Predstavujeme: Rodinný film

Absolvent pražskej FAMU pôvodom zo Slovinska Olmo Omerzu uviedol na MFF v San Sebastiáne svoj Rodinný film.

 

Režisér sa už vo svojom absolventskom filme Príliš mladá noc (2012) zaoberal témou dospievania a konfrontácie nevyzretého detského sveta s dospeláckou realitou. Bol to príbeh o dvoch chlapcoch, ktorí sa deň po Silvestrovskej noci ocitnú na byte v spoločnosti dievčaťa a dvoch dospelých mužov. Tu sa po prvýkrát stretávajú so sexualitou a úplne iným svetom, než doposiaľ poznali.

 

Vo svojom novom filme je stále badateľná téma predčasného dospievania, tentokrát je však dej obohatený hneď o niekoľko línií komponovaných tak, že ani jednu nemožno jednoznačne označiť za hlavnú. Sledujeme tu pätnásťročného Erika a jeho staršiu sestru Annu, ktorých rodičia a pes Otto odcestovali na dlhšiu exotickú dovolenku. Súrodenci sa musia postarať o seba a o veľký byt, do ktorého si na určitú dobu každý z nich nasťahuje svojho najlepšieho kamaráta. Práve to výrazným spôsobom ovplyvní správanie mladého Erika a situáciu musí prevziať strýko Martin. Čo na to rodičia? A ozvú sa vôbec?

 

Tým, že režisér vystaval príbeh na viacerých zásadných situáciách, divák sa pri pozeraní nenudí ani chvíľu. Keď sa pohybujeme dlhšie na jednom mieste, jednoducho prenesie  pozornosť na ďalšiu dejovú líniu. Kamera, hoci zaznamenáva rôzne kontrastné scény, zjednocuje ich v jednotnom vizuálnom štýle, v ktorom prevládajúce studené farby dotvárajú chladnú, občas až sterilne pôsobiacu atmosféru.

 

Tento film o dokonalej rodine, kde sa pod maskou skrývajú praskliny, odporúčam vidieť všetkým fanúšikom dobrej drámy. Na svoje si prídu aj skalní fanúšikovia Karela Rodéna, ktorý vo filme stvárňuje jednu z hlavných postáv, či jeho hereckých kolegov, ktorých výkony boli nadmieru presvedčivé.
Monika Mahútová

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.