Festivalový sprievodca 13.11. (pondelok)

Medzinárodný filmový festival Bratislava otvoril kinosály už po 19. raz a prináša mimoriadne bohatý program a zaujímavých hostí. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

Pre držiteľov akreditácie je pripravený prehľadný systém rezervácií cez internet. Nezabudnite prísť najneskôr 5 minút pred začiatkom programu, aby vám rezervácia neprepadla. V prípade, že máte záujem o jednorazovú vstupenku zakúpite ju na všetkých projekčných miestach festivalu alebo v Akreditačnom centre v Kine Lumiére.

 

Filmové tipy dňa

 

Requiem za pani J. (hosť: režisér Bojan Vuletić) – 18:00, Kino Lumiére K1

Hlavnú tému tohto ročníka, herectvo, reflektuje aj snímka Requiem za pani J. (Requiem for Mrs. J., Rekvijem za gospođu J., 2017) srbského režiséra Bojana Vuletića, v ktorom herecký koncert rozohrá skvelá Mirjana Karanović. Hlavná postava v jej podaní prakticky neopustí plátno a je prítomná v každom obraze. Tragikomédia s úspešnou festivalovou kariérou rozpráva príbeh nezamestnanej vdovy, ktorá sa pedantne pripravuje na samovraždu. Susedom vracia požičané, pokúša sa udobriť s tehotnou dcérou, zadáva objednávku u kamenára. Ostáva už len vykonať niekoľko formalít, no v krajine uprostred spoločenskej a ekonomickej transformácie ani jednoduché úkony nie sú jednoduché. Snímku osobne uvedie režisér filmu Bojan Vuletić.

Trailer filmu

 

 

Sexy Durga (MFF Rotterdam – Zlatý tiger) – 18:15, Kino Mladosť

V prehľadovej sekcii Cinema Now, ktorú tvorí výber festivalových hitov a očakávaných noviniek, festival uvedie aj indickú snímku Sexy Durga (Sexy Durga, 2017), ktorá získala hlavnú cenu na tohtoročnom festivale v Rotterdame. Durga je meno hinduistickej bohyne bojujúcej proti zlu a zároveň hlavnej hrdinky filmu, ktorá je uprostred noci na úteku z rodnej dediny spolu s mužom. Zastaví im auto s dvomi miestnymi gangstrami, ktorí im ponúknu odvoz, avšak tí po chvíli začnú byť skôr nepríjemní ako nápomocní. Formálne vycibrený film nemá tradičný dej, ide v ňom skôr o pocity, o silu slov a gest, o násilie bez toho, aby sme nejaké videli. Road movie o dvoch milencoch putujúcich juhoindickou provinciou Kerala je jednou veľkou improvizáciou a zároveň fascinujúcou úvahou o súčasnej Indii.

Trailer filmu

 

Sprievodné podujatia

 

Slávnostné udelenie ocenenia za dlhoročný umelecký prínos Božidare Turzonovovej – 18:00, Kino Lumiére K2

Bratislavský festival pokračuje v tradícii Filmového chodníka slávy, ktorý zdobia mená výrazných osobností z radov slovenských hereckých legiend. Za dlhoročný umelecký prínos tento rok ocení Božidaru Turzonovovú a pri tejto príležitosti uvedie film Penelopa (Penelope, 1977) v réžii Štefana Uhera.

 

Reštaurátorka Eva Kamenická v podaní Božidary Turzonovovej prichádza do neidentifikovanej obce, kam bola povolaná, aby opravila chátrajúcu nástennú maľbu Odyseovej manželky Penelopy v sieni miestneho kaštieľa. Spoločenstvo ju opatrne prijíma medzi seba a hoci Eva svojím zjavom a temperamentom z tohto prostredia vyčnieva, neznáme miesto pred ňou postupne odkrýva svoje tragické tajomstvá. Hlavná hrdinka začína na tomto nepravdepodobnom mieste nový život, pričom Božidare Turzonovovej sa darí prepožičať konaniu svojej postavy uveriteľnosť a osudovosť.

 

 

Koncert: Intergalactic Lovers, Lee Anderson – 19:30, Fuga

Belgická kapela Intergalactic Lovers vytvára svoju zvukovú identitu s ozvenou starých The Cure takmer 10 rokov. Za ten čas stihla dať dokopy tri albumy, z toho jeden za múrmi polorozpadnutej továrne v meste Aalst medzi Ghentom a Bruselom, a druhý už v spolupráci s veľkým vydavateľstvom Warner. K svojmu údernému elektro-rocku v štýle Interpol a Yeah Yeah Yeahs sa Intergalactic Lovers opäť nadýchli 15. septembra, kedy vyšla ich tretia štúdiová nahrávka s názvom Exhale. Kapela ju uvádza dvoma klipmi Between the Lines a River. Ich klubové vystúpenie podporia blues-folkoví krajania Lee Anderson s hudbou, ktorá je pohladením pre uši, ale dokáže vytvoriť bôľ na duši.

 

Hostia

 

Vít Klusák (režisér) – Kino Lumière K1 20:00 – Svet podľa Daliborka (Svět podle Daliborka, 2017)

 

Robo Bošeľa (Jútub.com), Alžbeta Hrušovská (Do sveta), Patrícia Gyenesová (WoMAN), Barbora Vaculová (Učiteľka tanca) Kino Lumière K2 15:45 – Študentské filmy: AKU Banská Bystrica

 

Divácka súťaž

 

Nezabudnite hlasovať po projekciách za svojho favorita. Po sčítaní hlasov tak rozhodnete o udelení Ceny divákov.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.