Profil: Denis Côté

Tvorba 43-ročného kanadského režiséra, bývalého filmového kritika s vytetovanými zábermi z Ejzenštejnových Desiatich dní, ktoré otriasli svetom na chrbte, vykazuje osobitý autorský štýl i snahu experimentovať s filmovou formou. Pre jeho tvorbu je charakteristické prelínanie fikčných a dokumentárnych postupov, čo reflektuje aj výber Bratislavského festivalu, pozostávajúci z dvoch hraných a dvoch dokumentárnych filmov. V nich sa často stretáva absurdita, mysteriózno či lyrizmus s verizmom.

 

 

Côtého filmy sú strohé, pričom mnohé v nich ostáva nevyslovené. Sú štúdiami postáv, ktoré často ukrývajú nejaké tajomstvo a pri ktorých nemožno s istotou povedať, či ich vylúčila spoločnosť alebo sa z nej vylučujú samy. Sú to filmy o osamelosti a o (ne)možnosti spoznať človeka.

 

 

Najstarším filmom vo výbere je Všetko, čo ona chce (Elle veut le chaos, 2008), psychologická štúdia zraniteľnej mladej ženy žijúcej na mieste, kde sa zastavil čas. Coraline žije len s trápiacim sa otcom, vyhľadáva samotu a rozpráva len zriedkavo. Kvôli finančným problémom a absencii možností je samotným otcom nútená k prostitúcii, prostredníctvom ktorej sa dostáva do medzi gangstrov. V pozadí cítiť nevypovedanú minulosť a v centre stojí hrdinka a jej snaha oslobodiť sa od tohto všetkého. Minimalistický príbeh z bezútešného sveta je rozprávaný čiernobielymi
obrazmi so zaujímavými kompozíciami a veľkou hĺbkou.

 

 

O dva roky neskôr svoj festivalový úspech zopakoval s filmom Curling (Curling, 2010), ktorý pokračuje v línii započatej v jeho predchádzajúcom diele. Côté opätovne sleduje zložitý vzťah medzi otcom a dcérou a rovnako tu využíva dlhšie statické zábery a voľné tempo. Popritom však Côté do príbehu funkčne zapája rôzne bizarné prvky. V neďalekom lese, kam sa dcéra chodí hrávať, napríklad pribúda hromada zamrznutých ľudských tiel. Príbeh sleduje malý, do seba uzavretý svet Jean-Francoisa a jeho snahu izolovať svoju dcéru od okolitej spoločnosti. Tieto vzťahy a postupy dopĺňa ľadová kanadská príroda i ústredný curling.

 

 

Côtého dokumentárnu tvorbu zastupuje snímka Beštiár (Bestiaire, 2012), v ktorej sa prelínajú portréty zvierat a ľudí, čím film poukazuje na ich zložitý, mnohovýznamový vzťah. Côté sa zameriava na podobnosti i rozdiely, ukazuje náš skreslený náhľad na zvieratá ako na objekty a narúša naše predstavy o ich výzore prostredníctvom snímania rôznych nedokonalostí a asymetrií. Predovšetkým sa mu však podarilo vytvoriť dielo s nezameniteľnou poéziou, ktoré jednoznačne obchádza zaužívané škatuľky.

 

 

Vo svojom najnovšom dokumentárnom filme s názvom Tvoja koža, taká jemná Côté nazrel do sveta
kulturistiky. Snímka v sebe opäť obsahuje prvky absurdity aj poézie a odhaľuje odvekú ľudskú túžbu po dokonalosti. Kamera so zaujatím skúma dokonale vypracované telá body-builderov pri ich náročnej tréningovej rutine, no neostáva iba pri nich. Postavy Côtého filmu nie sú len horami svalov, ale predovšetkým citlivými, ba dokonca zraniteľnými ľudskými bytosťami.

 

Denis Côté navštívi aj bratislavský filmový festival a okrem úvodov k svojim filmom bude viesť aj samostatný masterclass. Bratislavskí diváci tak budú mať jedinečnú možnosť osobne sa stretnúť s ďalšou významnou osobnosťou svetového filmu.

 

Marcel Šedo

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.