Festivalový sprievodca 12.11. (nedeľa)

Medzinárodný filmový festival Bratislava otvoril kinosály už po 19. raz a prináša mimoriadne bohatý program a zaujímavých hostí. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v bohatom sprievodnom programe.

Pre držiteľov akreditácie je pripravený prehľadný systém rezervácií cez internet. Nezabudnite prísť najneskôr 5 minút pred začiatkom programu, aby vám rezervácia neprepadla. V prípade, že máte záujem o jednorazovú vstupenku zakúpite ju na všetkých projekčných miestach festivalu alebo v Akreditačnom centre v Kine Lumiére.

 

Filmové tipy dňa

 

Zmiznutie (Disappearance , 2017, hosť: Ali Asgari) – 18:00, K1 Kino Lumiére

Jednej chladnej zimnej noci sa v modernom Teheráne dostáva pár mladých milencov do vážneho problému a na jeho vyriešenie majú len pár hodín. Behajú z jednej nemocnice do druhej a zháňajú pomoc, no žiadny z doktorov nechce mladú ženu prijať a poskytnúť jej lekársku asistenciu, ktorú tak zúfalo potrebuje. Zatiaľ čo sa pár usilovne snaží nájsť riešenie, musí svoju lásku skrývať pred rodičmi. Následkom tejto situácie sa ich vzťah dostáva do krízy a hrozí, že budú musieť znášať katastrofálne dôsledky svojej mladíckej naivity. Pár, uväznený medzi konzervatívnymi tradíciami a modernými túžbami, musí čeliť svojej neistej budúcnosti. Film príde osobne uviesť režisér Ali Asgari.

 

Trailer na film

 

 

Podoba vody (The Shape of Water, 2017, MFF Benátky – Zlatý lev) – 20:15, K1 Kino Lumiére

Guillermo del Toro patrí dlhodobo medzi najoriginálnejších režisérov Hollywoodu. Jeho najnovší film Podoba vody získal na filmovom festivale v Benátkach najvyššie ocenenie Zlatého leva a právom tak patrí medzi horúcich kandidátov na Oscara. Del Toro sa opätovne pohybuje na hranici žánrov a prináša sci-fi zasadené do histórie, konkrétne do paranoidného obdobia studenej vojny. Zároveň vzdáva hold klasickému hollywoodu a najmä slávnemu Netvorovi z Čiernej lagúny. Snímka sa odohráva počas studenej vojny v roku 1963, kedy Američania a Rusi viedli preteky snáď v každej oblasti života. Hlavnou postavou je nemá upratovačka Elisa, ktorá pracuje v tajnom vládnom laboratóriu. Postupne zisťuje, že úrady zajali akéhosi rybieho muža a teraz ho držia v zajatí a podrobujú rôznym testom. Elise sa pomocou posunkovej reči podarí nadviazať s ním kontakt a postupne medzi nimi vzniká láska. Elisa sa mu rozhodne pomôcť dostať ho zo zajatia… V hlavných úlohách sa predstaví množstvo významných hollywoodskych hercov na čele s Sally Hawkins, Michaelom Shannonom a Octaviou Spencer.

 

Trailer na film

 

Sprievodné podujatia

 

Junior – 10:00, Gorila.sk Urban Space

MFF Bratislava nezabúda ani na detských divákov a v spolupráci s Rozhlasom a televíziou Slovenska prinesie na plátno výber z populárnej večerníčkovej série Najmenší hrdinovia. Jej hrdinka Terezka dostane na Vianoce stavebnicu, z ktorej si poskladá dvoch podivuhodných panáčikov, Paličku a Guličku. Tí sa starajú o jej dobrú náladu, zdravie, čistotu životného prostredia, ba aj o jej výchovu. Sekcia Junior je tento rok venovaná legende slovenského animovaného filmu, režisérovi a pedagógovi Františkovi Jurišičovi, ktorý je priekopníkom bábkového filmu na Slovensku. Projekcia pre deti a ich rodičov sa uskutoční o 10:00 v kaviarni Gorila.sk Urban Space a ozvláštni ju osobná účasť herečiek Moniky a Zuzany Haasových, ktoré v seriáli z 80. rokov účinkovali.

 

 

Hommage à M. Varga – 21:30, KC Dunaj

MFF Bratislava všetkým milovníkom umenia aj tento rok dokáže, že nie je len festivalom filmov, ale aj unikátnych hudobných a multimediálnych sprievodných podujatí. Koncert s názvom Hommage à M. Varga bude hudobnou oslavou ikony slovenského bigbítu pri príležitosti premiéry dokumentárneho filmu Varga (2017). Svoje verzie Vargových skladieb predvedú žánrovo rozmanité mladé kapely a hudobníci. Na koncerte, ktorý sa uskutoční v nedeľu 12.11. od 21:30 v klube KC Dunaj, vystúpia kapely Queer Jane, Pjoni, Valér Miko Trio a Tomáš Gregor.

 

Hostia

 

Monika a Zuzana Haasové (herečky) – Gorila.sk Urban Space 10:00 – Junior: Najmenší hrdinovia

 

Julietta Sichel (producentka) – Kino Lumière K2 13:15 – Sibírsky denník (The Chronicles of Melanie, Melānijas hronika, 2016), Cinema Now

 

Gürcan Keltek (režisér) – Kino Mladosť 17:45 – Meteory (Meteors, Meteorlar, 2017), súťaž dokumentárnych filmov

 

Ali Asgari (režisér) – Kino Lumière K1 18:00 – Zmiznutie (Disappearance, Napadid Shodan, 2017), súťaž hraných filmov

 

Soňa Maletzová (režisérka), Marek Šulík (strih), Vlado Nosáľ (Queer Jane) – Kino Mladosť 20:00 – Varga (Varga, 2017)

 

Divácka súťaž

 

Nezabudnite hlasovať po projekciách za svojho favorita. Po sčítaní hlasov tak rozhodnete o udelení Ceny divákov.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.