Tipy Kinečko redakcie / 12.11.

 

Jadro filmologického časopisu Kinečko sa opäť spojilo, aby vám prinieslo tipy a odporúčania na dnešný deň.

 

 

Eva Križková: Varga, kino Mladosť, 20:00

 

Od tohto filmu som čakala svoj nie veľmi obľúbený žáner medailóniku o slávnom umelcovi. A dostala som oveľa viac. Minimalistický dokument študentky FAMU, Soni Maletzovej, ktorý zobrazuje výnimočné a neobyčajne autentické stretnutie dvoch svetov: mladej a zvedavej filmárky a skúseného umelca na sklonku života. Varga je film o živote a smrti, o hneve a nehe, o umení a dobe, ale aj o umení stojacom mimo dobu. Varga ešte stále stojí za to.

 

 

 

Saša Gabrižová: Curling, kino Mladosť, 15:15

 

Denis Côté je pre mňa objav roka. Mala som možnosť vidieť viacero jeho krátkometrážnych filmov, ktoré prišiel uviesť na tohtoročný festival v Drážďanoch. Hoci to môže znieť hlúpo, z Côtého filmov je absolútne evidentné, ako veľmi ho baví ich vytvárať. Nepotrebuje referovať o niečom, čo dobre pozná. Kreuje postavy, príbehy a situácie za účelom, aby sa sám naučil pochopiť ich. Film je hra. Na týchto mantineloch si kladie formálne obmedzenia, kladie si otázky, hrá sa s obalom aj s obsahom. A takmer vždy je uvedený v Locarne (to je aj prípad tohto filmu, za ktorý získal cenu za najlepšiu réžiu). Curling rozpráva príbeh otca a dcéry, ktorí nikoho nepotrebujú, lebo majú jeden druhého. Nepotrebujú školu ani úrady, ani iných kamarátov. Ako tento príbeh bude pokračovať ďalej?

 

 

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.