Drobci chcú deťom ukázať slobodu, radosť a uvoľnenie

Rozhovor s Vandou Raýmanovou

 

Vanda Raýmanová je slovenská animátorka a režisérka, ktorá sa venuje predovšetkým filmovej tvorbe pre deti a spolu s Katarínou Kerekesovou je jednou z priekopníčok súčasnej večerníčkovej tvorby na Slovensku. IFF Bratislava dnes doobeda uviedol v predpremiére jej nový televízny seriál Drobci (The Tots, 2016).

 

DROBCI_01_PREDSTAVENIE_00173-990x557

 

EK: Diváci MFF Bratislava sú úplne prví, ktorí uvidia tvoj nový večerníčkový seriál. O čom je a ako dlho si na ňom pracovala?

 

VR: Je to séria zábavných  animovaných krátkych filmov pre najmenšie deti  o dvoch bratoch, ktorí  vďaka svojim nápadom zažívajú  rôzne životné situácie a vďaka tomu spoznávajú hlavne seba samých.  Séria vychádza z postáv a poetiky krátkeho filmu Kto je tam ?, ktorý zaujal deti naprieč kultúrami a považovala som to za dobré tvorivé východisko pre sériu venovanú téme detskej hry. Drobcov tvorí sedem zábavných príbehov , v ktorých je kopec srandy, veľa hračiek  a temperamentná hudba. Seriál vznikol  vďaka  koprodukcii s RTVS a finančnej podpore Audiovizuálneho fondu. Samotná výroba nám trvala dva a pol roka, tomu však predchádzala  takmer dvojročná fáza vývoja.

 

EK: Tvoj predchádzajúci detský film sa volal Kto je tam? a bol o tom, ako je možné hravou spoluprácou prekonať strach. Čo poradia Drobci svojim detským divákom?

 

VR: Som rada , že si sa opýtala čo poradia  a nie  aké výchovné posolstvo prinesú . Drobci  chcú deťom ukázať  slobodu, radosť a uvoľnenie , ktoré im môže priniesť  hra. Takže im poradia, aby sa veľa hrali, aby sa naučili snívať a fantazírovať, lebo  to robí znesiteľnejším život , ktorý žijeme. Tiež by som bola rada, keby im tieto  príbehy pomohli pochopiť, že v rovnakej situácii sa dvaja ľudia nesprávajú rovnako , čo ich môže učiť  empatii a tolerancii . Mojím primárnym cieľom je ale ich zábava, lebo pozitívne podnety všetci veľmi potrebujeme.

 

EK: Ako vymýšľaš svoje detské filmy? Ako si vyberáš tému a ako formu?

 

VR: Na toto ja neviem  celkom jasne odpovedať. Žijem svoj život , pozorujem okolie a snažím s a venovať témam , ktoré ma zaujímajú.  Tak nejak som sa našla v detskej tvorbe svoj zmysel. Výroba animovaného  filmu je časovo mimoriadne náročná a tvorba pre deti má nielen nesmierny psychologický význam, ale aj  lepšie distribučné využitie. Zároveň mi umožňuje miešať racionálne s iracionálnym a tvoriť slobodne , v duchu detského  myslenia , ktoré nie je poznačené ani konvenciou ani  morálkou a  to sa mi na tom páči.   No a kým realizujem jeden projekt , v hlave mi zatiaľ narastie ďalší a tak sa postupne posúvam  od témy k téme, iba technika ostáva rovnaká. Mám  totiž veľmi rada 2D animáciu  a tak ju  rozvííjam rôznymi spôsobmi.  Tvorba pre deti ma napĺňa a pevne verím , že Drobci  zaujmú a pobavia aj detských divákov.

 

Eva Križková

 

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.