Festivalový sprievodca 12.11. (nedeľa)

Medzinárodný filmový festival Bratislava otvoril kinosály už po 19. raz a prináša mimoriadne bohatý program a zaujímavých hostí. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

Pre držiteľov akreditácie je pripravený prehľadný systém rezervácií cez internet. Nezabudnite prísť najneskôr 5 minút pred začiatkom programu, aby vám rezervácia neprepadla. V prípade, že máte záujem o jednorazovú vstupenku zakúpite ju na všetkých projekčných miestach festivalu alebo v Akreditačnom centre v Kine Lumiére.

 

Filmové tipy dňa

 

Zmiznutie (Disappearance , 2017, hosť: Ali Asgari) – 18:00, K1 Kino Lumiére

Jednej chladnej zimnej noci sa v modernom Teheráne dostáva pár mladých milencov do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín. Behajú z jednej nemocnice do druhej a zháňajú pomoc, no žiadny z doktorov nechce mladú ženu prijať a poskytnúť jej lekársku asistenciu, ktorú tak zúfalo potrebuje. Zatiaľ čo sa pár usilovne snaží nájsť riešenie, musí svoju lásku skrývať pred rodičmi. Následkom tejto situácie sa ich vzťah dostáva do krízy a hrozí, že budú musieť znášať katastrofálne dôsledky svojej mladíckej naivity. Pár, uväznený medzi konzervatívnymi tradíciami a modernými túžbami, musí čeliť svojej neistej budúcnosti. Film príde osobne uviesť režisér Ali Asgari.

 

Trailer na film

 

 

Podoba vody (The Shape of Water, 2017, MFF Benátky – Zlatý lev) – 20:15, K1 Kino Lumiére

Guillermo del Toro patrí dlhodobo medzi najoriginálnejších režisérov Hollywoodu. Jeho najnovší film Podoba vody získal na filmovom festivale v Benátkach najvyššie ocenenie Zlatého leva a právom tak patrí medzi horúcich kandidátov na Oscara. Del Toro sa opätovne pohybuje na hranici žánrov a prináša sci-fi zasadené do histórie, konkrétne do paranoidného obdobia studenej vojny. Zároveň vzdáva hold klasickému hollywoodu a najmä slávnemu Netvorovi z Čiernej lagúny. Snímka sa odohráva počas studenej vojny v roku 1963, kedy Američania a Rusi viedli preteky snáď v každej oblasti života. Hlavnou postavou je nemá upratovačka Elisa, ktorá pracuje v tajnom vládnom laboratóriu. Postupne zisťuje, že úrady zajali akéhosi rybieho muža a teraz ho držia v zajatí a podrobujú rôznym testom. Elise sa pomocou posunkovej reči podarí nadviazať s ním kontakt a postupne medzi nimi vzniká láska. Elisa sa mu rozhodne pomôcť dostať ho zo zajatia… V hlavných úlohách sa predstaví množstvo významných hollywoodskych hercov na čele s Sally Hawkins, Michaelom Shannonom a Octaviou Spencer.

 

Trailer na film

 

Sprievodné podujatia

 

Junior – 10:00, Gorila.sk Urban Space

MFF Bratislava nezabúda ani na detských divákov a v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska prinesie na plátno výber z populárnej večerníčkovej série Najmenší hrdinovia. Jej hrdinka Terezka dostane na Vianoce stavebnicu, z ktorej si poskladá dvoch podivuhodných panáčikov, Paličku a Guličku. Tí sa starajú o jej dobrú náladu, zdravie, čistotu životného prostredia, ba aj o jej výchovu. Sekcia Junior je tento rok venovaná legende slovenského animovaného filmu, režisérovi a pedagógovi Františkovi Jurišičovi, ktorý je priekopníkom bábkového filmu na Slovensku. Projekcia pre deti a ich rodičov sa uskutoční o 10:00 v kaviarni Gorila.sk Urban Space a ozvláštni ju osobná účasť herečiek Moniky a Zuzany Haasových, ktoré v seriáli z 80. rokov účinkovali.

 

 

Hommage à M. Varga – 21:30, KC Dunaj

MFF Bratislava všetkým milovníkom umenia aj tento rok dokáže, že nie je len festivalom filmov, ale aj unikátnych hudobných a multimediálnych sprievodných podujatí. Koncert s názvom Hommage à M. Varga bude hudobnou oslavou ikony slovenského bigbítu pri príležitosti premiéry dokumentárneho filmu Varga (2017). Svoje verzie Vargových skladieb predvedú žánrovo rozmanité mladé kapely a hudobníci. Na koncerte, ktorý sa uskutoční v nedeľu 12.11. od 21:30 v klube KC Dunaj, vystúpia kapely Queer Jane, Pjoni, Valér Miko Trio a Tomáš Gregor.

