Tipy na utorok

Festival sa nám postupne chýli ku koncu. Vďaka voľnu si však môžete vychutnať viaceré filmy aj v priebehu dnešného dňa. Premietania budú prebiehať v poobedňajších hodinách v Kine Lumière a v Kine Mladosť.

 

O 16:00 si v Mladosti môžete pozrieť jeden zo súťažných hraných filmov, Streda, 9. Máj, hraný debut iránskeho režiséra Vahida Jalilvanda. Jalal, hlavný hrdina príbehu, zverejní v teheránskom denníku netradičný inzerát. Ponúka desaťtisíc amerických dolárov človeku, ktorý ich potrebuje. Pred jeho domom sa postupne zhromažďujú skupiny ľudí, nad situáciou preberá kontrolu polícia. Vyzýva ľudí, aby sa upokojili, inak ich budú musieť rozohnať. Dve ženy sa však odmietajú vzdať lákavého daru: Setareh, 19-ročné tehotné dievča, a Leila, Jalalova bývalá snúbenica…

 

wednesdaygr

 

Do  Kina Lumière môžete prísť na dokumentárny film Chuck Norris vs komunizmus. Rumunská režisérka Ilinca Calugareanu v ňom vykresľuje situáciu v Rumunsku v polovici 80. rokov minulého storočia, kedy sa sem začali dostávať pašované VHS kazety s hollywoodskymi béčkovými filmami a diváci sa tak postupne zoznamovali s hrdinami akými boli Chuck Norris, Sylvester Stallone či Jean-Claude van Damme. Fascinovali tak deti a mladých ako aj ich rodičov. Rumuni zrazu videli ako funguje život v slobodnom svete, kde majú plné supermarkety jedla, nápaditú módu, štýlové autá… Poukazuje na silu vplyvu filmu na jednotlivcov a aj celú spoločnosť. Film bude premietaný v druhej kinosále (K2) od 16:15.

 

 

Kosovský režisér Visar Morina divákom ponúka snímku Tato, ktorá je jeho celovečerným režijným debutom a zároveň oficiálnym nominantom Kosova na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film. Téma, ktorá sa príbehom nesie, je aktuálnou hlavne v poslednej dobe, keďže pripomína utečenecké príbehy. Rozpráva o 10-ročnom Norim, ktorý si spolu s otcom privyrába predajom cigariet. Príbeh sa odohráva v 90. rokoch v predvojnovom Kosove. Noriho otec sa snaží utiecť, ideálne bez syna. Po nehode, kedy Nori končí v nemocnici, sa mu to aj podarí. Tvrdohlavý chlapec však otca nájde až v Nemecku, a konfrontuje ho s nepríjemnými otázkami o tom, prečo ho nechal samého, prečo ho opustil. Snímku si môžete pozrieť o 18:15 v Kine Mladosť.

 

O 20:30 budete mať na výber z dvoch filmov. V Kine Lumière premietnu film Olivera Hermanusa Nekonečná rieka. Zobrazuje dvoch hlavných hrdinov, vdovu a vdovca, ktorí po ťažkých ranách osudu hľadajú útechu spoločne, jeden v druhom. V kine Mladosť si môžete pozrieť film autorky divadelných hier, scenáristky a režisérky Leslye Headland Milenci tých druhých. Romantická komédia je vlastne hľadaním odpovede na otázku, či muži a ženy dokážu byť iba priateľmi. Uvažuje nad ňou cez hlavných protagonistov Jaka a Lainey, ktorí spolu pred mnohými rokmi prišli o panictvo. Obaja riešia svoju sexuálnu posadnutosť, opakované nevery a samodeštrukčné sklony v rovnakej terapeutickej skupine. Keď sa po rokoch opäť stretávajú, sľúbia si, že svoje priateľstvo udržia v čisto platonickej rovine. Či sa im to podarí môžete zistiť už dnes večer.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.