Ocenenia 17. ročníka MFF Bratislava 2015

Cena za najlepší hraný film

Pôda a tieň (La tierra y la sombra; Land and Shade; r. César Augusto Acevedo; 2015)

Za silné a zároveň tlmené stvárnenie očividne jednoduchého príbehu.

 

land_and_shade

 

Cena pre najlepšieho režiséra

Ida Panahandeh za film Nahid (r. Ida Panahandeh; 2015)

Za pôsobivé vykreslenie komplikovanej rodinnej situácie.

 

Cena za najlepší ženský herecký výkon

Ex aequo Niki Karimi a Sahar Ahmadpour vo filme Streda, 9. máj (Chaharshanbeh, 19 Ordibehesht; Wednesday, May 9; r. Vahid Jalilvand; 2015)

Za dva emocionálne hutné a jednoznačne autentické herecké výkony.

 

Cena za najlepší mužský herecký výkon

Navid Mohammad Zadeh vo filme Nahid (r. Ida Panahandeh; 2015)

Za komplexný, ucelený a uveriteľný portrét.

 

 

Cena poroty FIPRESCI

Pôda a tieň (La tierra y la sombra; Land and Shade; r. César Augusto Acevedo; 2015)

Za vyrovnaný, uvážený a precízny pohľad na rodinu ako poslednú obeť kapitalizmu, parazita ničiaceho zdroje, na ktorých je sám závislý.

 

Cena Študentskej poroty

Streda, 9. máj (Chaharshanbeh, 19 Ordibehesht; Wednesday, May 9; r. Vahid Jalilvand; 2015)

Spôsob, akým boli vo filme vyrozprávané príbehy a motivácie rôznych postáv riešiacich osobné problémy v súčasnom Iráne nám pripomína, že aj veľké gestá a malé snahy o pochopenie tých druhých sú to, o čo sa aktuálne treba snažiť nie len na filmovom plátne.

 

Cena za najlepší dokumentárny film

Nemecká mládež (Une Jeunesse Allemande; A German Youth; Jean-Gabriel Périot; 2015)

Za jedinečný archívny rešers a jasnú estetickú víziu, ktorá v konfrontácii s politikou prebúdza rebelantského ducha umenia.

 

a_german_youth

 

Zvláštne uznanie

Flotel Europa (r. Vladimir Tomić; 2015)

Za rezonujúci film, ktorý využíva spomienky na priateľstvo a lásku z detstva za účelom vyjadrenia pocitov človeka, ktorý sa snaží ukotviť neustále sa meniacu definíciu domova.

 

Cena za najlepší krátky film

Washingtonia (r. Konstantina Kotzamani; 2014)

Pre mnohosť pôžitkov, ktoré poskytuje. Jeho hĺbka a nejednoznačnosť umožňuje rôznorodosť interpretácií a vyvažuje záležitosti rozumu a srdca.

 

Washingtonia

 

 

Laureátkou ocenenia a držiteľkou pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy v roku 2015 sa za dlhoročnú umeleckú tvorbu stala významná slovenská herečka Emília Vášáryová.

 

emilia_vasaryova

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.