Festivalový sprievodca 11.11. (piatok)

Medzinárodný filmový festival Bratislava dnes otvoril kinosály už po 18. raz a hneď od prvého dňa je program dostatočne bohatý, aby ste si mali z čoho vybrať. Preto sme pre vás pripravili prehľadného „festivalového sprievodcu“, ktorý vám pomôže zorientovať sa vo filmoch aj v sprievodnom programe.

 

Oficiálne zahájenie festivalu

Nezabudnite si rezervovať vstupenku na oficiálne zahájenie festivalu, ktoré prebehne dnes v  Kine Nostalgia a bude prístupné aj pre širokú verejnosť. Rade Šerbedžija, známy herec chorvátskeho pôvodu, ktorý má na konte napríklad spoluprácu so Stanleym Kubrickom, tu uvedie svoj režisérsky debut Oslobodenie Skopje (Osloboduvanje na Skopje, The Liberation of Skopje, 2016) a prevezme si Cenu MFF Bratislava za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. 

Pre držiteľov akreditácie je pripravený prehľadný systém rezervácií cez internet. Nezabudnite prísť najneskôr 5 minút pred začiatkom programu, aby vám rezervácia neprepadla.V prípade, že máte záujem o jednorazovú vstupenku alebo vstup na otvárací ceremoniál spojený s projekciou, zakúpite ich na všetkých projekčných miestach festivalu alebo v Akreditačnom centre v Hoteli Tatra.

 

Filmové tipy dňa

Hneď v prvý deň festivalu máte možnosť vidieť festivalový skvost súčasnej brazílskej kinematografie, film Aquarius režiséra Klebera Mendonçu Filha. Tento nádherný film o pamäti miesta s rozsiahlosťou a vrstevnatosťou klasického románu rozpráva o hrdinke, vzdorujúcej necitlivým staviteľským zásahom do podoby štvrte, ktorá je neoddeliteľne spojená s jej životom. (20:15, Kino Lumière (K1))

 

Aquarius

 

Milovníci krátkometrážneho formátu môžu rovno začať profilovou sekciou tohto ročníka festivalu, premietaním Téma mesto – krátke filmy. Život v meste akoby sa vzpieral ľudskej prirodzenosti, no zároveň oplýva zvláštnou pohlcujúcou príťažlivosťou. Voľba témy súvisí aj s identitou nášho festivalu, ktorý je vo svojej podstate mestský, a ako taký neprestajne hľadá svoje miesto v meniacom sa teréne. (18:30, Kino Lumière (K4))

 

(MLV Video without INFO blocks)

 

Ak milujete Francúzsku novú vlnu a do zbierky vám chýba Godardovo Pohŕdanie, dnes nastal váš čas. Pohŕdanie je mnohovrstevným príbehom o láske a vzťahoch, poctou kinematografii a zároveň nenápadným ironickým podpichnutím Francúzska s krásnou Brigite Bardottovou v hlavnej úlohe. V jednej z kľúčových úloh filmu sa objaví aj Fritz Lang.

 

4016

 

Divácka súťaž

Nezabudnite hlasovať po projekciách za svojho favorita. Po sčítaní hlasov tak rozhodnete o udelení Ceny divákov.

 

Tradičnou súčasťou festivalového programu je aj predstavenie finalistov prestížnej Ceny LUX.

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava sa bude niesť v znamení filmového herectva, objavovania vychádzajúcich hviezd súčasného filmu aj osvedčených festivalových hitov.

 

Od 16.10. do 7.11.2017 si môžete zakúpiť Festival pass alebo zvýhodnený Študentský festival pass len na Predpredaj.sk.

 

 

Na MFF Bratislava zavíta herec a osobitý režisér JEAN-MARC BARR, ktorého celosvetovo preslávila  spolupráca s kontroverzným dánskym režisérom Larsom von Trierom. V Bratislave si prevezme Cenu za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii. Pri tejto príležitosti osobne uvedie výber filmov zo svojej tvorby v sekcii Pocta a tiež svoj najnovší film – GRAIN.

 

 

19. ročník Medzinárodného filmového festivalu Bratislava navštívi ďalšia hviezda severoamerického nezávislého filmu. Po minuloročnom hosťovi Alexovi Rossovi Perrym príde svoju profilovú sekciu osobne uviesť Kanaďan Denis Côté.

 

Po záverečnom ceremoniáli 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava verejnosť pozná víťazov trojice medzinárodných súťaží. Hlavné ceny získali hraný film Tramontane (2016), dokument Prijímanie (Komunia, Communion, 2016) a krátky film Adaptácia (Adaptacja, Adaptation, 2016).

18. MFF Bratislava už pozná víťazov. Záverečný ceremoniál  sa uskutočnil včera 16. novembra 2016 v kine Nostalgia. Program festivalu dnes pokračuje ešte v 2 festivalových kinách – v Kine Lumiére (K2), v Kine Mladosť, a tiež v ofociálne festivalovej kaviarni Gorila.sk Urban Space.

(štvrtok 20.15, kino Lumiére (K2))

Recenzia

 

Mladý, 34 ročný poľský režisér dokumentárnych filmov Michal Marczak, má napriek svojmu veku za sebou už tri celovečerné filmy.

 

 

Aj keď je festival je už slávnostne a oficiálne uzatvorený, my vás stále čakáme v kinosálach s filmovým programom, ktorý sa neoplatí premeškať. Navyše stále pokračuje Divácka súťaž, ktorej sa môžete zúčastniť aj vy.

 

Rozhovor

 

Na prednáške „Farba a svetlo” biofyzika a fotonika Dušana Chorváta z výskumného inštitútu Medzinárodné laserové centrum, ktorá sa uskutočnila v rámci sprievodného programu 18. Medzinárodného filmového festivalu Bratislava (sekcia Lexikón: Farba) sa to miestami ponášalo na projekciu experimentálneho filmu či posluch Kraftwerk-u.

Recenzia 

 

The Birth of a Nation, r. Nate Parker, USA, 2016

20:00 Kino Lumiére (K1)

 

Snaha amerických filmárov nakrútiť remake skoro každého možného filmu stále pokračuje. Obdobie medzi jednotlivými filmami sa pohybuje v najrôznejších dĺžkach od pár rokov po desiatky. 

 

Na stredu je pre vás pripravená komentovaná prehliadka, diskusie, ale i s vyhlásením tohtoročného laureáta ocenenia za dlhoročnú umeleckú tvorbu a držiteľom pamätnej dlaždice na Filmovom chodníku slávy.