Päť porôt, pätnásť porotcov

17. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava bude aj tento rok hostiť domácich i zahraničných filmových odborníkov a tvorcov, ktorí zasadnú na porotcovské stoličky a rozhodnú o víťazoch. V súťažných sekciách hraného, dokumentárneho a  krátkeho filmu sa predstavia snímky začínajúcich tvorcov, ktoré zaujali programový tím vďaka špecifickému pohľadu na svet, nevšednosti, zrelosti a razantnosti. Mladí členovia filmárskej generácie reflektujú aktuálne dianie vo svete, poukazujú na súčasnú spoločenskú klímu, prinášajú vlastné vyjadrovacie prostriedky a špecifiká, čím robia film neopozeraným a lákavým.

Snímky v  Súťaži hraných filmov bude hodnotiť medzinárodná porota, v  ktorej zasadne jedna z najtalentovanejších slovenských herečiek nastupujúcej hereckej generácie Judit Bárdos, anglický filmový publicista Christopher Goodwin a chorvátsky filmár Zrinko Ogresta.  Mladá herečka sa do povedomia zapísala hneď svojím filmovým debutom, keď za úlohu dospievajúcej Evy vo filme Dom (2011) získala Národnú filmovú cenu Slnko v sieti, Igrica a Modrého anjela. Hlavná postava atlétky Anny v dráme Fair Play (2014) jej priniesla nomináciu na Českého leva v kategórii Najlepšia herečka. V rovnakom roku využila aj svoje klavírne zručnosti z predošlých štúdií a vo filme V tichu (2014) stvárnila židovskú klaviristku Edith Kraus. Popri herečke zasadne v porote aj známy anglický novinár. Meno Christopher Goodwin sa spája s významnými filmovými periodikami ako Screen International, The Hollywood Reporter, The Sunday Times, The Times, Moving Pictures International, GQ, Esquire a mnohými ďalšími. „Porotcovanie“ si vyskúšal už na Filmovom festivale v Záhrebe (2012), na festivaloch v Pule a v gruzínskom Batumi (2015). Hodnotiacu trojicu uzatvára chorvátsky režisér, scenárista a profesor filmovej réžie na Akadémii dramatických umení v Záhrebe Zrinko Ogresta. S jeho filmami sme sa mohli stretnúť na prestížnych festivaloch v Benátkach, Londýne, či Karlových Varoch. K úspechom patrí nominácia na Európsku filmovú cenu v kategórii Najlepší mladý režisér za film Črepiny (Krhotine,  Chronicle of a Vanishing, 1991), Prix Italia za film Očistení (Isprani,  Washed Out, 1995) a Zvláštna cena poroty na MFF Karlovy Vary za film Tu (Here, 2003). Tvorba Zrinka Ogrestu púta pozornosť špecifickým vizuálnym štýlom, dobre vystavanými scénami a inovatívnym rozprávaním príbehov, pričom v nich rieši pretvárku a komplexy spoločnosti.

V rukách spomínanej trojice bude rozhodnutie o Cene za najlepší film, o Cene pre najlepšieho režiséra a o Cenách za najlepší ženský mužský herecký výkon.

O najlepšom dokumentárnom filme budú rozhodovať Selina Crammond,  Stavroula Geronimaki a Hermes Paralluelo. Selina Crammond je spoluorganizátorkou Festivalu dokumentárneho filmu DOXA, Medzinárodného filmového festivalu vo Vancouveri  a ďalších podujatí podporujúcich kultúrno-spoločenský život. Stavroula Geronimaki pracuje od roku 2003 pre Grécke filmové centrum, ktoré ako zástupkyňa pre predaj a propagáciu zastupuje v European Film Production. Od roku 2013 je zodpovedná za propagáciu gréckych filmov, koordinuje kultúrne podujatia a prezentuje grécku filmovú tvorbu v zahraničí. Tretí člen poroty je španielsky režisér Hermes Paralluelo, ktorý za svoj prvý dlhometrážny film Yatasto (2011) získal ocenenia na filmových festivaloch FidMarseille, Viennale, Ficunam a uviedol ho aj MFF Bratislava. Jeho druhý dlhometrážny dokument Nie je všetko vigília (No todo es vigilia, Not All Is Vigil, 2014) mal premiéru na festivale v San Sebastiáne a Paralluelo zaň získal viacero ocenení na filmových festivaloch v Palm Springs, Mar del Plata, Uruguaji, Cosquíne, ale aj u nás. Minulý rok si z MFF Bratislava odniesol Cenu pre najlepší dokumentárny film a tento rok sa vracia ako člen medzinárodnej poroty.

