Tipy na nedeľu

Opäť prichádzame s viacerými tipmi na filmy, ktoré stojí za to neprehliadnuť. Niektoré z nich budete môcť stihnúť ešte aj v nasledujúcich dňoch.

 

V súťaži dokumentárnych filmov bojuje aj snímka zo sekcie Cinema Now Ja som ľud. Autorkou je Anna Roussillon, mladá filmárka, ktorá vyrástla v Káhire, no neskôr sa presťahovala do Paríža. Ja som ľud je jej prvým dlhometrážnym dokumentom. Poukazuje na egyptskú revolúciu, nie však z tej strany, ako je známa aj nášmu divákovi – nevenuje sa sledovaniu reakcií ľudí protestujúcich proti prezidentovi Husnímu Mubarakovi v centre Káhiry, ale obyvateľom odľahlej dedinky na juhu krajiny, ktorí revolúciu sledujú cez televíziu. Ľudí, ktorých životy revolúcia nemení tak rýchlo a očividne, ako tých, ktorí žijú v jej centre. Film si môžete pozrieť o 10:45 v Kine Lumière.

 

i_am_the_people

 

 

O 13:30 v Kine Mladosť premietnu tretí z filmov, ktoré tento rok súťažia o cenu Európskeho parlamentu – o Cenu LUX, Mustang. Okrem toho bojuje aj v Súťaži hraných filmov. Ide o snímku tureckej režisérky Deniz Gamze Ergüven, ktorá  upozorňuje na nedodržiavanie ženských práv. Problematiku rozvíja na príbehu pätice sestier žijúcich na dedine v severnom Turecku, vzdialenej tisíc kilometrov od Istanbulu, ale aj od evidovania a akceptovania ženských práv. Pätica sestier sa v jeden letný deň vracia zo školy, cestou sa začnú nevinne doťahovať s chlapcami, avšak táto pre našinca bežná situácia vyvolá na škole škandál nevídaných rozmerov. Film upútal pozornosť odbornej i laickej verejnosti a stal sa oficiálnym nominantom Francúzska na Oscara v kategórii najlepší cudzojazyčný film.

 

mustang

 

V rámci sekcie Made in Slovakia predstavujeme aj film Petra Bebjaka Čistič. Dej sa odohráva okolo mladého chalana Tomáša. Živí sa ako brigádnik v pohrebnej službe, upratuje po zosnulých. Raz je náhodou nútený ostať v dome zákazníka, čo mu zmení životný stereotyp. Začne potajomky špehovať životy pozostalých priamo v ich príbytkoch. O netradičnom „hobby“ sa zverí svojej novej láske Kristíne. Režisér poukazuje na problémy v medziľudskej komunikácii a o vplyve detstva na náš „dospelácky“ život. Aby ste sa príliš nebáli ísť domov, film premietneme o 16:00 v Kine Mladosť.

 

cistic

 

O 18:15 odporúčame pozrieť si film zo sekcie Cinema Now Sledovačka. Americký režisér Thomas McCarthy je oceňovaný filmový tvorca. Diváci ho poznajú nielen vďaka jeho režisérskym počinom (Visitor, 2007; Win Win, 2011), ale aj hereckým výkonom (Guru, 2002; The Year of the Dog, 2007; 2012, 2009. Zviditeľnil sa aj televíznou tvorbou: D. C., 2000; Law & Order: Special Victims Unit, 2000; Ally McBeal, 2001 a i.). Za film Sledovačka už získal ceny Brian a Strieborná myš na tohoročnom MFF v Benátkach. Ide o pravdivý príbeh vyšetrovania denníka Boston Globe (nositeľa Pulitzerovej ceny), ktorého reportéri začali zaoberať problematikou zneužívania detí v katolíckej cirkvi. Znepokojivé odhalenia sa objavujú dodnes a majú za následok celosvetovú krízu dôvery v katolícku cirkev.

 

 

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.