Kedy a kde budete môcť osobne stretnúť hostí MFF Bratislava?

Slávny herec a režisér Jean-Marc Barr, ktorého najviac preslávila spolupráca s režisérmi Larsom von Trierom a Lucom Bessonom, bude jedným z členov festivalovej poroty, takže sa bude na MFF Bratislava pohybovať počas celého trvania festivalu. Okrem toho príde osobne uviesť film Zrno (Grain, 2017), ktorý si budete môcť pozrieť v sobotu 11. novembra o 17:30 v Kine Lumière (K1) a v pondelok 13. novembra o 19:45 v Kine Mladosť. Hneď o deň na to ho budete môcť stretnúť aj na jeho masterclasse, ktorý sa bude konať o 13:00 v priestoroch Gorila.sk Urban Space.

 

 

Ďalšieho výnimočného hosťa, oceňovaného kanadského režiséra Denisa Côtého, budete môcť stretnúť na každom zo štyroch filmov, ktoré sú súčasťou jeho profilu na MFF Bratislava. V piatok 10. novembra o 18:00 uvedie film Všetko, čo ona chce (All That She Wants, 2007) v Kine Lumiére (K2). V sobotu 11. novembra ho o 15:30 budete môcť stretnúť v Kine Lumiére (K2) na úvode k filmu Tvoja koža, taká jemná (A Skin So Soft, 2017), po ktorom bude nasledovať aj jeho masterclass. Ešte v ten večer o 20:00 uvedie v Kine Mladosť film Beštiár (Bestiaire, 2012). V nedeľu 12.novembra o 15:15 sa s festivalom rozlúči na filme Curling (Curling, 2010), ktorý budeme hrať v Kine Mladosť.

 

 

Rovnako ako Jean-Marc Barr, aj uznávaný srbský režisér Boris Vuletić bude súťažným porotcom a teda hosťom festivalu po celú dobu jeho trvania. Vypočuť si ho a prípadne s ním aj podiskutovať budete môcť na jeho oceňovanom filme Requiem za pani J. (Requiem for Mrs. J., 2017), ktorý budeme hrať vo štvrtok 9. novembra o 19:00 v Kine Lumière v kinosále K1 (len na pozvánky) a v pondelok 13. novembra o 17:30 v Kine Mladosť.

 

 

Časy a miesta, kde budete môcť stretnúť ostatných hostí festivalu:

 

Marek Jasaň (Tutti), Mária Pinčíková (De Luxe), Barbora Sliepková (O sestre), Michal Fulier (Yours), Gregor Valentovič (Čína), Barbora Bárková (Kontrast) – 11. november Kino Lumière K2 14:00 – Študentské filmy: VŠMU Bratislava

 

Ermin Bravo (herec) – 11. november Kino Lumière K1 15:30 – Chlapi neplačú (Men Don’t Cry, Muškarci ne plaču, 2017), súťaž hraných filmov

 

Katie Davies (režisérka) – 11. november Kino Lumière K2 18:30 – Osobitný systém (The Separate System, 2017), súťaž krátkometrážnych filmov

 

Thomas Fürhapter (režisér) – 11. november Kino Lumière K2 20:15 – Tretia možnosť (The Third Option, Die dritte Option, 2017), súťaž dokumentárnych filmov

 

 

Monika a Zuzana Haasové (herečky) – 12. november Gorila.sk Urban Space 10:00 – Junior: Najmenší hrdinovia

 

Julietta Sichel (producentka) – 12. november Kino Lumière K2 13:15 – Sibírsky denník (The Chronicles of Melanie, Melānijas hronika, 2016), Cinema Now

 

Gürcan Keltek (režisér) – 12. november Kino Mladosť 17:45 – Meteory (Meteors, Meteorlar, 2017), súťaž dokumentárnych filmov

 

Ali Asgari (režisér) – 12. november Kino Lumière K1 18:00 – Zmiznutie (Disappearance, Napadid Shodan, 2017), súťaž hraných filmov

 

Soňa Maletzová (režisérka), Marek Šulík (strih), Vlado Nosáľ (Queer Jane) – 12. november Kino Mladosť 20:00 – Varga (Varga, 2017)

 

 

Vít Klusák (režisér) – 13. november Kino Lumière K1 20:00 – Svet podľa Daliborka (Svět podle Daliborka, 2017)

 

Robo Bošeľa (Jútub.com), Alžbeta Hrušovská (Do sveta), Patrícia Gyenesová (WoMAN), Barbora Vaculová (Učiteľka tanca) 13. november Kino Lumière K2 15:45 – Študentské filmy: AKU Banská Bystrica

 

Eva Sekerešová (Jahodové dni), Michal Blaško (Atlantída 2003), Martina Buchelová (Magic Moments) – 14. november Kino Lumière K2 15:45 – Made in Slovakia – Krátke filmy

 

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.