Rýchla otázka

 
Mladý slovenský režisér Teodor Kuhn v rámci študentského bloku VŠMU uviedol svoj zatiaľ najaktuálnejší krátkometrážny film Prepáčte mi (2015). To, prečo sa mu v príbehu 15-ročného chlapca zdalo dôležité spracovať nekomfortnú tému, osvetlil v krátkom rozhovore.
 
 

 
 
short_north_iam_sorry_01_web
 
 
 
„Keďže som sa počas dospievania pohyboval v pouličnom prostredí a veľa sa zaujímal o rap, viacero mojich filmov sa točí okolo mestských subkultúr. Vo filme „Prepáčte mi“ sa zaoberám agresivitou, ktorú cítim z dnešnej mladej generácie. Už za mojich čias bolo cool byť vagabundom – posilka, bojové športy a machistické vystupovanie – a dnešné decká, pod vplyvom Rytmusa, si to idú ešte viac. Môj film hovorí o pocite viny, ktorý môže byť dôsledkom takéhoto správania. Sebareflexia potom prichádza až v dôsledku uvedomenia si, že človek nemusí byť zodpovedný iba sám za seba, ale aj za svojich blízkych.  
 
 
S cieľovkou si veľké nádeje nerobím. Nemyslím si, že takýto druh filmu má v moci zmeniť niekoho, kto si práve prechádza čímsi podobným. Zo skúsenosti viem, že sa páčil na festivaloch pre mladých divákov, ale vďaka tomu, že je rozprávaný celkom svižne, nemal by nudiť skoro nikoho.“
 
 
 
Saša Gabrižová

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.