Predstavujeme: Mučeník

Recenzia

(Uchenik, r.Kirill Serebrennikov, Rusko, 2016)

17:00, Nostalgia

 

 

“Samária nesie vinu za vzburu proti svojmu Bohu, padne pod mečom: ich deti budú rozsekané na kusy a tehotné ženy budú rozpárané.” Do tohto a mnohých iných biblických citátov sa bezhlavo ponára mladý stredoškolák Venya (Petr Skvortsov), ústredná postava odvážnej snímky ruského divadelného a filmového režiséra Kirilla Serebrennikova. 

 

the_student_cannes_interview_serebrennikov4

 

Štúdia aktuálneho problému náboženského fanatizmu a extrémizmu vznikla z jeho vlastnej divadelnej inscenácie rovnomennej hry súčasného nemeckého autora Mariusa V. Mayenburga. Okrem množstva pozoruhodných divadelných predstavení má Serebrennikov na konte aj niekoľko nemenej úspešných filmových titulov. Jeho postavy často podliehajú vášňam a východiská hľadajú v pochybných ideológiách, aby sa vzopreli okolitej povrchnej spoločnosti. Presne taký je aj Venya – študent opovrhujúci či už svojou utrápenou matkou, pedagógmi s rôznorodými výchovnými prístupmi alebo pubertálnymi spolužiakmi. Všetkým ustavične, nahlas a radikálne číta verše Svätého písma, so súradnicami ktorých Serebrennikov pravidelne diváka oboznamuje prostredníctvom titulkov.

 

            Venya však nie je obyčajný veriaci s primeranou dávkou entuziazmu. Venya je tvrdohlavý náboženský fanatik s jediným cieľom – žiť v absolútnom súlade s Kristovými slovami a skutkami, pričom Bibliu vníma ako posvätný zborník morálnych existenciálnych právd. Venya je mučeník. Kvôli presvedčeniu odmieta svoju účasť na hodinách plávania, nakoľko dievčenské bikini považuje za nevhodný plavecký úbor. Provokácie a vzbury sú na dennom poriadku. Venyovým terčom sa stávajú hodiny biológie, na ktorých raz odmieta navliekať kondómy na mrkvu, inokedy sa na protest proti Darwinovej teórii evolúcie prezlieka do kostýmu gorily. Pri zásadných otázkach tak vo filme panuje aj patričný komický podtón. Morálny zápas Venyu s liberálnou učiteľkou židovského pôvodu Elenou (Victoria Isakov) sa zakrátko stáva hlavnou dejovou líniou.

 

            Silnú a podnetnú tematiku neraz podporuje vizuálna stránka filmu. Dlhé, avšak nie monotónne zábery plné nápaditých svetelných kontrastov či symbolických farebných vyjadrení  (Venya ako “čierna ovca” nosí medzi spolužiakmi v bielom ako jediný čierny odev) nesporne prinášajú divákovi estetický zážitok, ktorý ho povznáša k zamysleniu sa nad zvrátenosťou náboženského fundamentalizmu. Na úrovni záberov tu funguje aj zaujímavá práca s časom a celkovú temnú atmosféru zľahka umocňuje pieseň “God is God” slovinskej industriálnej metalovej skupiny Laibach. Mučeník bol súčasťou sekcie Un Certain Regard na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes 2016, kde vyhral cenu Françoisa Chalaisa. “Lebo koho Pán miluje, toho tresce, a šľahá každého, koho prijíma za syna.”

 

Petra Sedláková

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.