Predstavujeme: Som tu!

V súčasnosti je veľkým trendom, že sa režisérmi stávajú aj tvorcovia, ktorí povodne študovali inú umeleckú profesiu. Robia to nielen herci či herečky, ale aj strihači a kameramani. Do tejto línie sa rozhodol zaradiť aj lotyšský režisér Renārs Vimba.

 

 

Mellow_Mud

 

Vimba pôvodne študoval kameru na Lotyšskej kultúrnej akadémii v Rige a neskôr aj réžiu na Baltic Film School v estónskom Talline. Predtým, ako nakrútil svoj celovečerný debut Som tu!, pracoval na niekoľkých autorských filmoch ako napríklad Man patik kas rita bu​s (2008). V tejto snímke bol kameramanom, strihačom, producentom aj scenáristom.  Jeho filmy Daddy Doll (2009) a Molls (2009) boli úspešné aj na domácich prehliadkach a festivaloch.

 

Celovečerný debut Renarsa Vimbu Som tu! Získal hlavnú cenu v sekcii Generaion 14plus na festivale v Berlíne.  Hlavnou hrdinkou tohto filmu je odhodlané dievča, ktoré okolnosti privedú k predčasnej dospelosti. Na snímke je jasne cítiť, že jej tvorca je hlavne kameraman. Dôraz je totiž kladený na rozprávanie obrazom. Film je príbehom sedemnásťročnej Raji a jej dvanásťročného brata Robisa. Súrodenci žijú so starou mamou. Otec im umrel a matka odišla za prácou do Anglicka. Panovačná stará mama chce predať dom, proti vôli vnúčat, ktoré sa nevedia proti jej plánom brániť. Zlom nastáva, keď babka Oľga náhle umiera.

 

Raja a Robis sa boja života v detskom domove a tak babičku pochovajú v jablkovom sade a vydávajú sa hľadať svoju mamu. Dráma sa venuje stále aktuálnej a dôležitej téme a to dospievaniu. Výber je adekvátny, keďže je vysoký predpoklad, že pre divákov v kinosále bude ľahké sa do nej vcítiť a chápať ju. Režisér a scenárista dokazuje, že toto obdobie patri častokrát k tým najkomplikovanejším obdobím v živote človeka. Okrem toho je snímka aktuálnou aj pre stále prebiehajúcu utečeneckú krízu. Zameriava sa najmä na otázku tzv. ekonomických migrantov. Film však na tému nahliada z pomerne nezvyčajného uhla pohľadu: neskúma tých, ktorí odišli za novým životom, ale tých, ktorí po nich ostali doma, kde plánujú ostať aj naďalej.

 

Režisér stavia svoj príbeh aj na skvelých hereckých výkonoch a to najmä v prípade debutujúcej mladej herečky Eliny Vaskovej v úlohe Raje. Vasková dokáže vierohodne sprostredkovať desivý pocit opustenosti ako aj jej hnev lebo pocit zodpovednosti a tiež prvej zamilovanosti. Zrazu musí byť dospelou proti svojej vôli. Síce si túto úlohu sama nevybrala, ale musí k nej zaujať postoj. Nemá na výber.

 

Barbora Gvozdjáková

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.