19. MFF Bratislava pozná víťazov

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

Cenu za najlepší hraný film získala dráma Chlapi neplačú / Muškarci ne plaču / Men Don´t Cry režiséra Alena Drljevića.  Cenu na festival prišiel prevziať jeden z hlavných protagonistov, slovinský herec Sebastian Cavazza. Porota sa pri výbere najlepšieho filmu jednohlasne zhodla a ocenila dielo, v ktorom podal herecký kolektív ohromne silný a inšpirujúci herecký výkon o snahe vyrovnať sa s tragickou historickou udalosťou. Považovali teda za dôležité zdôrazniť, že hlavné posolstvo filmu o zmierení je v súčasnej politickej situácii nesmierne dôležité.  

 

Porota súťaže hraných filmov udelila Cenu pre najlepšieho režiséra irackej filmárke Soleen Yusef za film Dom bez strechy / Haus ohne Dach  / House without Roof. Podľa zdôvodnenia poroty je Soleen Yusef nový talent, ktorá sa s odvahou a úprimnou citlivosťou zaoberala problematikou mužov v silne patriarchálnej spoločnosti a rozhodla sa natáčať v nebezpečnej časti sveta, Kurdistane – národe, ktorý sa národom ešte len stáva. Okrem toho preukázala majstrovské režisérske zručnosti vzhľadom na skutočnosť, že víťazná snímka je jej absolventským filmom.     

 

Cenu za najlepší ženský herecký výkon získala francúzska herečka Laetitia Dosch vo filme Paula / Jeune Femme / Montparnasse Bienvenüe režisérky Léonor Serraille a Cena za najlepší mužský herecký výkon opätovne poputovala do rúk iránskeho herca Navida Mohammadzadeh za úlohu vo filme Bez dátumu, bez podpisu/ Bedoune Tarikh, Bedoune Emza / No Date, No Signature režiséra Vahida Jalilvand.

 

Porota FIPRESCI udelila svoju cenu filmu Bez dátumu, bez podpisu/ Bedoune Tarikh, Bedoune Emza / No Date, No Signature režiséra Vahida Jalilvand.

 

Tohtoročnú súťaž dokumentárnych filmov za silný, ostrý, poetický a politický rozmer. Za estetickú a humanistickú odvahu, za intenzívnu krehkosť a vizuálne voľby vyhral dokument tureckého režiséra Gürcana Kelteka – Meteory / Meteorlar / Meteors

 

 

Najlepším krátkym filmom sa za pozvanie divákov na estetické orgie, v ktorých sa snúbi zvláštnosť s prijatím stal film  Ostrovy/ Les Iles / Islands režiséra Yanna Gonzaleza.  Zvláštne uznanie poroty súťaže krátkych filmov si odniesol indický film Amatéri / Amateurs / Amateurs v réžii Naveena Padmanabha. 

 

Študentská porota ocenila snímku Léonor Serraille – Paula / Jeune Femme / Montparnasse Bienvenüe za autenticky a kreatívne spracovaný pohľad na životaschopnosť súčasnej mladej ženy. Presvedčivo zvládnuté rozpätie psychického rozpoloženia boja so sebou samou a svetom v podaní Laetitie Dosch.

 

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.