Päť porôt, pätnásť porotcov

17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava bude aj tento rok hostiť domácich i zahraničných filmových odborníkov a tvorcov, ktorí zasadnú na porotcovské stoličky a rozhodnú o víťazoch. V súťažných sekciách hraného, dokumentárneho a  krátkeho filmu sa predstavia snímky začínajúcich tvorcov, ktoré zaujali programový tím vďaka špecifickému pohľadu na svet, nevšednosti, zrelosti a razantnosti. Mladí členovia filmárskej generácie reflektujú aktuálne dianie vo svete, poukazujú na súčasnú spoločenskú klímu, prinášajú vlastné vyjadrovacie prostriedky a špecifiká, čím robia film neopozeraným a lákavým.

Snímky v  Súťaži hraných filmov bude hodnotiť medzinárodná porota, v  ktorej zasadne jedna z najtalentovanejších slovenských herečiek nastupujúcej hereckej generácie Judit Bárdos, anglický filmový publicista Christopher Goodwin a chorvátsky filmár Zrinko Ogresta.  Mladá herečka sa do povedomia zapísala hneď svojím filmovým debutom, keď za úlohu dospievajúcej Evy vo filme Dom (2011) získala Národnú filmovú cenu Slnko v sieti, Igrica a Modrého anjela. Hlavná postava atlétky Anny v dráme Fair Play (2014) jej priniesla nomináciu na Českého leva v kategórii Najlepšia herečka. V rovnakom roku využila aj svoje klavírne zručnosti z predošlých štúdií a vo filme V tichu (2014) stvárnila židovskú klaviristku Edith Kraus. Popri herečke zasadne v porote aj známy anglický novinár. Meno Christopher Goodwin sa spája s významnými filmovými periodikami ako Screen International, The Hollywood Reporter, The Sunday Times, The Times, Moving Pictures International, GQ, Esquire a mnohými ďalšími. „Porotcovanie“ si vyskúšal už na Filmovom festivale v Záhrebe (2012), na festivaloch v Pule a v gruzínskom Batumi (2015). Hodnotiacu trojicu uzatvára chorvátsky režisér, scenárista a profesor filmovej réžie na Akadémii dramatických umení v Záhrebe Zrinko Ogresta. S jeho filmami sme sa mohli stretnúť na prestížnych festivaloch v Benátkach, Londýne, či Karlových Varoch. K úspechom patrí nominácia na Európsku filmovú cenu v kategórii Najlepší mladý režisér za film Črepiny (Krhotine,  Chronicle of a Vanishing, 1991), Prix Italia za film Očistení (Isprani,  Washed Out, 1995) a Zvláštna cena poroty na MFF Karlovy Vary za film Tu (Here, 2003). Tvorba Zrinka Ogrestu púta pozornosť špecifickým vizuálnym štýlom, dobre vystavanými scénami a inovatívnym rozprávaním príbehov, pričom v nich rieši pretvárku a komplexy spoločnosti.

V rukách spomínanej trojice bude rozhodnutie o Cene za najlepší film, o Cene pre najlepšieho režiséra a o Cenách za najlepší ženský mužský herecký výkon.

O najlepšom dokumentárnom filme budú rozhodovať Selina Crammond,  Stavroula Geronimaki a Hermes Paralluelo. Selina Crammond je spoluorganizátorkou Festivalu dokumentárneho filmu DOXA, Medzinárodného filmového festivalu vo Vancouveri  a ďalších podujatí podporujúcich kultúrno-spoločenský život. Stavroula Geronimaki pracuje od roku 2003 pre Grécke filmové centrum, ktoré ako zástupkyňa pre predaj a propagáciu zastupuje v European Film Production. Od roku 2013 je zodpovedná za propagáciu gréckych filmov, koordinuje kultúrne podujatia a prezentuje grécku filmovú tvorbu v zahraničí. Tretí člen poroty je španielsky režisér Hermes Paralluelo, ktorý za svoj prvý dlhometrážny film Yatasto (2011) získal ocenenia na filmových festivaloch FidMarseille, Viennale, Ficunam a uviedol ho aj MFF Bratislava. Jeho druhý dlhometrážny dokument Nie je všetko vigília (No todo es vigilia, Not All Is Vigil, 2014) mal premiéru na festivale v San Sebastiáne a Paralluelo zaň získal viacero ocenení na filmových festivaloch v Palm Springs, Mar del Plata, Uruguaji, Cosquíne, ale aj u nás. Minulý rok si z MFF Bratislava odniesol Cenu pre najlepší dokumentárny film a tento rok sa vracia ako člen medzinárodnej poroty.

