Predstavujeme: Ja som ľud

Anna Roussillon, začínajúca režisérka ktorá má za sebou štúdium arabskej kultúry a dokumentaristiky vo Francúzsku, sa rozhodla časozbernou metódou zaznamenať pohľad roľníkov na egyptskú revolúciu – pohľad z vidieka, ktorý bol od situácie v Káhire značne izolovaný.

 

Autorka sa na dva a pol roka stala súčasťou rodiny, prostredníctvom ktorej ukázala reakcie na aktuálne diania v krajine. Cez otca, matku, deti, či okolitých susedov môžeme vidieť ako sa strieda nadšenie a sklamanie z udalostí od zvrhnutia 31-ročnej vlády prezidenta Mubaraka cez prvé slobodné voľby, nástup prezidenta Morsiho až po jeho následné odstránenie.

 

Režisérka, sama narodená v Egypte, nepôsobí nestranne, svoj postoj k situácii konfrontuje s matkou či otcom. Okrem ľudí je dôležitou postavou aj televízor, cez ktorý sa práve rodina neustále dozvedá informácie o tom čo sa v krajine deje. Stáva sa tak samostatným neživým hrdinom filmu, priam až božskou informatívnou bytosťou, ktorej prítomnosť a funkčnosť ignoruje aj takú posvätnú udalosť ako je pohreb v dedine.

 

Debut s takmer dvojhodinovou minutážou ukazuje neznámu stranu známych politických udalostí. Okrem toho prezentuje obyčajný život roľníkov. Tieto dve roviny Anna Russillion spája v otázke, či udalosti v krajine majú aj nejaký dopad na život ľudí, alebo ich existencia pokračuje bez akejkoľvek zmeny. A okrem odpovede na túto otázku môžeme očakávať skvelú kameru, nenápadne splývajúcu s okolím, poctivú dokumentaristiku ponárajúcu sa do hĺbky a pohľad na krásy periférneho Egypta.

 

Matej Sibyla

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.