Predstavujeme: Som tu!

V súčasnosti je veľkým trendom, že sa režisérmi stávajú aj tvorcovia, ktorí povodne študovali inú umeleckú profesiu. Robia to nielen herci či herečky, ale aj strihači a kameramani. Do tejto línie sa rozhodol zaradiť aj lotyšský režisér Renārs Vimba.

 

 

Mellow_Mud

 

Vimba pôvodne študoval kameru na Lotyšskej kultúrnej akadémii v Rige a neskôr aj réžiu na Baltic Film School v estónskom Talline. Predtým, ako nakrútil svoj celovečerný debut Som tu!, pracoval na niekoľkých autorských filmoch ako napríklad Man patik kas rita bu​s (2008). V tejto snímke bol kameramanom, strihačom, producentom aj scenáristom.  Jeho filmy Daddy Doll (2009) a Molls (2009) boli úspešné aj na domácich prehliadkach a festivaloch.

 

Celovečerný debut Renarsa Vimbu Som tu! Získal hlavnú cenu v sekcii Generaion 14plus na festivale v Berlíne.  Hlavnou hrdinkou tohto filmu je odhodlané dievča, ktoré okolnosti privedú k predčasnej dospelosti. Na snímke je jasne cítiť, že jej tvorca je hlavne kameraman. Dôraz je totiž kladený na rozprávanie obrazom. Film je príbehom sedemnásťročnej Raji a jej dvanásťročného brata Robisa. Súrodenci žijú so starou mamou. Otec im umrel a matka odišla za prácou do Anglicka. Panovačná stará mama chce predať dom, proti vôli vnúčat, ktoré sa nevedia proti jej plánom brániť. Zlom nastáva, keď babka Oľga náhle umiera.

 

Raja a Robis sa boja života v detskom domove a tak babičku pochovajú v jablkovom sade a vydávajú sa hľadať svoju mamu. Dráma sa venuje stále aktuálnej a dôležitej téme a to dospievaniu. Výber je adekvátny, keďže je vysoký predpoklad, že pre divákov v kinosále bude ľahké sa do nej vcítiť a chápať ju. Režisér a scenárista dokazuje, že toto obdobie patri častokrát k tým najkomplikovanejším obdobím v živote človeka. Okrem toho je snímka aktuálnou aj pre stále prebiehajúcu utečeneckú krízu. Zameriava sa najmä na otázku tzv. ekonomických migrantov. Film však na tému nahliada z pomerne nezvyčajného uhla pohľadu: neskúma tých, ktorí odišli za novým životom, ale tých, ktorí po nich ostali doma, kde plánujú ostať aj naďalej.

 

Režisér stavia svoj príbeh aj na skvelých hereckých výkonoch a to najmä v prípade debutujúcej mladej herečky Eliny Vaskovej v úlohe Raje. Vasková dokáže vierohodne sprostredkovať desivý pocit opustenosti ako aj jej hnev lebo pocit zodpovednosti a tiež prvej zamilovanosti. Zrazu musí byť dospelou proti svojej vôli. Síce si túto úlohu sama nevybrala, ale musí k nej zaujať postoj. Nemá na výber.

 

Barbora Gvozdjáková

 

Medzinárodný filmový festival Bratislava posledné tri roky vo svojej vizuálnej koncepcii vychádza z prepojenia hlavnej témy aktuálneho ročníka a festivalového programu. Ako komunikačnú tému si každý rok volí jednu z programových sekcií festivalu. Tento rok je ňou sekcia Lexikón: Filmové herectvo.

 

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky.