Predstavujeme: Rodinný film

Absolvent pražskej FAMU pôvodom zo Slovinska Olmo Omerzu uviedol na MFF v San Sebastiáne svoj Rodinný film.

 

Režisér sa už vo svojom absolventskom filme Príliš mladá noc (2012) zaoberal témou dospievania a konfrontácie nevyzretého detského sveta s dospeláckou realitou. Bol to príbeh o dvoch chlapcoch, ktorí sa deň po Silvestrovskej noci ocitnú na byte v spoločnosti dievčaťa a dvoch dospelých mužov. Tu sa po prvýkrát stretávajú so sexualitou a úplne iným svetom, než doposiaľ poznali.

 

Vo svojom novom filme je stále badateľná téma predčasného dospievania, tentokrát je však dej obohatený hneď o niekoľko línií komponovaných tak, že ani jednu nemožno jednoznačne označiť za hlavnú. Sledujeme tu pätnásťročného Erika a jeho staršiu sestru Annu, ktorých rodičia a pes Otto odcestovali na dlhšiu exotickú dovolenku. Súrodenci sa musia postarať o seba a o veľký byt, do ktorého si na určitú dobu každý z nich nasťahuje svojho najlepšieho kamaráta. Práve to výrazným spôsobom ovplyvní správanie mladého Erika a situáciu musí prevziať strýko Martin. Čo na to rodičia? A ozvú sa vôbec?

 

Tým, že režisér vystaval príbeh na viacerých zásadných situáciách, divák sa pri pozeraní nenudí ani chvíľu. Keď sa pohybujeme dlhšie na jednom mieste, jednoducho prenesie  pozornosť na ďalšiu dejovú líniu. Kamera, hoci zaznamenáva rôzne kontrastné scény, zjednocuje ich v jednotnom vizuálnom štýle, v ktorom prevládajúce studené farby dotvárajú chladnú, občas až sterilne pôsobiacu atmosféru.

 

Tento film o dokonalej rodine, kde sa pod maskou skrývajú praskliny, odporúčam vidieť všetkým fanúšikom dobrej drámy. Na svoje si prídu aj skalní fanúšikovia Karela Rodéna, ktorý vo filme stvárňuje jednu z hlavných postáv, či jeho hereckých kolegov, ktorých výkony boli nadmieru presvedčivé.
Monika Mahútová

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.