Festivalový sprievodca 13.11. (pondelok)

Medzinárodný filmový festival Bratislava otvoril kinosály už po 19. raz a prináša mimoriadne bohatý program a zaujímavých hostí. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

Pre držiteľov akreditácie je pripravený prehľadný systém rezervácií cez internet. Nezabudnite prísť najneskôr 5 minút pred začiatkom programu, aby vám rezervácia neprepadla. V prípade, že máte záujem o jednorazovú vstupenku zakúpite ju na všetkých projekčných miestach festivalu alebo v Akreditačnom centre v Kine Lumiére.

 

Filmové tipy dňa

 

Requiem za pani J. (hosť: režisér Bojan Vuletić) – 18:00, Kino Lumiére K1

Hlavnú tému tohto ročníka, herectvo, reflektuje aj snímka Requiem za pani J. (Requiem for Mrs. J., Rekvijem za gospođu J., 2017) srbského režiséra Bojana Vuletića, v ktorom herecký koncert rozohrá skvelá Mirjana Karanović. Hlavná postava v jej podaní prakticky neopustí plátno a je prítomná v každom obraze. Tragikomédia s úspešnou festivalovou kariérou rozpráva príbeh nezamestnanej vdovy, ktorá sa pedantne pripravuje na samovraždu. Susedom vracia požičané, pokúša sa udobriť s tehotnou dcérou, zadáva objednávku u kamenára. Ostáva už len vykonať niekoľko formalít, no v krajine uprostred spoločenskej a ekonomickej transformácie ani jednoduché úkony nie sú jednoduché. Snímku osobne uvedie režisér filmu Bojan Vuletić.

Trailer filmu

 

 

Sexy Durga (MFF Rotterdam – Zlatý tiger) – 18:15, Kino Mladosť

V prehľadovej sekcii Cinema Now, ktorú tvorí výber festivalových hitov a očakávaných noviniek, festival uvedie aj indickú snímku Sexy Durga (Sexy Durga, 2017), ktorá získala hlavnú cenu na tohtoročnom festivale v Rotterdame. Durga je meno hinduistickej bohyne bojujúcej proti zlu a zároveň hlavnej hrdinky filmu, ktorá je uprostred noci na úteku z rodnej dediny spolu s mužom. Zastaví im auto s dvomi miestnymi gangstrami, ktorí im ponúknu odvoz, avšak tí po chvíli začnú byť skôr nepríjemní ako nápomocní. Formálne vycibrený film nemá tradičný dej, ide v ňom skôr o pocity, o silu slov a gest, o násilie bez toho, aby sme nejaké videli. Road movie o dvoch milencoch putujúcich juhoindickou provinciou Kerala je jednou veľkou improvizáciou a zároveň fascinujúcou úvahou o súčasnej Indii.

Trailer filmu

 

Sprievodné podujatia

 

Slávnostné udelenie ocenenia za dlhoročný umelecký prínos Božidare Turzonovovej – 18:00, Kino Lumiére K2

Bratislavský festival pokračuje v tradícii Filmového chodníka slávy, ktorý zdobia mená výrazných osobností z radov slovenských hereckých legiend. Za dlhoročný umelecký prínos tento rok ocení Božidaru Turzonovovú a pri tejto príležitosti uvedie film Penelopa (Penelope, 1977) v réžii Štefana Uhera.

 

Reštaurátorka Eva Kamenická v podaní Božidary Turzonovovej prichádza do neidentifikovanej obce, kam bola povolaná, aby opravila chátrajúcu nástennú maľbu Odyseovej manželky Penelopy v sieni miestneho kaštieľa. Spoločenstvo ju opatrne prijíma medzi seba a hoci Eva svojím zjavom a temperamentom z tohto prostredia vyčnieva, neznáme miesto pred ňou postupne odkrýva svoje tragické tajomstvá. Hlavná hrdinka začína na tomto nepravdepodobnom mieste nový život, pričom Božidare Turzonovovej sa darí prepožičať konaniu svojej postavy uveriteľnosť a osudovosť.

 

 

Koncert: Intergalactic Lovers, Lee Anderson – 19:30, Fuga

Belgická kapela Intergalactic Lovers vytvára svoju zvukovú identitu s ozvenou starých The Cure takmer 10 rokov. Za ten čas stihla dať dokopy tri albumy, z toho jeden za múrmi polorozpadnutej továrne v meste Aalst medzi Ghentom a Bruselom, a druhý už v spolupráci s veľkým vydavateľstvom Warner. K svojmu údernému elektro-rocku v štýle Interpol a Yeah Yeah Yeahs sa Intergalactic Lovers opäť nadýchli 15. septembra, kedy vyšla ich tretia štúdiová nahrávka s názvom Exhale. Kapela ju uvádza dvoma klipmi Between the Lines a River. Ich klubové vystúpenie podporia blues-folkoví krajania Lee Anderson s hudbou, ktorá je pohladením pre uši, ale dokáže vytvoriť bôľ na duši.

 

Hostia

 

Vít Klusák (režisér) – Kino Lumière K1 20:00 – Svet podľa Daliborka (Svět podle Daliborka, 2017)

 

Robo Bošeľa (Jútub.com), Alžbeta Hrušovská (Do sveta), Patrícia Gyenesová (WoMAN), Barbora Vaculová (Učiteľka tanca) Kino Lumière K2 15:45 – Študentské filmy: AKU Banská Bystrica

 

Divácka súťaž

 

Nezabudnite hlasovať po projekciách za svojho favorita. Po sčítaní hlasov tak rozhodnete o udelení Ceny divákov.

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.