Tipy na utorok

Festival sa nám postupne chýli ku koncu. Vďaka voľnu si však môžete vychutnať viaceré filmy aj v priebehu dnešného dňa. Premietania budú prebiehať v poobedňajších hodinách v Kine Lumière a v Kine Mladosť.

 

O 16:00 si v Mladosti môžete pozrieť jeden zo súťažných hraných filmov, Streda, 9. Máj, hraný debut iránskeho režiséra Vahida Jalilvanda. Jalal, hlavný hrdina príbehu, zverejní v teheránskom denníku netradičný inzerát. Ponúka desaťtisíc amerických dolárov človeku, ktorý ich potrebuje. Pred jeho domom sa postupne zhromažďujú skupiny ľudí, nad situáciou preberá kontrolu polícia. Vyzýva ľudí, aby sa upokojili, inak ich budú musieť rozohnať. Dve ženy sa však odmietajú vzdať lákavého daru: Setareh, 19-ročné tehotné dievča, a Leila, Jalalova bývalá snúbenica…

 

wednesdaygr

 

Do  Kina Lumière môžete prísť na dokumentárny film Chuck Norris vs komunizmus. Rumunská režisérka Ilinca Calugareanu v ňom vykresľuje situáciu v Rumunsku v polovici 80. rokov minulého storočia, kedy sa sem začali dostávať pašované VHS kazety s hollywoodskymi béčkovými filmami a diváci sa tak postupne zoznamovali s hrdinami akými boli Chuck Norris, Sylvester Stallone či Jean-Claude van Damme. Fascinovali tak deti a mladých ako aj ich rodičov. Rumuni zrazu videli ako funguje život v slobodnom svete, kde majú plné supermarkety jedla, nápaditú módu, štýlové autá… Poukazuje na silu vplyvu filmu na jednotlivcov a aj celú spoločnosť. Film bude premietaný v druhej kinosále (K2) od 16:15.

 

 

Kosovský režisér Visar Morina divákom ponúka snímku Tato, ktorá je jeho celovečerným režijným debutom a zároveň oficiálnym nominantom Kosova na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Téma, ktorá sa príbehom nesie, je aktuálnou hlavne v poslednej dobe, keďže pripomína utečenecké príbehy. Rozpráva o 10-ročnom Norim, ktorý si spolu s otcom privyrába predajom cigariet. Príbeh sa odohráva v 90. rokoch v predvojnovom Kosove. Noriho otec sa snaží utiecť, ideálne bez syna. Po nehode, kedy Nori končí v nemocnici, sa mu to aj podarí. Tvrdohlavý chlapec však otca nájde až v Nemecku, a konfrontuje ho s nepríjemnými otázkami o tom, prečo ho nechal samého, prečo ho opustil. Snímku si môžete pozrieť o 18:15 v Kine Mladosť.

 

O 20:30 budete mať na výber z dvoch filmov. V Kine Lumière premietnu film Olivera Hermanusa Nekonečná rieka. Zobrazuje dvoch hlavných hrdinov, vdovu a vdovca, ktorí po ťažkých ranách osudu hľadajú útechu spoločne, jeden v druhom. V kine Mladosť si môžete pozrieť film autorky divadelných hier, scenáristky a režisérky Leslye Headland Milenci tých druhých. Romantická komédia je vlastne hľadaním odpovede na otázku, či muži a ženy dokážu byť iba priateľmi. Uvažuje nad ňou cez hlavných protagonistov Jaka a Lainey, ktorí spolu pred mnohými rokmi prišli o panictvo. Obaja riešia svoju sexuálnu posadnutosť, opakované nevery a samodeštrukčné sklony v rovnakej terapeutickej skupine. Keď sa po rokoch opäť stretávajú, sľúbia si, že svoje priateľstvo udržia v čisto platonickej rovine. Či sa im to podarí môžete zistiť už dnes večer.

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.

 

Rozhovor

 

V Súťaži hraných filmov zaujal príbeh Svetáckeho dievčaťa Giulie, ktorej nalinkovaný život a hodnotový svet náhle rozvráti stretnutie s mladým drogovým dílerom s príznačným menom, Libero. Režisér Marco Danieli, ktorý sa včera osobne zúčastnil na bratislavskom premietaní nám prezradil zopár informácií zo zákulisia tvorivého procesu na tomto filme.

 

Portugalský režisér Pedro Peralta, ktorý spolupracuje s produkčnou spoločnosťou Terratreme Films a na IFF Bratislava uviedol v Súťaži krátkych filmov snímku Záchrana nám prezradil, prečo vzniká v Portugalsku v posledných rokoch pomerne veľa úspešných krátkych filmov a akým spôsobom sa dostávajú k divákom.

 

MFF Bratislava v spolupráci s občianskym združením Červený nos (Clowndoctors) aj tento rok pripravili charitatívnu projekciu, ktorá sa uskutoční už dnes v Kine Mladosť.

 

Kto nestihol skvelú masterclass Alexa Rossa Perryho, má možnosť dozvedieť sa niečo o jeho tvorbe, vzťahu k nezávislému filmu ale aj komerčnej filmovej produkcii z tohto krátkeho videorozhovoru.

 

Aj predposledný deň festivalu je nabitý výnimočnými titulmi, ktoré sme pre vás opäť prehľadne zhrnuli.