Tipy na piatok

Ak sa neviete rozhodnúť medzi množstvom lákavých filmov alebo zvažujete, či sa vám v povestný piatok trinásteho vôbec oplatí vytiahnuť päty z domu, čítajte ďalej. Prinášame niekoľko tipov, ktorými vám snáď uľahčíme rozhodovanie.

 

O 13:30 premietnu v Kine Mladosť v rámci sekcie Téma: Rodina film iránskej režisérky Idy Panahandeh Nahid. Cez príbeh matky, ktorá sa stará o 10-ročného syna aj napriek zvyku, že po rozvode opatera spoločného potomka automaticky prináleží otcovi, nám režisérka predostiera problematikou rozvedených žien, ich práva na opateru detí. Sľub, že sa viac nevydá, ktorý dala Nahid exmanželovi, aby si syna mohla nechať ona, však skomplikuje muž, ktorý ju miluje a chce si ju vziať za ženu.

 

NAHID

 

O 18:15 si v Kine Mladosť môžete pozrieť prvý hraný film kolumbijského režiséra Césara Augusta Aceveda Pôda a tieň. Po skoro dvoch dekádach sa starý farmár Alfonso vracia na svoj statok, kde nachádza starý dom a rodinu, ktorú opustil. Nič už nie je ako predtým. Syn mu ochorel a starostlivosť o statok ostala v rukách žien. Jeho dom obkolesujú nehostinné plantáže cukrovej trstiny a kúdle popola. Pochmúrny námet dopĺňa podmanivá kamera a obrazy, ktoré hovoria viac, než protagonisti.

 

land_and_shade

 

Ak vás viac láka animovaná tvorba, odporúčame zájsť na pútavý film slávnej dvojice tvorcov – Duka Johnsona a Charlieho Kaufmana – Anomalisa. Spojili sily a priniesli tragikomédiu Anomalisa. Aj napriek tomu, že využívajú bábkovú animáciu, diváci sa a hlavnými protagonistami vedia úplne stotožniť, smiať, premýšľať… Príbeh nespokojného motivačného spíkra Michaela Stonea, frustrovaného skľučujúcim pocitom monotónnosti a všednosti, sa láme v okamihu, keď stretáva Lisu. A stereotyp mizne. Kino Nostalgia, 20:30.

 

anomalisa

 

Od 22:15 odporúčame spoznať aj našu príjemnú festivalovú kaviareň Gorila.sk Urban Space, kde sa so svojím vystúpením Filmový striptíz: One-man-show predvedie Peter Gärtner. Svojimi hejterskými postrehmi vás upozorní na najrôznejšie nedostatky a zúfalstvá strieborného plátna. Toľko intelektu, bystrosti, postrehu a zloby v jednom, to treba zažiť.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.