Predstavujeme: Nahid

Hlavnou postavou filmu iránskej režisérky Idy Panahandeh je rozvedená tridsiatnička Nahid. Film je zasadený do súčasnosti, do severoiránskeho mesta pri Kaspickom mori. Nahid má z predošlého vzťahu desaťročného syna. Okrem úpenlivej snahy vychovávať ho čo najlepšie, sa dennodenne trápi aj existenciálnymi problémami.

 

Práca sekretárky v miestnej firme jej na vyžitie a platenie súkromného štúdia pre syna nestačí. Nahid nemá ani na nájom. Záblesk šťastia zhmotňuje Masoud, muž, s ktorým nadviaže romantické puto a ktorý by ju mohol vytiahnuť z biedy a urobiť ju šťastnou. Podľa iránskych zvykov však opatera spoločného dieťaťa po rozvode automaticky prináleží otcovi. Ahmad sa tohto práva síce dokáže vzdať, no len pod podmienkou, ak sa Nahid znovu nevydá. Nahid volí preto s Masoudom sigheh, čo možno voľne preložiť ako „dočasné“ manželstvo.

Prvým Nahidiným problémom je exmanžel Ahmad, ktorého si zobrala ešte mladučká a nezrelá. Po desiatich rokoch prichádza kríza, ktorú ich manželstvo neustálo. Manželia sa nachádzajú v rozvodovom konaní, kedy navyše odlúčeného Ahmada dobieha jeho drogová minulosť. Výchova spoločného syna Amira sa tak pre Nahid stáva oveľa zložitejšou. Nahid sa desí, že všetko, čo si musela prejsť so svojím manželom, si bude musieť prejsť aj so synom, a neverí, že by to druhýkrát zvládla. Popritom sa obáva, že pre syna sa otec stáva väčším vzorom a parťákom než ona. Amir vynecháva školu, začína holdovať hazardu a Nahid ako osamelá matka má o starosti postarané.

V hlavnej úlohe exceluje herečka Sareh Bayat, ktorú si môžeme pamätať z oscarového filmu Rozchod Nadera a Simin (2011, r. Asghar Farhadi). Sareh v danom príbehu zobrazovala dôležitú postavu – ženu v domácnosti, s ktorou sa súdi ústredná manželská dvojica kvôli svojmu nenarodenému dieťaťu. Výber Sareh Bayat do postavy Nahid bol zo strany režisérky jednoznačne vydareným ťahom. Sareh stvárňuje osudy protagonistky neobyčajne autenticky. Počas dvojhodinovej stopáže takmer nezíde z plátna a diváka stále udržuje v napätí. K vcíteniu sa do postavy divákom napomáhajú zábery na Nahidinu tvár, v ktorej očiach vidíme strach o jej najbližších.

Ucelenému a podmanivému vyzneniu filmu výrazne napomáha spomenutá kamera, za ktorou stojí Morteza Gheidi. Spôsob, akým zobrazuje súčasný Irán, je výrazne sugestívny a originálny. Ladenie do sépiových a šedých pastelových farieb odzrkadľuje ponurosť Nahidinho života a zmätok bludného kruhu, z ktorého sa nevie vymaniť. Scény na brehu oceána, v ktorých sa odohrávajú viaceré silné momenty filmu a v ktorých sa vyhrocujú osudy všetkých postáv, nenechávajú divákov chladnými. Napríklad, keď Nahid zamýšľa odmietnuť vytúžený sobáš s  novým partnerom alebo keď si drogové gangy vybavujú účty s Amirovým otcom.

Napriek tomu, že sa jedná o celovečerný debut, snímku Nahid možno považovať za veľmi podarenú. Teatrálnej melodramatickosti sa režisérka bravúrne vyhýba a vo filme udržiava potrebné tajomstvo. Film kladie udalosti postupne za sebou a bez zbytočných odbočiek. Dôraz je najmä na hlavnej protagonistiek – na žene v zrelom veku, ktorá pasívne nesedí, ale emancipovaným spôsobom sa snaží vziať osud do vlastných rúk. Myslím, že iránska režisérka Ida Panahandeh si našliapla dobrú cestu a pevne verím, že jej ďalšie diela budú minimálne rovnako príbehovo silné a nielen z dôvodu pre nás nepoznaného sociálno-kultúrneho kontextu iránskej spoločnosti. Snímka sa predstavila aj na tohtoročnom festivale v Cannes, kde získala v rámci súťaže Un certain regard Promizing Future Prize.
Barbora Gvozdjáková

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.

 

Rozhovor

 

V Súťaži hraných filmov zaujal príbeh Svetáckeho dievčaťa Giulie, ktorej nalinkovaný život a hodnotový svet náhle rozvráti stretnutie s mladým drogovým dílerom s príznačným menom, Libero. Režisér Marco Danieli, ktorý sa včera osobne zúčastnil na bratislavskom premietaní nám prezradil zopár informácií zo zákulisia tvorivého procesu na tomto filme.

 

Portugalský režisér Pedro Peralta, ktorý spolupracuje s produkčnou spoločnosťou Terratreme Films a na IFF Bratislava uviedol v Súťaži krátkych filmov snímku Záchrana nám prezradil, prečo vzniká v Portugalsku v posledných rokoch pomerne veľa úspešných krátkych filmov a akým spôsobom sa dostávajú k divákom.

 

MFF Bratislava v spolupráci s občianskym združením Červený nos (Clowndoctors) aj tento rok pripravili charitatívnu projekciu, ktorá sa uskutoční už dnes v Kine Mladosť.

 

Kto nestihol skvelú masterclass Alexa Rossa Perryho, má možnosť dozvedieť sa niečo o jeho tvorbe, vzťahu k nezávislému filmu ale aj komerčnej filmovej produkcii z tohto krátkeho videorozhovoru.

 

Aj predposledný deň festivalu je nabitý výnimočnými titulmi, ktoré sme pre vás opäť prehľadne zhrnuli.