Recenzia: Varga

Dokumentárny film Sone Maletzovej je portrétom Mariána Vargu, legendy československej hudobnej scény. Podobne ako mnoho podobných filmov, aj tento reflektuje mimoriadne náročnú dobu v živote umelca – iného, originálneho, inovatívneho, progresívneho a kontroverzného hudobníka.

 

Niektorým sa jeho štýl, umelecký i životný, zdal šialený, iní ho napodobňovali a milovali. Vargu však v snímke vidíme už na sklonku života, kedy mu bola diagnostikovaná smrteľná choroba a málo času na život. Geniálny umelec chradne, upadá do depresie, stráca chuť hrať, a napokon i žiť.

 

 

Celá snímka je vystavaná na protiklade. Staré – nové, vtedy – dnes, zdravie – choroba. Aj niektoré postoje samotného hudobníka sa v konečnom dôsledku menia a stávajú sa protichodnými. Priznáva, že „kedysi mal vyhranené názory na všetko, no teraz je všetko napadnuté akýmsi relativizmom“. Síce introvertný, ale života-chtivý a hudbu tvoriaci Varga žil život naplno. Vďaka sláve a umeleckému uznaniu prešiel životom, takpovediac, bez prekážok. „A to nie je dobré,“ tvrdí hudobník. Teraz sa cíti presne tak ako Meursal z Camusovho Cudzinca. Prevládajú v ňom pocity skepticizmu, ľahostajnosti, a postupom času i depresie. V momente, kedy mu pred očami prebieha akýsi časozber jeho života, je to spiritualita, ktorá pre neho nadobúda iný rozmer.

 

Jedným z najväčších pozitív snímky je jeho montáž. „Výstavná“ strihová skladba začína fotografickou rapidmontážou a pokračuje asociatívnymi strihovými postupmi. Tie spájajú filmový materiál samotnej režisérky a archívne zábery z televízií, rôznych vystúpení a koncertov. Podobnosť je základným lepidlom starého a nového. Je nástrojom prechodu medzi časovými a priestorovými líniami filmu. Napriek tomu, že snímka obsahuje značné množstvo konvenčných metafor a metonýmií (tikanie hodín signalizujúce neúprosnosť a nevyhnutnosť plynutia času či cigara zastupujúca samotného protagonistu), nepôsobia ošúchane a zapadajú do kontrastnej poetiky filmu. Výborná je aj drobnokresba dramaturgie od expozície, cez peripetiu, až po záverečný klimax a expresívnu katarziu. Navyše, divák ani nemusí vedieť, o koho v danej snímke ide, ani nemusí poznať tvorbu Mariána Vargu na to, aby v ňom spoznal hudobného velikána.

Snímka bude uvedená v špeciálnej predpremiére za osobnej účasti jeho režisérky Soňe Maletzovej, strihača Mareka Šulíka a člena kapely Queer Jane Vlada Nosáľa o 20:00 v Kine Mladosť.

Mária Demečková

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.