Predstavujeme: Rodinné šťastie

Recenzia

(Ernelláék Farkaséknál, , r. Szabolcs Hajdu, Maďarsko, 2016)

17:45, Kino Lumière (K1)

 

O pojme ´šťastie´ ako aj jeho špecifikácii ´rodinné´ by sa dalo uviesť množstvo citátov, filozofických mikroúvah či zamyslení. Definície však neuspokoja každého. Pre niekoho sú príliš všeobecné a pre iného zas málo konkrétne. Spomeniem len jeden citát z ruskej klasiky, z románu L. N. Tolstoja Anna Kareninová. „Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom“. V niečom sa dá táto myšlienka prepojiť aj s filmom Szabolcsa Hajdu Rodinné šťastie.

 

It_s_Not_the_Time_of_My_Life

 

Maďarský režisér Szabolcs Hajdu nie je slovenským divákom neznámy. Jeho režisérsky rukopis vidieť v  oceňovanom filme Bibliothéque Pascal (2010) a najmä v nedávno uvedenom slovensko-maďarskom koprodukčnom westerne Mirage (2014). Svoj ostatný film nakrútil Hajdu vo vlastnom byte za rekordne nízky rozpočet. Pri odpovedaní na otázky bratislavského festivalového publika priznal, že jedinou rekvizitou vo filme boli rastliny. Tie boli totiž do interiéru donesené práve pre účely filmovania. Tiež spomenul, že okrem neho samotného vo filme vystupujú aj jeho deti, manželka a kamaráti. Snímka mala premiéru v tom istom byte, kde bola nakrútená. Za desať dní prebehlo takýchto bytových projekcií približne štyridsať. 

Rodinné šťastie je príbehom dvoch rodín. Najprv spoznávame manželskú dvojicu Eszter, jej manžela Farkasa (samotný režisér – poznámka autorky) a ich päťročného syna Bruna. Uprostred noci rodinu prekvapí nečakaná návšteva. Keď Eszter otvorí, na prahu zbadá svoju sestru Ernell s manželom a dcérou Laurou. Po neúspešnom roku v Škótsku sa sestra vracia s rodinou domov. Ich situácia je tak kritická, že sa rozhodli prenocovať u príbuzných.. Ako dlho sa zdržia, odhadnúť nevedia.

Majstrovstvo a talent maďarského tvorcu tkvie v jeho schopnosti presného vedenia hercov, ako aj v kvalitne napísanom scenári. Vo filme adaptuje svoju vlastnú divadelnú hru. Je pôsobivé, ako Hajdu dokáže presne znázorniť odpozorované situácie z reálneho života. Vzniká množstvo úsmevných situácií, ktoré tak dobre poznáme z vlastných životov. Ale aj tých nepríjemných. Ako sa veľakrát stáva, keď sú ľudia nečakane a na dlhší čas nútení zdieľať spoločné priestory, vyplávajú na povrch aj ich vzájomné nezhody, či problematické alebo až tabuizované témy. Na príklade nie príliš vrelého vzťahu švagrov, ich ratolestí alebo na naznačenej nevere režisér ponúka neprikrášlenú a autentickú štúdiu medziľudských naštrbených vzťahov.

Filmový sujet stojí okrem skvelých hereckých výkonov všetkých zúčastnených hlavne na vyšperkovaných dialógoch, umnom minimálnom strihu a viac-menej statickej kamere. Film si vystačí so šiestimi (respektíve ôsmimi) postavami a jedným priestranným bytom. Všetkým zástancom náročných trikových sekvencií dokazuje, že tá najväčšia dráma sa môže veľakrát odohrať aj v našom vlastnom neprikrášlenom byte. Maďarský film vyhral hlavnú súťaž na tohtoročnom festivale v Karlových Varoch. Hajdu si odniesol cenu aj za najlepší herecký výkon.

Barbora Gvozdjáková

 

 

Medzinárodný filmový festival Bratislava posledné tri roky vo svojej vizuálnej koncepcii vychádza z prepojenia hlavnej témy aktuálneho ročníka a festivalového programu. Ako komunikačnú tému si každý rok volí jednu z programových sekcií festivalu. Tento rok je ňou sekcia Lexikón: Filmové herectvo.

 

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky.