Tipy na sobotu

Festival je už v plnom prúde a my vám opäť prinášame niekoľko tipov na filmy, ktoré by vás mohli zaujať.

 

Dnes môžete vidieť dva z troch filmov, ktoré sú nominované na Cenu LUX. Od roku 2007 ju udeľuje Európsky parlament. Snaží sa tak popularizovať pôvodnú „domácu“ kinematografiu, takže do súťaže sa môžu prihlásiť filmy, ktoré vznikli v členských krajinách EÚ. Odborná porota vyberie tri filmy, ktoré sa premietnu v Európskom parlamente a poslanci rozhodnú o víťazovi. Minuloročným víťazom sa stal film Ida. Tento rok sú nominované snímky Mediterranea, Mustang a Lekcia.

 

Mediterranea je dielom Jonasa Carpignana. Rozpráva príbeh dvoch afrických priateľov, ktorí sa za vidinou lepšej budúcnosti plavia z Afriky do  Talianska. Napriek tomu, že prekonajú strastiplnú cestu, ani v novom prostredí nenachádzajú pokoj. Film rieši jednu z najaktuálnejších a najzávažnejších tém dnešných dní – migráciu. Samotnému režisérovi nie je stret kultúr cudzí, keďže vyrástol v zmiešanej rodine Taliana a Afroameričanky. Ak táto pálčivá problematika zaujíma aj vás, buďte od 13:15 v Kine Lumière.

 

mediterranea

 

Film autorskej dvojice Kristina Grozeva a Petar Valchanov Lekcia ponúka príbeh bulharskej učiteľky, ktorá svojim študentom vštepuje, čo je správne a čo nie. Kvôli bezútešným ekonomickým problémom sa však sama dostáva do neriešiteľnej situácie. Autori poukazujú na silu peňazí, ktorých nedostatok ľudí privádza do extrému, ničí ľudskú dôstojnosť. Film sa premieta od 15:45 v Kine Mladosť.

 

the_lesson

 

V kine Nostalgia sa od 18:00 môžete dozvedieť o mužovi, ktorému chýbalo 13 minút na to, aby zmenil chod svetových dejín. Georg Elser, hudobník a tesár, sa v roku 1939 pokúsil spáchať atentát na Hitlera. „Führer“ však odišiel skôr než časovaná bomba stihla vybuchnúť. Režisér Oliver Hirschbiegel sa osobnosťou Hitlera zaoberal už vo filme Pád Tretej ríše (2004) a vyslúžil si ním nomináciu na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Tentokrát mapuje cez postavu muža vzostup fašizmu, ktorý cítiť aj v odľahlých častiach ríše. Predstavuje motívy zúfalo milujúceho veriaceho katolíka, ktoré ho vedú k snahe zabiť.

 

ELSER Bild 56 Artur Nebe (Burghart Klaußner) Georg Elser (Christian Friedel) Heinrich Müller (Johann von Bülow) Foto: Bernd Schuller Tel: 0049-171-1934908

 

V Kine Lumière o 18:30 slávnostne odovzdajú ocenenie tohoročnej laureátke Emílii Vášáryovej za dlhoročnú umeleckú tvorbu. Súčasťou večera bude aj premietanie obľúbeného filmu Medená veža (1970).

 

vasaryova

 

O 21:15 si v Kine Lumière môžete pozrieť nedávno odpremiérovaný film True Štúr a dozvedieť sa tak o fámach, ktorými bol tento velikán našich dejín opradený. Režisér filmu Michal Baláž spojil hraný film s dokumentárnymi prvkami, animáciou a detektívnym príbehom, aby upútal mladých divákov. Či sa mu to podarilo, môžete zhodnotiť sami.

 

true_stur

 

Ak ste filmoví fajnšmekri, nenechajte si ujsť obľúbenú Papučovú noc. Začína sa o 23:59 filmom Elektrické boogaloo (2014) Marka Hartleyho, od 2:00 pre vás máme pripravenú snímku Menahema Golana Delta Force (1986) a skoré ráno o 4:15 zavŕšime dielom Joela Silberga Brejkuj (1984).

 

electric_boogaloo

 

Láka vás zábava, ruch a smiech? Zastavte sa večer v našej festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space. Od 22:30 sa tu uskutoční súťaž v improvizovanom dabingu VHS Karaoke Battle a od 23:59 si môžete zatancovať, lebo Bulb zahrá svoj hudobným live set.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.

S iránskym režisérom Alim Asgarim sme sa rozprávali o jeho filme Zmiznutie (Disappearance, 2017), filmárskych začiatkoch, procese vzniku jeho filmov, ale aj o situácii v iránskej spoločnosti a kinematografii. Jeho celovečerný debut rozpráva o páriku mladých milencov, ktorí sa dostali do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín.

Dráždivo znejúci titul najnovšieho filmu štyridsaťročného indického režiséra Sanala Kumara Sasidharana, Sexy Durga, klame telom. Ide totiž o temnú road movie mladého páru naprieč juhoindickou provinciou Kerala.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Oslovili sme aj debutujúcu Soňu Maletzovú, ktorá na festivale uviedla v špeciálnej predpremiére svoj film Varga, unikátny portrét slovenskej hudobnej ikony a legendy, Mariána Vargu.