Drobci chcú deťom ukázať slobodu, radosť a uvoľnenie

Rozhovor s Vandou Raýmanovou

 

Vanda Raýmanová je slovenská animátorka a režisérka, ktorá sa venuje predovšetkým filmovej tvorbe pre deti a spolu s Katarínou Kerekesovou je jednou z priekopníčok súčasnej večerníčkovej tvorby na Slovensku. IFF Bratislava dnes doobeda uviedol v predpremiére jej nový televízny seriál Drobci (The Tots, 2016).

 

DROBCI_01_PREDSTAVENIE_00173-990x557

 

EK: Diváci MFF Bratislava sú úplne prví, ktorí uvidia tvoj nový večerníčkový seriál. O čom je a ako dlho si na ňom pracovala?

 

VR: Je to séria zábavných  animovaných krátkych filmov pre najmenšie deti  o dvoch bratoch, ktorí  vďaka svojim nápadom zažívajú  rôzne životné situácie a vďaka tomu spoznávajú hlavne seba samých.  Séria vychádza z postáv a poetiky krátkeho filmu Kto je tam ?, ktorý zaujal deti naprieč kultúrami a považovala som to za dobré tvorivé východisko pre sériu venovanú téme detskej hry. Drobcov tvorí sedem zábavných príbehov , v ktorých je kopec srandy, veľa hračiek  a temperamentná hudba. Seriál vznikol  vďaka  koprodukcii s RTVS a finančnej podpore Audiovizuálneho fondu. Samotná výroba nám trvala dva a pol roka, tomu však predchádzala  takmer dvojročná fáza vývoja.

 

EK: Tvoj predchádzajúci detský film sa volal Kto je tam? a bol o tom, ako je možné hravou spoluprácou prekonať strach. Čo poradia Drobci svojim detským divákom?

 

VR: Som rada , že si sa opýtala čo poradia  a nie  aké výchovné posolstvo prinesú . Drobci  chcú deťom ukázať  slobodu, radosť a uvoľnenie , ktoré im môže priniesť  hra. Takže im poradia, aby sa veľa hrali, aby sa naučili snívať a fantazírovať, lebo  to robí znesiteľnejším život , ktorý žijeme. Tiež by som bola rada, keby im tieto  príbehy pomohli pochopiť, že v rovnakej situácii sa dvaja ľudia nesprávajú rovnako , čo ich môže učiť  empatii a tolerancii . Mojím primárnym cieľom je ale ich zábava, lebo pozitívne podnety všetci veľmi potrebujeme.

 

EK: Ako vymýšľaš svoje detské filmy? Ako si vyberáš tému a ako formu?

 

VR: Na toto ja neviem  celkom jasne odpovedať. Žijem svoj život , pozorujem okolie a snažím s a venovať témam , ktoré ma zaujímajú.  Tak nejak som sa našla v detskej tvorbe svoj zmysel. Výroba animovaného  filmu je časovo mimoriadne náročná a tvorba pre deti má nielen nesmierny psychologický význam, ale aj  lepšie distribučné využitie. Zároveň mi umožňuje miešať racionálne s iracionálnym a tvoriť slobodne , v duchu detského  myslenia , ktoré nie je poznačené ani konvenciou ani  morálkou a  to sa mi na tom páči.   No a kým realizujem jeden projekt , v hlave mi zatiaľ narastie ďalší a tak sa postupne posúvam  od témy k téme, iba technika ostáva rovnaká. Mám  totiž veľmi rada 2D animáciu  a tak ju  rozvííjam rôznymi spôsobmi.  Tvorba pre deti ma napĺňa a pevne verím , že Drobci  zaujmú a pobavia aj detských divákov.

 

Eva Križková

 

 

Medzinárodný filmový festival Bratislava posledné tri roky vo svojej vizuálnej koncepcii vychádza z prepojenia hlavnej témy aktuálneho ročníka a festivalového programu. Ako komunikačnú tému si každý rok volí jednu z programových sekcií festivalu. Tento rok je ňou sekcia Lexikón: Filmové herectvo.

 

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky.