Predstavujeme: Zvizdan

Záujem Dalibora Matanića o silné témy sa prejavil už v začiatkoch jeho tvorby. V jeho najnovšom filme Zvizdan (2015), ktoré si odnieslo Cenu poroty Un certain regard z festivalu v Cannes, sa zaoberá komplikovanými chorvátsko-srbskými vzťahmi.

 

Matanić nám podáva tri veľmi jednoduché a celkom obyčajné príbehy. Tému zakázanej, či  nešťastnej lásky sme videli už mnoho krát, na milión spôsobov. Predsa je však Zvizdan  originálnym filmom. Najväčšiu zásluhu na tom má práve výber ústrednej dvojice (Tihana Lazovićová a Goran Marković) a zvolený prístup režiséra. Spomenutá  dvojica sa objavuje v každom z troch príbehov, ale už pod iným menom a s iným príbehom. Vďaka tomuto netradične zvolenému prístupu dostali herci maximálnu možnosť prejaviť sa a ukázať svoje kvality. Matanić s nimi skvele pracuje a po celý čas ukazuje svoj obrovský režijný cit. Pomalé tempo a dlhé zábery Marka Brdara nám vykresľujú vzájomné vzťahy postáv aj bez zbytočných dialógov, autentická réžia bez hudby (jedine tej diegetickej, s výnimkou prechodov medzi jednotlivými príbehmi) zase tvrdo a bez pátosu ukazuje  nešťastia, ktoré priniesol konflikt medzi dvoma etnikami.

 

Všetky tri príbehy pomaly gradujú, no gradujú aj ako jeden celok. V prvom, najviac sugestívnom príbehu, zasadenom do roku 1991, kedy Srbsko obsadzovalo územia Chorvátska, sa dostávame k ústrednej téme filmu. Pozornosť je upriamená na milencov Ivana a Jelenu, ktorým  bráni v láske hranica strážená samopalmi. V druhom príbehu z roku 2001 už sledujeme vojnou poznačené Chorvátsko. Poznačená je aj matka s dcérou Natašou, no len jedna z nich sa snaží hojiť rany minulosti a žiť bez predsudkov a nenávisti. Napätie medzi Srbkou Natašou a Chorvátom Antem, ktorý im opravuje dom, je bravúrne vybudované a spomedzi všetkých troch príbehov je práve tento najlepšie vyrozprávaný a vystavaný. Záverečný príbeh zasadený do roku 2011 je však najsilnejší.

 

Snaha ukázať dlhodobý dopad vojnového konfliktu bez jeho priameho zobrazenia, len na základe troch rozličných párov s iným a zároveň tým istým problémom (čo by aj vysvetľovalo prítomnosť rovnakých hercov v každom príbehu) sa ukázalo ako vydarená voľba. Namiesto vojnovej tak sledujeme intímnu, psychologickú drámu, ktorej posolstvo ju aj dnes robí veľmi aktuálnou a dôležitou.

 

Martin Adam Pavlík

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.