Najlepší krátky film vyberie trojica Doris Bauer, Eva Križková a Harriet Warman. Doris Bauer osem rokov viedla nezávislú viedenskú požičovňu DVD Filmgalerie 8½. Od roku 2008 do roku 2014 bola riaditeľkou viedenského festivalu krátkych filmov espressofilm. V súčasnosti pracuje ako filmová kurátorka, hovorkyňa filmového festivalu Austrian Film Festival Forum a na festivale Vienna Independent Shorts je hlavnou kurátorkou medzinárodnej súťaže hraných a dokumentárnych filmov. Filmovú teoretičku a publicistku Evu Križkovú domáce publikum pozná hlavne ako šéfredaktorku filmového dvojmesačníka Kinečko. Vyštudovala filmovú vedu na FTF VŠMU, aktuálne je doktorandkou na Ústave divadelnej a filmovej vedy SAV, pričom objekt jej záujmu predstavuje distribúcia súčasných umeleckých filmov na území Slovenskej republiky. Distribučnou oblasťou sa zaoberá aj v praxi, je spoluzakladateľka, PR a projektová manažérka distribučnej spoločnosti Filmtopia. Štúdium filmovej vedy má za sebou aj anglická reportérka Harriet Warman. Písala pre Sight & Sound, Little White Lies, CineVue či Physical Impossibility, aktuálne publikuje a rediguje pre filmový portál Cinematic Investigations. Pracovala aj ako koordinátorka festivalov AV Festival, Berwick Film & Media Arts Festival a MFF Edinburgh. Od roku 2012 na poslednom menovanom festivale posudzuje a vyberá krátke a hrané filmy;  v tomto roku bola aj programovou poradkyňou dokumentárnej sekcie.

 

O cenách poroty FIPRESCI rozhodnú novinári Michael Pattison, Luca Pellegrini a Róbert Pospiš. Michael Pattison je anglický filmový kritik, ktorý publikoval v magazínoch Sight & Sound, Indiewire, VICE, Ekran, KINO!, SIRP, MUBI a i. Popri písaní sa aktívne zúčastňuje na filmových festivaloch, kde vedie tvorivé kurzy pre začínajúcich kritikov (napr. MFF Varšava, Dokufest Prizren, ZubrOFFka v Białystoku a i.). Porotcovské zručnosti si už odskúšal na festivaloch v Cartagena de Indias, Ľubľane, Varšave, Drame, Solúne, Lisabone, Santiagu de Compostela, Lecce, Lime a v Bradforde. Taliansky publicista a kritik Luca Pellegrini  písal pre Il Corriere del Giorno a L’Osservatore Romano a pracoval pre RAI – Radio 3. V rokoch 2013 až 2015 bol členom výberovej komisie Medzinárodného týždňa kritikov na MFF v Benátkach. Aktuálne prispieva do denníka Avvenire, magazínu Rivista Del Cinematografo, na portál Cinematografo.it a pracuje ako spravodajca pre Vatikánsky rozhlas. Popri tom je aktívnym členom Národného zväzu talianskych filmových kritikov. Róbert Pospiš je redaktorom denníka Pravda, mesačníka In.Ba a externým redaktorom Rádia Devín. V minulosti sme sa s jeho článkami stretávali na stranách Hospodárskych novín.

Na MFF Bratislava bude snímky v Súťaži hraných filmov posudzovať tiež Študentská porota, ktorá udelí svoju cenu. V študentskej porote zasadnú Gabriela Gažová, Verona Dubišová a Denis Kozerawski. Gabriela Gažová študuje súbežne na Katedre fotografie a nových médií na bratislavskej VŠVU,  tiež je študentkou filmovej réžie na FTF VŠMU a na Sint-Lucas School of Arts v Bruseli. Tak ako prepája svoje štúdiá, kombinuje aj rôzne médiá, pracuje s multižánrovými presahmi. Pôsobí aj ako šéfredaktorka nezávislého časopisu o umení Tvor. Verona Dubišová je študentkou filmovej vedy na VŠMU v Bratislave. Okrem toho študovala aj redakčnú a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V súčasnosti vo Filmovom kabinete pre deti prednáša o animovaných filmoch. Svoje skúsenosti využíva aj pri spoluorganizovaní projektu nového školského kina, či na príprave vedeckej konferencie na pôde školy. Denis Kozerawski študuje na Katedre intermédií a multimédií VŠVU. V roku 2012 spoluzakladal skupinu Apart, ktorá pomáha ľuďom a skupinám rozvíjajúcich a obohacujúcich spoločenský a kultúrny život začleňovať sa do kontextu celosvetového diania v oblasti výtvarného umenia. V jeho tvorbe dominuje fotografia a video. Zatiaľ posledným projektom bola skupinová výstava v košickej Kunsthalle pod názvom Všade dobre, doma najlepšie.

 

Najlepší film z celého programu 17. ročníka MFF Bratislava si budú vyberať aj diváci a hlasovaním tak rozhodnú o Cene divákov.

Aktuálne informácie o programe Medzinárodného filmového festivalu Bratislava budú postupne zverejňované na internetovej stránke bratislavaiff.sk a na www.facebook.com/bratislavaiff.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.