Ocenenia 17. ročníka MFF Bratislava 2015

Cena za najlepší hraný film

Pôda a tieň (La tierra y la sombra; Land and Shade; r. César Augusto Acevedo; 2015)

Za silné a zároveň tlmené stvárnenie očividne jednoduchého príbehu.

 

land_and_shade

 

Cena pre najlepšieho režiséra

Ida Panahandeh za film Nahid (r. Ida Panahandeh; 2015)

Za pôsobivé vykreslenie komplikovanej rodinnej situácie.

 

Cena za najlepší ženský herecký výkon

Ex aequo Niki Karimi a Sahar Ahmadpour vo filme Streda, 9. máj (Chaharshanbeh, 19 Ordibehesht; Wednesday, May 9; r. Vahid Jalilvand; 2015)

Za dva emocionálne hutné a jednoznačne autentické herecké výkony.

 

Cena za najlepší mužský herecký výkon

Navid Mohammad Zadeh vo filme Nahid (r. Ida Panahandeh; 2015)

Za komplexný, ucelený a uveriteľný portrét.

 

 

Cena poroty FIPRESCI

Pôda a tieň (La tierra y la sombra; Land and Shade; r. César Augusto Acevedo; 2015)

Za vyrovnaný, uvážený a precízny pohľad na rodinu ako poslednú obeť kapitalizmu, parazita ničiaceho zdroje, na ktorých je sám závislý.

 

Cena Študentskej poroty

Streda, 9. máj (Chaharshanbeh, 19 Ordibehesht; Wednesday, May 9; r. Vahid Jalilvand; 2015)

Spôsob, akým boli vo filme vyrozprávané príbehy a motivácie rôznych postáv riešiacich osobné problémy v súčasnom Iráne nám pripomína, že aj veľké gestá a malé snahy o pochopenie tých druhých sú to, o čo sa aktuálne treba snažiť nie len na filmovom plátne.

 

Cena za najlepší dokumentárny film

Nemecká mládež (Une Jeunesse Allemande; A German Youth; Jean-Gabriel Périot; 2015)

Za jedinečný archívny rešers a jasnú estetickú víziu, ktorá v konfrontácii s politikou prebúdza rebelantského ducha umenia.

 

a_german_youth

 

Zvláštne uznanie

Flotel Europa (r. Vladimir Tomić; 2015)

Za rezonujúci film, ktorý využíva spomienky na priateľstvo a lásku z detstva za účelom vyjadrenia pocitov človeka, ktorý sa snaží ukotviť neustále sa meniacu definíciu domova.

 

Cena za najlepší krátky film

Washingtonia (r. Konstantina Kotzamani; 2014)

Pre mnohosť pôžitkov, ktoré poskytuje. Jeho hĺbka a nejednoznačnosť umožňuje rôznorodosť interpretácií a vyvažuje záležitosti rozumu a srdca.

 

Washingtonia

 

 

Laureátkou ocenenia a držiteľkou pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy v roku 2015 sa za dlhoročnú umeleckú tvorbu stala významná slovenská herečka Emília Vášáryová.

 

emilia_vasaryova

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.