Filmové tipy redakcie na utorok (15.11.)

 

Ani festivalový utorok nie je chudobný na kvalitný program v našich spriatelených kinosálach. Ponúkame vám prehľad titulov, ktoré si nemožno nechať ujsť.

 

 

Svetácke dievča (La Ragazza del Mondo, Wordly Girl, 2016) je prvý dlhometrážny film mladého talianskeho filmára Marca Danieliho, ktorý bol súčasťou selekcie benátskeho festivalu. Rozpráva príbeh mladej ženy pod tlakom prísneho náboženského presvedčenia. Po stretnutí s Libertom, ktorý pracuje v továrni Giuliinho otca, sa hrdinka ocitá na neznámej pôde: odmieta obmedzenia, ktoré jej ukladá viera. Zisťuje, že ju možno čaká aj iný osud – osud, pre ktorý sa môže rozhodnúť sama. Režisér Marco Danieli svoj film príde na festival osobne uviesť a po premietaní bude odpovedať  na otázky publika.

(15.45, kino Mladosť)

 

02_12_2015 26

 

 

Bratislavský festival uvedie aj novinku Wernera Herzoga s názvom A hľa: Sny o prepojenom svete (Lo and Behold: Reveries of the Connected World, 2016). Legendárny režisér a dokumentarista v ňom zachytáva virtuálny svet a jeho príbeh od úplného počiatku až po víziu blízkej i vzdialenejšej budúcnosti, objavujúc digitálnu krajinu s rovnakou zvedavosťou a vynaliezavosťou, aká je charakteristická aj pre jeho pozemské vyobrazenia odľahlých miest sveta od amazonských pralesov až po jaskynné hlbiny. Herzog diváka prevádza sériou provokatívnych rozhovorov s poprednými osobnosťami vedeckého a technologického sveta, ktoré odhaľujú spôsoby, akými svet internetu pretransformoval celé fungovanie nášho reálneho sveta.    

(20.00, kino Nostalgia)

 

 

LO_AND_BEHOLD_Kleinrock1

 

 

V kine Lumiére sa opäť bude premietať už od popoludňajších hodín. Predstaví sa lotyšský film Som tu! (Es Esmu Šeit, Mellow Mud, 2016) scenáristu a režiséra Renārsa Vimbu. Hoci je Vimba ešte len debutantom, v snímke jasne badať vyspelý vizuálny štýl a zmysel pre diskrétne, no zato účinne pulzujúce emócie. Rodinný príbeh zachytáva v súčasnosti vysoko aktuálnu otázku ekonomických migrantov, pričom na tému nahliada z pomerne nezvyčajného uhla pohľadu: neskúma tých, ktorí odišli za novým životom, ale tých, ktorí po nich ostali doma, kde plánujú ostať aj naďalej.

 

 

Mellow_Mud_still003_Andzejs_Janis Lilientals_and_Elina_Vaska

 

 

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.