Anna Roussillon, začínajúca režisérka ktorá má za sebou štúdium arabskej kultúry a dokumentaristiky vo Francúzsku, sa rozhodla časozbernou metódou zaznamenať pohľad roľníkov na egyptskú revolúciu – pohľad z vidieka, ktorý bol od situácie v Káhire značne izolovaný.
Autorka sa na dva a pol roka stala súčasťou rodiny, prostredníctvom ktorej ukázala reakcie na aktuálne diania v krajine. Cez otca, matku, deti, či okolitých susedov môžeme vidieť ako sa strieda nadšenie a sklamanie z udalostí od zvrhnutia 31-ročnej vlády prezidenta Mubaraka cez prvé slobodné voľby, nástup prezidenta Morsiho až po jeho následné odstránenie.
Režisérka, sama narodená v Egypte, nepôsobí nestranne, svoj postoj k situácii konfrontuje s matkou či otcom. Okrem ľudí je dôležitou postavou aj televízor, cez ktorý sa práve rodina neustále dozvedá informácie o tom čo sa v krajine deje. Stáva sa tak samostatným neživým hrdinom filmu, priam až božskou informatívnou bytosťou, ktorej prítomnosť a funkčnosť ignoruje aj takú posvätnú udalosť ako je pohreb v dedine.
Debut s takmer dvojhodinovou minutážou ukazuje neznámu stranu známych politických udalostí. Okrem toho prezentuje obyčajný život roľníkov. Tieto dve roviny Anna Russillion spája v otázke, či udalosti v krajine majú aj nejaký dopad na život ľudí, alebo ich existencia pokračuje bez akejkoľvek zmeny. A okrem odpovede na túto otázku môžeme očakávať skvelú kameru, nenápadne splývajúcu s okolím, poctivú dokumentaristiku ponárajúcu sa do hĺbky a pohľad na krásy periférneho Egypta.
Matej Sibyla