Tipy Kinečko redakcie / 11.11.

 

Jadro filmologického časopisu Kinečko sa opäť spojilo, aby vám prinieslo tipy a odporúčania na dnešný deň.

 

Eva Križková: Abriline dcéry, kino Nostalgia, 17:30

 

Na tento film ma poslal v Karlových Varoch režisér Václav Kadrnka, veľký priateľ Kinečka. Tvrdil, že ide o úplnú špičku súčasnej svetovej kinematografie a bol pri tom taký zanietený, že ma presvedčil vstať skoro ráno a sedieť na zemi v preplnenej kinosále na prvom rannom premietaní. Oplatilo sa. Abriline dcéry sú silné vo svojej sociálnej angažovanosti spôsobom typickým pre súčasnú kinematografiu Latinskej Ameriky a zároveň jedinečné v originálnom príbehu na pomedzí kriminálky, thrilleru a rodinnej drámy. Ak ste videli brazílsky film Vlk za dverami (O Lobo atrás da Porta, 2013) a páčil sa vám, Abriline dcéry si určite nenechajte ujsť.

 

 

 

Saša Gabrižová: Tri bilbordy kúsok za Ebbingom, kino Nostalgia, 20:00

 

Herec a režisér Jean-Marc Barr v rozhovore povedal, že kvalita filmu (vo všeobecnosti) je rozpoznateľná podľa toho, či človek pri sledovaní zabudne na to, že sedí v tmavej miestnosti a pozerá sa na audiovizuálny výtvor. S príbehom sa zžije automaticky a jeho viera v drobné neochvejné pravdy, o ktorých doposiaľ nepochyboval, môže byť narušená. Myslím si, že presne toto sa stane každému, kto sa pôjde pozrieť na film Tri bilbordy kúsok za Ebbingom. Dlho som nemala taký pôžitok z drobnokresby a plastickosti postáv, či už hlavných alebo vedľajších. Realistické charaktery, ani náznak čiernobielej skresanosti. Vážne situácie vyvážené humorom. Celé to pripomenie Fargo, možno aj vďaka hlavnej hereckej predstaviteľke Frances McDormand. Tento film vyhráva divácke ceny na najväčších festivaloch (Toronto, San Sebastian a v Benátkach cena za najlepší scenár) a nie je na tom nič prekvapivé.

 

 

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.