Festivalový sprievodca 11.11. (piatok)

Medzinárodný filmový festival Bratislava dnes otvoril kinosály už po 18. raz a hneď od prvého dňa je program dostatočne bohatý, aby ste si mali z čoho vybrať. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v sprievodnom programe.

 

Oficiálne zahájenie festivalu

Nezabudnite si rezervovať vstupenku na oficiálne zahájenie festivalu, ktoré prebehne dnes v  Kine Nostalgia a bude prístupné aj pre širokú verejnosť. Rade Šerbedžija, známy herec chorvátskeho pôvodu, ktorý má na konte napríklad spoluprácu so Stanleym Kubrickom, tu uvedie svoj režisérsky debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016) a prevezme si Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. 

Pre držiteľov akreditácie je pripravený prehľadný systém rezervácií cez internet. Nezabudnite prísť najneskôr 5 minút pred začiatkom programu, aby vám rezervácia neprepadla.V prípade, že máte záujem o jednorazovú vstupenku alebo vstup na otvárací ceremoniál spojený s projekciou, zakúpite ich na všetkých projekčných miestach festivalu alebo v Akreditačnom centre v Hoteli Tatra.

 

Filmové tipy dňa

Hneď v prvý deň festivalu máte možnosť vidieť festivalový skvost súčasnej brazílskej kinematografie, film Aquarius režiséra Klebera Mendonçu Filha. Tento nádherný film o pamäti miesta s rozsiahlosťou a vrstevnatosťou klasického románu rozpráva o hrdinke, vzdorujúcej necitlivým staviteľským zásahom do podoby štvrte, ktorá je neoddeliteľne spojená s jej životom. (20:15, Kino Lumière (K1))

 

Aquarius

 

Milovníci krátkometrážneho formátu môžu rovno začať profilovou sekciou tohto ročníka festivalu, premietaním Téma mesto – krátke filmy. Život v meste akoby sa vzpieral ľudskej prirodzenosti, no zároveň oplýva zvláštnou pohlcujúcou príťažlivosťou. Voľba témy súvisí aj s identitou nášho festivalu, ktorý je vo svojej podstate mestský, a ako taký neprestajne hľadá svoje miesto v meniacom sa teréne. (18:30, Kino Lumière (K4))

 

(MLV Video without INFO blocks)

 

Ak milujete Francúzsku novú vlnu a do zbierky vám chýba Godardovo Pohŕdanie, dnes nastal váš čas. Pohŕdanie je mnohovrstevným príbehom o láske a vzťahoch, poctou kinematografii a zároveň nenápadným ironickým podpichnutím Francúzska s krásnou Brigite Bardottovou v hlavnej úlohe. V jednej z kľúčových úloh filmu sa objaví aj Fritz Lang.

 

4016

 

Divácka súťaž

Nezabudnite hlasovať po projekciách za svojho favorita. Po sčítaní hlasov tak rozhodnete o udelení Ceny divákov.

Vážení fanúšikovia filmu a filmového umenia, milí diváci, kolegovia, priatelia, verte nám, že sme tí poslední, ktorí sa tak chceli a museli rozhodnúť, ale zároveň musíme a chceme byť tí prví, ktorí vám toto rozhodnutie oznámia: Medzinárodný filmový festival Bratislava sa v roku 2019 neuskutoční.

Cenu divákov získal na základe hlasovania návštevníkov festivalu druhý celovečerný hraný film režisérky Wanuri Kahiu o zakázanej láske v Keni Rafiki (2018).

Ocenenia 20. ročníka MFF Bratislava 2018

„Keď máš to šťastie, že ťa živí to, čo máš rád, má to zároveň aj odvrátenú stránku – tú vec už vlastne nikdy nerobíš pre radosť, vždy je to práca“

 

Tomáš Hudák. Študoval filmovú vedu (kritiku) na VŠMU. Milovník filmu, hudby, literatúry a celkovo umenia. Aktuálne pôsobí ako freelancer – píše recenzie o filmoch a spoluorganizuje viacero slovenských filmových festivalov.

Šimon Šafránek. Režisér, spisovateľ, novinár, DJ – multižánrový umelec s citom pre hudbu a slovo. Freelancer píšuci pre Deník N, Hospodářské noviny, Reflex, Magnus a i. Zameriava sa primárne na oblasť filmu, hudobných videoklipov a celkovo kultúrne dianie. Na MFF Bratislava 2018 príde osobne predstaviť svoj celovečerný debut o  skateboardingu v Československu King Skate.

 

Po filmoch sme lepší, krajší, odvážnejší, romantickejší, slobodnejší“

  

Bibiana Ondrejková. Známa divadelná i dabingová herečka a moderátorka. Široká verejnosť ju pozná hlavne vďaka prepožičanému hlasu Phoebe Buffay z Priateľov. Vizuál si mnohí spájajú so slovenskými seriálmi Ochrancovia (2014), Vdova (2014), Kriminálka Staré Mesto (2010) či Panelák (2008).

„Herci vnášajú do filmu najviac emócií a dávajú mu dušu“

 

Daniel Rihák. Čerstvý absolvent štúdia katedry filmovej réžie VŠMU pod vedením prof. Martina Šulíka. Režisér (zatiaľ) študentských filmov a množstva reklamných spotov. Jeho absolventský film Výlet nedávno získal cenu za najlepšiu réžiu a cenu za najlepší zvuk na študentskom festivale Áčko.

 

„Všetky ženy majú v sebe silu veci zmeniť“

 

Ivana Hucíková patrí do generácie mladých filmáriek a filmárov. Študovala na VŠMU, ktorú ukončila v roku 2015 filmom Matky a dcéry. „Bratislavčanka“ z Oravy, striedavo žijúca a tvoriaca na Slovensku a v USA. Doposiaľ má na konte viaceré krátke dokumentárne filmy: Into My Life (2018), Connie&Corey (2017) a i. Aktuálne pracuje na vývoji niekoľkých filmových projektov, či už ako režisérka, producentka alebo strihačka.

Autorka textu: Kristína Országhová (umelkyňa)

 

„Marseille, neskorý február. Z istého uhla pohľadu som to pokašlal a uhly pohľadu sa rátajú. Uhly útoku. Môj príbeh je jednoduchý. Príbeh muža, ktorý opustil Francúzsko na príliš dlhý čas. Vojak, ktorý odišiel z armády ako seržant. Hlavný seržant Galoup. To som ja. Nespôsobilý pre život. Nespôsobilý pre civilný život.“

Slávnostné uvedenie filmu HOVORY S TGM sa uskutoční 1. 12. 2018 o 18 hod. v Kine Lumiére, v rámcii 20. ročníka MFF BRATISLAVA. Pozrite si rozhovor s hercom Martinom Hubom pre Kinorama.sk

„Kino je skvelé médium na zdieľanie spoločných európskych hodnôt“

 

Dominika Jarečná sa narodila v roku 1999 v Bratislave. Aktuálne študuje odbor Teória a dejiny umenia na Filozofickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne (Česko). Bola členkou poroty Giornate degli Autori na MFF v Benátkach 2018 a je ambasádorkou ceny LUX na roky 2018-2019.