19. MFF Bratislava pozná víťazov

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

Cenu za najlepší hraný film získala dráma Chlapi neplačú / Muškarci ne plaču / Men Don´t Cry režiséra Alena Drljevića.  Cenu na festival prišiel prevziať jeden z hlavných protagonistov, slovinský herec Sebastian Cavazza. Porota sa pri výbere najlepšieho filmu jednohlasne zhodla a ocenila dielo, v ktorom podal herecký kolektív ohromne silný a inšpirujúci herecký výkon o snahe vyrovnať sa s tragickou historickou udalosťou. Považovali teda za dôležité zdôrazniť, že hlavné posolstvo filmu o zmierení je v súčasnej politickej situácii nesmierne dôležité.  

 

Porota súťaže hraných filmov udelila Cenu pre najlepšieho režiséra irackej filmárke Soleen Yusef za film Dom bez strechy / Haus ohne Dach  / House without Roof. Podľa zdôvodnenia poroty je Soleen Yusef nový talent, ktorá sa s odvahou a úprimnou citlivosťou zaoberala problematikou mužov v silne patriarchálnej spoločnosti a rozhodla sa natáčať v nebezpečnej časti sveta, Kurdistane – národe, ktorý sa národom ešte len stáva. Okrem toho preukázala majstrovské režisérske zručnosti vzhľadom na skutočnosť, že víťazná snímka je jej absolventským filmom.     

 

Cenu za najlepší ženský herecký výkon získala francúzska herečka Laetitia Dosch vo filme Paula / Jeune Femme / Montparnasse Bienvenüe režisérky Léonor Serraille a Cena za najlepší mužský herecký výkon opätovne poputovala do rúk iránskeho herca Navida Mohammadzadeh za úlohu vo filme Bez dátumu, bez podpisu/ Bedoune Tarikh, Bedoune Emza / No Date, No Signature režiséra Vahida Jalilvand.

 

Porota FIPRESCI udelila svoju cenu filmu Bez dátumu, bez podpisu/ Bedoune Tarikh, Bedoune Emza / No Date, No Signature režiséra Vahida Jalilvand.

 

Tohtoročnú súťaž dokumentárnych filmov za silný, ostrý, poetický a politický rozmer. Za estetickú a humanistickú odvahu, za intenzívnu krehkosť a vizuálne voľby vyhral dokument tureckého režiséra Gürcana Kelteka – Meteory / Meteorlar / Meteors

 

 

Najlepším krátkym filmom sa za pozvanie divákov na estetické orgie, v ktorých sa snúbi zvláštnosť s prijatím stal film  Ostrovy/ Les Iles / Islands režiséra Yanna Gonzaleza.  Zvláštne uznanie poroty súťaže krátkych filmov si odniesol indický film Amatéri / Amateurs / Amateurs v réžii Naveena Padmanabha. 

 

Študentská porota ocenila snímku Léonor Serraille – Paula / Jeune Femme / Montparnasse Bienvenüe za autenticky a kreatívne spracovaný pohľad na životaschopnosť súčasnej mladej ženy. Presvedčivo zvládnuté rozpätie psychického rozpoloženia boja so sebou samou a svetom v podaní Laetitie Dosch.

 

 

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.