Thomas Fürhapter: „V spoločnosti zaniká pestrosť a diverzita.“

Interview s Thomasom Fürhapterom.

 

Rakúsky režisér Thomas Fürhapter prišiel na MFF Bratislava osobne uviesť svoj film Tretia možnosť (Die dritte Option, 2017), ktorý na festivale súťaží o vavrín najlepšieho dokumentárneho filmu. Snímka rozpráva o nových technológiách, ktoré so sebou prinášajú nové etické dilemy. Čo robiť, ak vyšetrenie plodu odhalí, že vaše dieťa nebude schopné naplniť predstavu o normálnosti, ktorú diktuje dnešná spoločnosť? O podobných otázkach sme sa rozhodli porozprávať aj s režisérom filmu, absolventom filozofie a autorom viacerých filmových esejí a videofilmov, Thomasom Fürhapterom.

 

 

Váš film hovorí o vzťahu ľudí a technológií, konkrétne tehotenskej diagnostiky, a s tým súvisiacej následnej eliminácie plodu z dôvodu nejakej inakosti, odchýlky od normálu. Myslíte si, že je využívanie týchto technológií správne? (M.Š.)

Čo sa týka technológií, tak tie závisia od toho, ako ich používate a ako sa na daný problém pozeráte. Mnoho ľudí hovorí, a to je aj prípad tehotenskej diagnostiky, že technológie nám pomáhajú. Napríklad že tieto technológie pomáhajú rodičom urobiť rozhodnutie, ktoré predtým urobiť nemohli a že tiež pomáhajú celej spoločnosti, keďže tá následne nemusí vynakladať prostriedky a úsilie na starostlivosť o ťažko chorých jedincov. Zároveň však posilňujú našu túžbu po tom, čo sa v spoločnosti chápe ako normálne a oslabujú pestrosť a diverzitu, konfrontáciu s inakosťou. (T.F.)

 

V súvislosti s tým následne vyvstáva aj podobná otázka. Ako sa pozeráte na možnosť genetických zásahov do ešte nenarodených plodov, pokiaľ by po diagnostike nastala aj takáto možnosť? (M.Š.)

Na tejto otázke ma zaujímajú najmä očakávania ľudí ohľadom toho, ako by malo to dieťa po narodení vyzerať a čo by tie zásahy mali ovplyvniť. Ten výsledný obraz „ideálneho“ človeka. Obvykle máme niekoľko základných kritérií, ako napríklad, aby bol človek schopný práce, schopný zaradiť sa do spoločnosti, schopný normálne rozmýšľať, skrátka, aby bol produktívny. Súčasnou snahou je podľa mňa najmä efektivita a produktivita v neoliberálnom zmysle slova. Potom sa však vytráca akákoľvek farebnosť a pestrosť. Myslím si, že je to nebezpečné, pretože je to výlučne ekonomický, dehumanizujúci pohľad na človeka. (T.F.)

 

Nezdá sa vám, že táto túžba po normálnosti a uniformite má spoločný základ v akejsi spoločenskej atmosfére, z ktorej dnes vyvierajú aj silnejúce radikálne pravicové a fašistické hnutia, volajúce práve po uniformite a normálnosti? (M.Š.)

Čo sa týka problematiky týchto diagnostických technológií, tak tam priame spojenie nie je, pretože kým dnešné pravicové hnutia, napríklad rakúska strana FPÖ, sa snažia zabrániť možnosti vykonávať potraty, ľavicové feministické kritičky, ktoré kritizovali aj môj film, volajú po práve na voľbu a slobodu rozhodovania. Ale čo sa týka tej túžby po „normálnosti“, tak postštrukturalistický filozof Michel Foucault to vysvetľuje na príklade kráľov z 18. storočia, ktorí direktívne, z pozície autority, určovali, čo je správne a normálne a čo nie. Dnes, keďže podobná autorita chýba, je to práve akási neosobná „sila normálnosti“, spoločenský diskurz, ktorý určuje čo je normálne a my to následne automaticky vykonávame. Vo filme sledujeme ľudí, ktorí sa pre „normálnosť“ nerozhodujú pod tlakom medicíny, či nejakej osoby, ale na omnoho subtílnejšej úrovni. Zároveň je táto neosobná sila omnoho mocnejšia ako sila autority. Je nikde a zároveň všade. Nemôžeme na ňu ukázať prstom. Je teda otázne nakoľko môžeme hovoriť o slobodnom rozhodovaní ľudí. (T.F.)

 

 

Na záver by som sa ešte chcel opýtať na vašich obľúbených režisérov, resp. inšpiračné zdroje. Ktorí filmoví tvorcovia vás najvýraznejšie ovplyvnili a ako? (M.Š.)

Vo veľkej obľube mám najmä francúzskeho režiséra Chrisa Markera. Keď som po prvý krát videl Sans Soleil, povedal som si: „Wow!“ Práve vďaka tomuto filmu som sa rozhodol pre kariéru režiséra. Predtým som si myslel, že vytváranie filmov je veľmi komplikované a finančne náročné, ale po Sans Soleil som si uvedomil, že stačí svoje zážitky zaznamenať formou akéhosi „home-videa“, avšak originálne a inteligentne. Z dokumentárnej tvorby teda obľubujem najmä inovatívne a originálne eseje. Z hranej tvorby mám rád napríklad filmy japonského klasika Jasudžira Ozua. (T.F.)

 

Marcel Šedo

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.