 

Hostia

 

Monika a Zuzana Haasové (herečky) – Gorila.sk Urban Space 10:00 – Junior: Najmenší hrdinovia

 

Julietta Sichel (producentka) – Kino Lumière K2 13:15 – Sibírsky denník (The Chronicles of Melanie, Melānijas hronika, 2016), Cinema Now

 

Gürcan Keltek (režisér) – Kino Mladosť 17:45 – Meteory (Meteors, Meteorlar, 2017), súťaž dokumentárnych filmov

 

Ali Asgari (režisér) – Kino Lumière K1 18:00 – Zmiznutie (Disappearance, Napadid Shodan, 2017), súťaž hraných filmov

 

Soňa Maletzová (režisérka), Marek Šulík (strih), Vlado Nosáľ (Queer Jane) – Kino Mladosť 20:00 – Varga (Varga, 2017)

 

Divácka súťaž

 

Nezabudnite hlasovať po projekciách za svojho favorita. Po sčítaní hlasov tak rozhodnete o udelení Ceny divákov.

Jednou z nosných sekcií MFF Bratislava je aj Made In CZ/SK. V súvislosti s nedávnym výročím vzniku Československej republiky reflektuje kontinuálnu a úspešnú spoluprácu filmových tvorcov dvoch susedných krajín. Tento rok uvedie viacero aktuálnych snímok, ktoré vznikli aj v česko-slovenskej koprodukcii.

20. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa začne presne o mesiac. Od 29. novembra do 2. decembra 2018 ponúkne výber kvalitných titulov, ktoré prináša aktuálna mladá filmová tvorba. S inovatívnymi pohľadmi na svet a fungovanie v ňom sa diváci stretnú v príjemnej atmosfére bratislavských mestských kín Lumière a Mladosť. 

Súčasťou programu MFF Bratislava sú už tradične aj tri filmy nominované na filmovú Cenu LUX, ktorú od roku 2007 udeľuje Európsky parlament. Jej cieľom je popularizovať pôvodnú európsku kinematografiu a podnietiť obyvateľov Európskej únie k diskusiám o európskych hodnotách a identite. Po minuloročnom úspechu festival predstaví tieto filmy okrem Bratislavy aj v troch ďalších mestách: v kine Mier v Modre, kine Záhoran v Malackách a Artkine Metro v Trenčíne.

Divácka súťaž bratislavského filmového festivalu pozná svojich víťazov, o ktorých rozhodlo žrebovanie z hlasovacích lístkov o najlepší film festivalu podľa jeho návštevníkov. Prinášame vám zoznam vecných cien a mená výhercov. Blahoželáme a tešíme sa na stretnutie o rok, na jubilejnom 20. ročníku MFF Bratislava.

V spolupráci s občianskym združením 9múz sme vám priniesli sériu videorozhovorov s našimi hosťami. Na záver sme oslovili francúzskeho režiséra Vincenta Dieutreho, ktorý bol jedným z našich festivalových porotcov súťaže dokumentárnych filmov. V rozhovore sme sa ho opýtali na autobiografické prvky v jeho tvorbe a na jeho názor na festival a súťažné filmy. Rozhovor prebiehal v anglickom jazyku, ale sú k nemu priložené aj slovenské titulky.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme sa rozhodli osloviť srbského režiséra Bojana Vuletića, ktorého film Requiem za pani J. (2017, Rekvijem za gospođu J.) sa premietal aj v rámci MFF Bratislava a ktorý bol zároveň jedným z porotcov súťaže hraných filmov.

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dnes oficiálne končí, avšak aj počas posledného dňa sa môžu návštevníci tešiť na mimoriadne tituly a sprievodný program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

 

V utorok 14. novembra sa v kine Lumière rozdali ocenenia víťazným filmom 19. ročníka MFF Bratislava, ktorý stále pokračuje v kinách Mladosť,  MIER v Modre, Mier v Senci a Záhoran v Malackách.

V spolupráci s občianskym združením 9múz vám prinášame sériu videorozhovorov s našimi výnimočnými hosťami.  Tentokrát sme oslovili bosnianskeho herca Ermina Brava, ktorý si zahral až v dvoch filmoch, ktoré uvádzame na MFF Bratislava – v postapokalyptickom sci-fi Zrno (Grain, 2017) a emotívnej psychodráme vyrovnávajúcej sa s dôsledkami vojny v Juhoslávii Chlapi neplačú (Men Don’t Cry,2017).

Interview

 

Svet podľa Daliborka (2017) v Česku vyvolal kontroverzné ohlasy kvôli ústrednej postave „nežného” neonacistu. Klusák ho našiel na internete. 

 

Pomaly sa blížime k záveru festivalu a Kinečko má pre vás odporúčania na dnešné projekcie – tentokrát expandujeme do satelitných miest pri Bratislave.

Medzinárodný filmový festival Bratislava sa už pomaly chýli ku koncu, ale ešte stále ponúka návštevníkom pestrý program. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe. Od zajtra sa zároveň festival rozširuje aj do ďalších regionálnych miest, Modry, Malaciek a Senca.