Predstavujeme: 13 minút

Sekcia Europa prináša výber toho najlepšieho z aktuálnej európskej produkcie. Film 13 minút predstavuje návrat režiséra Olivera Hirschbiegela k nemeckému jazyku, tematike druhej svetovej vojny a s ňou spojenej osobnosti Adolfa Hitlera. Obdobnej tematike sa venoval aj v snímke Pád Tretej ríše (Der Untergang, 2004), v pútavom stvárnení posledných Hitlerových dní v bunkri, za ktorú bol nominovaný na Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

 

Tohtoročný film však nie je o Fűhrerovi, ale o mužovi, ktorý sa ho pokúsil zabiť. Georg Elser (Christian Friedel), hudobník a tesár, nastražil bombu za rečnícky pult, o ktorý sa opieral Adolf Hitler počas svojho príhovoru. Chýbalo len 13 minút a stredoškolské učivo z dejepisu dnešných študentov by pravdepodobne malo iný obsah.

 

O Clausovi von Stauffenbergovi a jeho neúspešnom pokuse o atentát verejnosť vie. O Georgovi Elserovi ešte mnohí nepočuli. Režisér prináša príbeh muža, ktorý sa pokúsil zmeniť dejiny. Mapuje vzostup a šírenie fašizmu očami obyčajného, no zároveň vnímavého človeka, vidiečana.

 

Georg je mladý hudobník, na jednej strane pobožný, modliaci sa k Bohu a chodiaci do kostola aj v časoch, kedy sa to už „nehodilo“, na druhej strane koketník, milujúci ženy, ktoré stretáva počas svojich koncertov. Prichádza však zlom a bohémsky mladík sa zamiluje. Do vydatej ženy. Manželky opilca, s ktorým má dve deti.

 

Filmové spracovanie príbehu začína temer od konca. Hneď v úvodných scénach vidíme zatknutie neúspešného atentátnika a flashbackmi sa dej postupne rozvetvuje. Diváci sa dozvedajú viac o predošlom živote hlavného protagonistu, o jeho viere, jeho láske k vydatej Elze (Katharina Schüttler), o otcovi – alkoholikovi, o odhodlaní zničiť silného vládcu, o sile vzdorovať…

 

Tvorcovia sledujú dve základné línie – príbeh lásky Georga k Else a túžbu a odhodlanie Georga eliminovať zlo skoncentrované v osobe Hitlera. Okolnosti trinástich minút jeho „predčasného“ odchodu od rečníckeho pultu, ktoré mohli zmeniť dejiny ľudstva, sú podávané hlboko výpovedným spôsobom a zasiahnu divákov intelekt rovnako ako jeho city. Počas 108 minút nám plátno prináša množstvo silných scén a momentov, ktoré diváka udržiavajú v napätí, vtiahnutého do deja. Vyvolávajú rôznorodé emócie, niekedy ho až nútia sklopiť zrak pred očakávanou drastickou scénou.

 

Aj keď je zrejmé, že film tohto druhu sa nezaobíde bez fikcie, nosný príbeh je založený na skutočnej udalosti a v závere si môžeme prečítať konkrétne faktografické údaje o dvoch hlavných protagonistoch.

 

 

Anna Predmerská

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.