Ako videokazety pohli spoločnosťou

Bratislavský festival sa tento rok, okrem iného, rozhodol vzdať poctu videokazetám. Na prvý pohľad môže ísť o obskúrnu, okrajovú záležitosť v dejinách kinematografie, no VHS boom je fenomén, ktorý zmenil filmový priemysel (videli ste Boogie Nights?) i spoločnosť – ako sa nám to snaží ukázať film Chuck Norris vs komunizmus.

 

Medzi akýchsi pionierov VHS filmového priemyslu patria bratranci Menahem Golan a Yoram Globus. Tí v roku 1979 kúpili malé štúdio Cannon Films a vybudovali z neho značku, z ktorej sa stalo synonymum pre béčkové akčné filmy. Svoj biznis model založili na silnom diváckom apetíte po takýchto filmoch (čo súvisí práve s nástupom VHS), nekonečných pokračovaniach, veľkolepej reklame, či chytrom predpredaji práv.

 

Ich štúdio sa spája s menami ako Chuck Norris, Jean-Claude Van Damme, alebo Sylvester Stallone, no produkovali taktiež filmy Jeana Luca Godarda (Kráľ Lear), Andreja Končalovskeho (Expres do peklaRunaway Train), alebo Franca Zeffirelliho (Otello). Robili napodobeniny úspešných filmov a zviezli sa na vlne popularity: King Solomon’s Mines nadväzuje a tak trochu paroduje Indianu Jonesa; Missing In Action je „inšpirovaný“ námetom Ramba II. Nakrúcali pokračovania viac či menej úspešných sérií, filmy ako Superman 4, Texaský masaker motorovou pílou 2, no taktiež Powaqqatsi Godfreyho Reggia.

 

Dejiny Cannon Films sú plné bizarných príbehov, o ktorých sa dozviete v dokumente Elektrické boogaloo. Cieľom sekcie Nostalgia: Príbehy z videokaziet však nie je robiť si srandu, ale navnadiť divákov, aby sa na fenomén VHS vedeli pozrieť aj triezvo a odhaľovali, ako videokazety pohli spoločnosťou.

 

Tomáš Hudák

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.