Recenzia: Kate hrá Christine

Filmová metamorfóza

 

Christine Chubbuck bola televíznou hlásateľkou, ktorá spáchala samovraždu v priamom vysielaní. Písal sa 15. júl 1974. Svedkami boli tisícky divákov, no do dnes nie je isté, či existuje nejaká kópia záznamu. Americký dokumentarista Robert Greene sa pokúsil o rekonštrukciu a nazval ju Kate hrá Christine. Herečka Kate Lyn Sheil prijíma úlohu zrekonštruovať samovraždu 29-ročnej Christine Chubbuck. Tomu však predchádza pátranie, kto Christine vlastne bola a čo ju viedlo k takému radikálneho činu.

 

 

Dokument zachytáva prácu herečky od prvopočiatku. Začína castingovým videom na rolu, Kate má dlhé vlasy, pôsobí spontánne a skôr veselo. Niečo málo sa dozvedáme aj o jej myšlienkovom svete. Rozpráva prvé dojmy z filmového projektu a čo to pre ňu znamená. Ďalej pozorujeme, ako sa Kate zoznamuje s postavou, ktorú ide stvárniť – číta útržky z denníka 15 ročnej Christine, dozvedá sa, čo si o samovražde myslela jej matka, oboznamuje sa s detailným popisom ako sa to 15. júla udialo.

 

Zhostiť sa takej úlohy znamená pre herečku premenu nielen fyzickú, ale aj mentálnu. Mohli by sme povedať, že táto príprava na finálnu scénu je vlastne štandardnou prípravou na akýkoľvek (hraný) film. Aby sme sa viac priblížili, povedzme, že biografický. V štandardnej filmovej produkcii hraného ale častokrát aj dokumentárneho filmu sú záležitosti ako archívne zábery, novinové výstrižky či kostým dopredu zabezpečené a divákovi nepriznané. V tomto filme sa investigovanie a objavovanie stáva pracovnou metódou.

 

Vizuálna aj charakterová metamorfóza Kate sa uskutočňuje postupne ako si „študuje“ svoju úlohu. Navštívi novinárkiných spolupracovníkov z televízie, načítava si materiály o depresii a samovražde a pri tom nosí parochňu a hnedé kontaktné šošovky. Dokonca si kúpi zbraň na tom istom mieste, ako pred vyše 40 rokmi niekdajšia hlásateľka. Kate, ktorú vidíme v prestrojení už nie je Kate z castingového videa. Jej správanie je zdržanlivejšie, premýšľavejšie, v istých scénach dokonca reaguje podráždene, čo je prívlastok, ktorým opísal Christine jej bývalý kolega.

 

Film ako celok môžeme nazvať štúdiou rekonštrukcie postavy. Postavy, ktorá bola kedysi civilnou osobou, s problémami, radosťami, vzťahmi a mnohým iným. Aj napriek sledovaniu vodítiek, ktoré na svete zanechala aj po štyroch desaťročiach po svojej smrti, ostáva Christine Chubbuck otáznikom. O to väčším, že je stvárnená inou ženou, ktorá do jej rekonštruovanej podobizne vkladá niečo zo seba. Na koho sa vlastne pozeráme, keď Kate nosí parochňu a kontaktné šošovky? Je to Christine, ktorá vybuchne v inscenovanom rozhovore s matkou alebo Kate? Je to vôbec jedna z nich?

 

Hoci sa zábery vo filme javia ako observačné, mnohé z nich sú výsledkom zinscenovania. Greene kombinuje zábery Kate pátrajúcej po tom, kto je Christine a Kate hrajúcu Christine. Scény sú následne zrekonštruované dvoma spôsobmi. V oboch je Kate prezlečená za Christine, v jednom ide o priamu konfrontáciu – či už s predajcom zbraní, teda tzv. sociálnym hercom alebo hranú scénku, kde sa s inou žurnalistkou, teda herečkou, škriepi o muža. Druhý typ prezentujú zábery v rôznych (nedôležitých) prostrediach, ktoré dostávajú význam až s hovoreným slovom. Autorkou povedaného je zväčša Kate – no opäť komentár osciluje medzi Kate objavujúcu Christine a Kate hrajúcu Christine.

 

V poslednej dobe sa čoraz viac hovorí o stieraní hraníc medzi hraným a dokumentárnym filmom. Snímka Roberta Greena je pozoruhodným príkladom do diskusie. Na jednej strane odkrýva niečo, čo je veľmi bežné v hereckej profesii, no zasadzuje to do diskurzu dokumentárneho filmu, v ktorom pátra, znovu oživuje a vytvára predstavu o zabudnutej žurnalistke. Filmová metamorfóza sa vydarila znamenite.

 

Pavla Rachelová

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.