Recenzia: Tvoja koža, taká jemná

Renomovaný kanadský režisér experimentálnych, dokumentárnych a hraných filmov, Denis Coté, prichádza tento rok s novinkou Tvoja koža, taká jemná, kombinujúcou všetky tri filmové druhy, primárne ho však môžeme označiť za dielo dokumentárne. Autor sleduje skupinu kulturistov pri ich každodennom živote, vďaka ich koníčku sa ale zameriava predovšetkým na rôznorodé činnosti spojené s posilňovaním.

 

 

Divák sa postupne zoznamuje so šiestimi protagonistami pri raňajkách, ďalej sleduje ich každodenný tréning, pózovanie pred fotografmi, stretnutiami s rodinou a deťmi alebo pri súťaži. Napriek spoločnému hobby je každá postava iná a nachádza sa v inom životnom štádiu. Jeden je single, ďalší má priateľku, tretí manželku a dieťa. Coté vďaka pravidelnému prestrihávaniu medzi „svojimi chlapcami“ zabezpečuje filmu dynamiku a dáva divákovi možnosť postavy sledovať pri rovnakých činnostiach a následne ich vďaka tomu porovnávať.

 

Kamera pôsobí vďaka detailnej observácií dokonalých telesných proporcií občas až fetišisticky, ale vždy vkusne. Vyzdvihuje, ale nezneužíva kult tela, čo je vzhľadom na tematiku iba logickým autorským zámerom. Muži sa neobracajú na kameru, tá sa akoby v ich životnom priestore ani nenachádzala, čím režisér dosahuje výraznú autenticitu svojho diela.

 

Z filmu cítiť súlad medzi tvorcom a jeho postavami, hrajúcich samých seba a dobrú náladu, aká nesporne pri nakrúcaní panovala. Áno, aj kulturisti sú iba obyčajní ľudia s normálnymi, iba v máločom sa odlišujúcimi životmi od bežných smrteľníkov. Mnohí diváci im určite budú závidieť ich cieľavedomosť, perfekcionizmus či prísne dodržiavanie zdravého životného štýlu, hoci v jednej chvíli uvidíme v ústach jedného z kulturistov cigaretu. Azda vám aj vďaka takýmto menším ľudským prehreškom budú ešte sympatickejší.

 

Film hráme o 15:30 v kinosále K2 Kina Lumiére a hneď po ňom nasleduje Master Class s jeho režisérom Denisom Côtém.

 

Erik Binder

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.