Thomas Fürhapter: „V spoločnosti zaniká pestrosť a diverzita.“

Interview s Thomasom Fürhapterom.

 

Rakúsky režisér Thomas Fürhapter prišiel na MFF Bratislava osobne uviesť svoj film Tretia možnosť (Die dritte Option, 2017), ktorý na festivale súťaží o vavrín najlepšieho dokumentárneho filmu. Snímka rozpráva o nových technológiách, ktoré so sebou prinášajú nové etické dilemy. Čo robiť, ak vyšetrenie plodu odhalí, že vaše dieťa nebude schopné naplniť predstavu o normálnosti, ktorú diktuje dnešná spoločnosť? O podobných otázkach sme sa rozhodli porozprávať aj s režisérom filmu, absolventom filozofie a autorom viacerých filmových esejí a videofilmov, Thomasom Fürhapterom.

 

 

Váš film hovorí o vzťahu ľudí a technológií, konkrétne tehotenskej diagnostiky, a s tým súvisiacej následnej eliminácie plodu z dôvodu nejakej inakosti, odchýlky od normálu. Myslíte si, že je využívanie týchto technológií správne? (M.Š.)

Čo sa týka technológií, tak tie závisia od toho, ako ich používate a ako sa na daný problém pozeráte. Mnoho ľudí hovorí, a to je aj prípad tehotenskej diagnostiky, že technológie nám pomáhajú. Napríklad že tieto technológie pomáhajú rodičom urobiť rozhodnutie, ktoré predtým urobiť nemohli a že tiež pomáhajú celej spoločnosti, keďže tá následne nemusí vynakladať prostriedky a úsilie na starostlivosť o ťažko chorých jedincov. Zároveň však posilňujú našu túžbu po tom, čo sa v spoločnosti chápe ako normálne a oslabujú pestrosť a diverzitu, konfrontáciu s inakosťou. (T.F.)

 

V súvislosti s tým následne vyvstáva aj podobná otázka. Ako sa pozeráte na možnosť genetických zásahov do ešte nenarodených plodov, pokiaľ by po diagnostike nastala aj takáto možnosť? (M.Š.)

Na tejto otázke ma zaujímajú najmä očakávania ľudí ohľadom toho, ako by malo to dieťa po narodení vyzerať a čo by tie zásahy mali ovplyvniť. Ten výsledný obraz „ideálneho“ človeka. Obvykle máme niekoľko základných kritérií, ako napríklad, aby bol človek schopný práce, schopný zaradiť sa do spoločnosti, schopný normálne rozmýšľať, skrátka, aby bol produktívny. Súčasnou snahou je podľa mňa najmä efektivita a produktivita v neoliberálnom zmysle slova. Potom sa však vytráca akákoľvek farebnosť a pestrosť. Myslím si, že je to nebezpečné, pretože je to výlučne ekonomický, dehumanizujúci pohľad na človeka. (T.F.)

 

Nezdá sa vám, že táto túžba po normálnosti a uniformite má spoločný základ v akejsi spoločenskej atmosfére, z ktorej dnes vyvierajú aj silnejúce radikálne pravicové a fašistické hnutia, volajúce práve po uniformite a normálnosti? (M.Š.)

Čo sa týka problematiky týchto diagnostických technológií, tak tam priame spojenie nie je, pretože kým dnešné pravicové hnutia, napríklad rakúska strana FPÖ, sa snažia zabrániť možnosti vykonávať potraty, ľavicové feministické kritičky, ktoré kritizovali aj môj film, volajú po práve na voľbu a slobodu rozhodovania. Ale čo sa týka tej túžby po „normálnosti“, tak postštrukturalistický filozof Michel Foucault to vysvetľuje na príklade kráľov z 18. storočia, ktorí direktívne, z pozície autority, určovali, čo je správne a normálne a čo nie. Dnes, keďže podobná autorita chýba, je to práve akási neosobná „sila normálnosti“, spoločenský diskurz, ktorý určuje čo je normálne a my to následne automaticky vykonávame. Vo filme sledujeme ľudí, ktorí sa pre „normálnosť“ nerozhodujú pod tlakom medicíny, či nejakej osoby, ale na omnoho subtílnejšej úrovni. Zároveň je táto neosobná sila omnoho mocnejšia ako sila autority. Je nikde a zároveň všade. Nemôžeme na ňu ukázať prstom. Je teda otázne nakoľko môžeme hovoriť o slobodnom rozhodovaní ľudí. (T.F.)

 

 

Na záver by som sa ešte chcel opýtať na vašich obľúbených režisérov, resp. inšpiračné zdroje. Ktorí filmoví tvorcovia vás najvýraznejšie ovplyvnili a ako? (M.Š.)

Vo veľkej obľube mám najmä francúzskeho režiséra Chrisa Markera. Keď som po prvý krát videl Sans Soleil, povedal som si: „Wow!“ Práve vďaka tomuto filmu som sa rozhodol pre kariéru režiséra. Predtým som si myslel, že vytváranie filmov je veľmi komplikované a finančne náročné, ale po Sans Soleil som si uvedomil, že stačí svoje zážitky zaznamenať formou akéhosi „home-videa“, avšak originálne a inteligentne. Z dokumentárnej tvorby teda obľubujem najmä inovatívne a originálne eseje. Z hranej tvorby mám rád napríklad filmy japonského klasika Jasudžira Ozua. (T.F.)

 

Marcel Šedo

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.