Tipy Kinečko redakcie / 10.11.

 

Jadro filmologického časopisu Kinečko sa tentokrát spojilo, aby vám prinieslo tipy a odporúčania na dnešný deň.

 

Eva Križková: Dvojitý milenec, kino Nostalgia, 20:00

Na úvod festivalu vám prezradím jeden tajný trik – Ozonom nič nepokazíte. Erotický thriller Dvojitý milenec si sama pôjdem pozrieť po prvý raz dnes na MFF Bratislava, no napriek tomu si trúfam ho odporúčať a to nie len preto, že sa zaňho zaručila elitná oficiálna súťaž v Cannes. Režisér Francoise Ozon zatiaľ nesklamal nikoho so záľubou v mysterióznych príbehoch. Rád sa pohráva s citáciami kriminálnej klasiky, akou je Agatha Christie či Alfred Hitchcock a vo svojom najnovšom filme sa zameral aj na reminiscencie erotických kultoviek, akou bol napríklad Základný inštinkt. Teším sa aj na Dardennovského dvorného herca Jérémieho Reniera v jednej z dvoch hlavných úloh. A nadôvažok, akokoľvek rozpačité sú ohlasy kritikov na tento film, v jednom sa zhodujú: Dvojitý milenec patrí k tomu odvážnejšiemu, čo sa kedy objavilo v dejinách erotickej kinematografie.

 

 

 

Saša Gabrižová: Road movie, kino Lumiére (K2), 20:30

Celkom razantný spôsob, ako odštartovať tohtoročnú sezónu MFF Bratislava! O tomto filme som prvýkrát počula na seminári dok.inkubator a povedala som si, že ho musím vidieť. A tak naň pôjdem. Autonehody na ruských cestách sú svetoznámy fenomén, ktorý by nedokázal vymyslieť žiaden, akokoľvek surrealistický, scenárista. Zároveň ma zaujíma čoraz populárnejší režijný prístup tvorby „kompilácie“ youtubových videí. Tie sa vo svojej kvantite paradoxne stávajú jednou z najúčinnejších metód sociologickej štúdie. Road movie možno vnímať ako kurátorský výber režiséra – do jednotlivých záberov strihovo nezasahuje, zoraďuje ich za seba v plnej dĺžke. Figuruje ako dramaturg incidentov, aktívny hľadač, selektor. A vo finále nám predostiera reportáž o súčasnom Rusku v tak precíznej forme, ktorá akoby voľne nadväzovala na Kapuścińského Impérium.

 

 

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.