzovou skladbou v pozadí filmu.

 

Jej činy však odhaľujú aj jej skutočné túžby a sklamania. Postupne prichádzame na to, že pod maskou neustále rebelujúcej ženy je ukrytá čistá ľudská duša. Prežíva viaceré peripetie, no iba jedna konkrétna ju dokáže ovplyvniť to takej miery, že mení svoje chaotické správanie. Zvrat prichádza vtedy, keď sa už všetko začína zlepšovať. Paula nachádza strechu nad hlavou, nájde si prácu, vytvorí si skutočné priateľstvo. To, paradoxne, nachádza v postave malého dievčatka.

 

Tento vzťah dokonale vystihuje dualitnú povahu hlavnej protagonistky, pretože aj ona sama v niektorých situáciách pôsobí ako dieťa. Dieťa konfrontované s povinnosťami dospelej ženy. Paula je značne rozpoltená osobnosť. Osciluje medzi plachosťou a výbušnosťou, citlivosťou a odmeranosťou. Je sebavedomá v otázkach vzťahov, no v momente, kedy by malo dôjsť ku kontaktu s mužom, sa stáva zdržanlivou. Podarí sa jej napokon vymaniť z tejto dlhotrvajúcej mizérie alebo sa poddá drsnému osudu?

 

Film hráme o 17:45 v kinosále K1 Kina Lumiére.

 

Mária Demečková

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.