Tipy Kinečko redakcie / 11.11.

 

Jadro filmologického časopisu Kinečko sa opäť spojilo, aby vám prinieslo tipy a odporúčania na dnešný deň.

 

Eva Križková: Abriline dcéry, kino Nostalgia, 17:30

 

Na tento film ma poslal v Karlových Varoch režisér Václav Kadrnka, veľký priateľ Kinečka. Tvrdil, že ide o úplnú špičku súčasnej svetovej kinematografie a bol pri tom taký zanietený, že ma presvedčil vstať skoro ráno a sedieť na zemi v preplnenej kinosále na prvom rannom premietaní. Oplatilo sa. Abriline dcéry sú silné vo svojej sociálnej angažovanosti spôsobom typickým pre súčasnú kinematografiu Latinskej Ameriky a zároveň jedinečné v originálnom príbehu na pomedzí kriminálky, thrilleru a rodinnej drámy. Ak ste videli brazílsky film Vlk za dverami (O Lobo atrás da Porta, 2013) a páčil sa vám, Abriline dcéry si určite nenechajte ujsť.

 

 

 

Saša Gabrižová: Tri bilbordy kúsok za Ebbingom, kino Nostalgia, 20:00

 

Herec a režisér Jean-Marc Barr v rozhovore povedal, že kvalita filmu (vo všeobecnosti) je rozpoznateľná podľa toho, či človek pri sledovaní zabudne na to, že sedí v tmavej miestnosti a pozerá sa na audiovizuálny výtvor. S príbehom sa zžije automaticky a jeho viera v drobné neochvejné pravdy, o ktorých doposiaľ nepochyboval, môže byť narušená. Myslím si, že presne toto sa stane každému, kto sa pôjde pozrieť na film Tri bilbordy kúsok za Ebbingom. Dlho som nemala taký pôžitok z drobnokresby a plastickosti postáv, či už hlavných alebo vedľajších. Realistické charaktery, ani náznak čiernobielej skresanosti. Vážne situácie vyvážené humorom. Celé to pripomenie Fargo, možno aj vďaka hlavnej hereckej predstaviteľke Frances McDormand. Tento film vyhráva divácke ceny na najväčších festivaloch (Toronto, San Sebastian a v Benátkach cena za najlepší scenár) a nie je na tom nič prekvapivé.

 

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.