Tipy Kinečko redakcie / 10.11.

 

Jadro filmologického časopisu Kinečko sa tentokrát spojilo, aby vám prinieslo tipy a odporúčania na dnešný deň.

 

Eva Križková: Dvojitý milenec, kino Nostalgia, 20:00

Na úvod festivalu vám prezradím jeden tajný trik – Ozonom nič nepokazíte. Erotický thriller Dvojitý milenec si sama pôjdem pozrieť po prvý raz dnes na MFF Bratislava, no napriek tomu si trúfam ho odporúčať a to nie len preto, že sa zaňho zaručila elitná oficiálna súťaž v Cannes. Režisér Francoise Ozon zatiaľ nesklamal nikoho so záľubou v mysterióznych príbehoch. Rád sa pohráva s citáciami kriminálnej klasiky, akou je Agatha Christie či Alfred Hitchcock a vo svojom najnovšom filme sa zameral aj na reminiscencie erotických kultoviek, akou bol napríklad Základný inštinkt. Teším sa aj na Dardennovského dvorného herca Jérémieho Reniera v jednej z dvoch hlavných úloh. A nadôvažok, akokoľvek rozpačité sú ohlasy kritikov na tento film, v jednom sa zhodujú: Dvojitý milenec patrí k tomu odvážnejšiemu, čo sa kedy objavilo v dejinách erotickej kinematografie.

 

 

 

Saša Gabrižová: Road movie, kino Lumiére (K2), 20:30

Celkom razantný spôsob, ako odštartovať tohtoročnú sezónu MFF Bratislava! O tomto filme som prvýkrát počula na seminári dok.inkubator a povedala som si, že ho musím vidieť. A tak naň pôjdem. Autonehody na ruských cestách sú svetoznámy fenomén, ktorý by nedokázal vymyslieť žiaden, akokoľvek surrealistický, scenárista. Zároveň ma zaujíma čoraz populárnejší režijný prístup tvorby „kompilácie“ youtubových videí. Tie sa vo svojej kvantite paradoxne stávajú jednou z najúčinnejších metód sociologickej štúdie. Road movie možno vnímať ako kurátorský výber režiséra – do jednotlivých záberov strihovo nezasahuje, zoraďuje ich za seba v plnej dĺžke. Figuruje ako dramaturg incidentov, aktívny hľadač, selektor. A vo finále nám predostiera reportáž o súčasnom Rusku v tak precíznej forme, ktorá akoby voľne nadväzovala na Kapuścińského Impérium.

 

 

 

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.