Najlepší krátky film vyberie trojica Doris Bauer, Eva Križková a Harriet Warman. Doris Bauer osem rokov viedla nezávislú viedenskú požičovňu DVD Filmgalerie 8½. Od roku 2008 do roku 2014 bola riaditeľkou viedenského festivalu krátkych filmov espressofilm. V súčasnosti pracuje ako filmová kurátorka, hovorkyňa filmového festivalu Austrian Film Festival Forum a na festivale Vienna Independent Shorts je hlavnou kurátorkou medzinárodnej súťaže hraných a dokumentárnych filmov. Filmovú teoretičku a publicistku Evu Križkovú domáce publikum pozná hlavne ako šéfredaktorku filmového dvojmesačníka Kinečko. Vyštudovala filmovú vedu na FTF VŠMU, aktuálne je doktorandkou na Ústave divadelnej a filmovej vedy SAV, pričom objekt jej záujmu predstavuje distribúcia súčasných umeleckých filmov na území Slovenskej republiky. Distribučnou oblasťou sa zaoberá aj v praxi, je spoluzakladateľka, PR a projektová manažérka distribučnej spoločnosti Filmtopia. Štúdium filmovej vedy má za sebou aj anglická reportérka Harriet Warman. Písala pre Sight & Sound, Little White Lies, CineVue či Physical Impossibility, aktuálne publikuje a rediguje pre filmový portál Cinematic Investigations. Pracovala aj ako koordinátorka festivalov AV Festival, Berwick Film & Media Arts Festival a MFF Edinburgh. Od roku 2012 na poslednom menovanom festivale posudzuje a vyberá krátke a hrané filmy;  v tomto roku bola aj programovou poradkyňou dokumentárnej sekcie.

 

O cenách poroty FIPRESCI rozhodnú novinári Michael Pattison, Luca Pellegrini a Róbert Pospiš. Michael Pattison je anglický filmový kritik, ktorý publikoval v magazínoch Sight & Sound, Indiewire, VICE, Ekran, KINO!, SIRP, MUBI a i. Popri písaní sa aktívne zúčastňuje na filmových festivaloch, kde vedie tvorivé kurzy pre začínajúcich kritikov (napr. MFF Varšava, Dokufest Prizren, ZubrOFFka v Białystoku a i.). Porotcovské zručnosti si už odskúšal na festivaloch v Cartagena de Indias, Ľubľane, Varšave, Drame, Solúne, Lisabone, Santiagu de Compostela, Lecce, Lime a v Bradforde. Taliansky publicista a kritik Luca Pellegrini  písal pre Il Corriere del Giorno a L’Osservatore Romano a pracoval pre RAI – Radio 3. V rokoch 2013 až 2015 bol členom výberovej komisie Medzinárodného týždňa kritikov na MFF v Benátkach. Aktuálne prispieva do denníka Avvenire, magazínu Rivista Del Cinematografo, na portál Cinematografo.it a pracuje ako spravodajca pre Vatikánsky rozhlas. Popri tom je aktívnym členom Národného zväzu talianskych filmových kritikov. Róbert Pospiš je redaktorom denníka Pravda, mesačníka In.Ba a externým redaktorom Rádia Devín. V minulosti sme sa s jeho článkami stretávali na stranách Hospodárskych novín.

Na MFF Bratislava bude snímky v Súťaži hraných filmov posudzovať tiež Študentská porota, ktorá udelí svoju cenu. V študentskej porote zasadnú Gabriela Gažová, Verona Dubišová a Denis Kozerawski. Gabriela Gažová študuje súbežne na Katedre fotografie a nových médií na bratislavskej VŠVU,  tiež je študentkou filmovej réžie na FTF VŠMU a na Sint-Lucas School of Arts v Bruseli. Tak ako prepája svoje štúdiá, kombinuje aj rôzne médiá, pracuje s multižánrovými presahmi. Pôsobí aj ako šéfredaktorka nezávislého časopisu o umení Tvor. Verona Dubišová je študentkou filmovej vedy na VŠMU v Bratislave. Okrem toho študovala aj redakčnú a vydavateľskú prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V súčasnosti vo Filmovom kabinete pre deti prednáša o animovaných filmoch. Svoje skúsenosti využíva aj pri spoluorganizovaní projektu nového školského kina, či na príprave vedeckej konferencie na pôde školy. Denis Kozerawski študuje na Katedre intermédií a multimédií VŠVU. V roku 2012 spoluzakladal skupinu Apart, ktorá pomáha ľuďom a skupinám rozvíjajúcich a obohacujúcich spoločenský a kultúrny život začleňovať sa do kontextu celosvetového diania v oblasti výtvarného umenia. V jeho tvorbe dominuje fotografia a video. Zatiaľ posledným projektom bola skupinová výstava v košickej Kunsthalle pod názvom Všade dobre, doma najlepšie.

 

Najlepší film z celého programu 17. ročníka MFF Bratislava si budú vyberať aj diváci a hlasovaním tak rozhodnú o Cene divákov.

Aktuálne informácie o programe Medzinárodného filmového festivalu Bratislava budú postupne zverejňované na internetovej stránke bratislavaiff.sk a na www.facebook.com/bratislavaiff.

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.