Predstavujeme: Zrodenie národa

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

Birth_of_a_Nation

 

Extrémnym prípadom bolo, keď švédska a americká verzia populárneho filmu Muži, ktorí nenávidia ženy bola od seba vzdialená len dva roky. Medzi ostatné znova spracovávané témy patri napríklad Sedem statočných. Snímka jednoznačne patrí medzi tie vydarenejšie.

Americký herec a režisér Nate Parker debutuje zdanlivým remakom kultového a hlavne kontroverzného rovnomenného filmu D.W.Griffitha. Griffithov film bol v mnohom objavným dielom, ale hlavne sa v histórii filmu spomína pre kontroverzné a stereotypné zobrazenie černochov. Veľká spoločenská freska z obdobia vojny Juhu proti severu vyvolala množstvo protichodných reakcií, ale tešila sa aj veľkej návštevnosti už v čase svojej distribúcie.

Film, ktorý prináša Medzinárodný filmový festival Bratislava sa tiež odohráva na tzv. americkom juhu tesne pred občianskou vojnou. Režisér stvárňuje hlavnú postavu gramotného otroka a kazateľa Nata Turnera, ktorého jeho majiteľ pošle na cesty, aby upokojil búriacich sa otrokov. Počas svojich ciest po krajine sa Nat stáva svedkom mnohých zverstiev páchaných na príslušníkoch jeho rasy. Ako sa postupne radikalizuje, jeho výrečnosť, charizma a znalosť Písma sa stávajú zbraňami, ktoré namieri proti svojim utláčateľom. Je iba otázkou času, kedy sa Nat postaví do čela povstania v nádeji, že svoj ľud dovedie k slobode.

Parkerove Zrodenie národa na rozdiel od Griffitha patrí k veľmi aktuálnym filmom reflektujúcim americkú históriu. Silu témy umocňuje aj fakt, že na rozdiel od uznávaného režiséra nemej éry filmu je Parker Afroameričan. Svojou snímkou dokazuje, že táto zdanlivo stará téma je aktuálna aj dnes, kedy v Amerike stále prebiehajú diskusie o stupňujúcom sa rasovom napätí a nerovnosti.

Parker sa rozhodol pozrieť na túto stále aktuálnu tému svojimi očami. Mladý debutujúci režisér zaujal kritiku hlavne vo filme The Great Debaters, kde sa objavil po boku Denzela Washingtona. Svoje herecké umenie preukázal aj na divadelných doskách. Parkerov film bol populárny a oceňovaný aj na filmových festivaloch. Nate Parker vyhral cenu za réžiu na tohtoročnom festivale v Sundance, kde film získal aj Cenu divákov.

Barbora Gvozdjáková

 

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.